Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

26.11.2007

Laserfluoresenssi avuksi hampaiden reikiintymisen havaitsemiseen

Laserfluoresenssi toimii tuoreen väitöstutkimuksen mukaan hyvänä apuna hampaiden reikiintymisen havaitsemisessa. Uudessa menetelmässä hampaan pinnalle johdettu lasersäteily synnyttää fluoresenssi-ilmiöön perustuvaa valoa, jos hampaan pinnalla on karieksen aiheuttama vaurio. Menetelmä on helppokäyttöinen ja potilaalle kivuton.

Erikoishammaslääkäri Vuokko Anttonen tutki laserfluoresenssin käyttöä kariesvaurioiden havaitsemisessa ja etenemisen seurannassa sekä seulottaessa henkilöitä, joilla on hampaille haitalliset ruokailutottumukset. Anttosen väitöskirja tarkastettiin Oulun yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa 23.11.2007.

Väitöstutkimuksen mukaan lasefluoresenssimittauksin seulomalla voidaan löytää lapset, joiden ruokailutottumukset voivat johtaa hampaiden reikiintymiseen. Lapsilla kariesvauriot ovat pääasiassa poskihampaiden purupinnoilla, ja varsinkaan alkavia vaurioita ei aina ole helppo havaita. Vauriot pitäisi kuitenkin löytää mahdollisimman varhain, jotta niiden eteneminen voidaan pysäyttää niin, että korjaavaa hoitoa ei tarvita.

Tutkimuksessa todettiin, että terveiden hampaiden purupintojen laserfluoresenssiarvot olivat keskimäärin korkeammalla niillä lapsilla, joilla oli haitalliset ruokailutottumukset, kuin terveellisesti ruokailevilla. Lasten ruokailutottumusten haitallisuutta arvioitiin tietokoneavusteisen kyselyn avulla, johon lapset vastasivat omatoimisesti. Usein toistuva herkkujen napostelu ja sokerilla makeutettujen juomien nauttiminen altistavat hampaat reikiintymiselle.

Laserfluoresenssimenetelmä on hyödyllinen myös kariesvaurioiden etenemisen ja aktiivisuuden muutoksen seurannassa. Se antaa tarpeellista lisätietoa, kun pitää päättää, millä tavalla kariesvaurio hoidetaan ja miten pitkän ajan kuluttua potilaan on seuraavan kerran syytä hakeutua tarkastuttamaan hampaansa. Menetelmää ei kuitenkaan voi käyttää ainoana tai ensisijaisena karieksen havaitsemismenetelmänä.

Fluoresenssissa syntyvän valon määrää mitataan laitteella, joka antaa mittaustuloksen lukemana ja korvin kuultavana äänisignaalina. Laite sopii suuhygienistien käyttöön seulonnoissa, havaittujen vaurioiden seurannassa ja motivoitaessa potilaita noudattamaan hyvää suuhygieniaa ja terveellisiä ruokailutottumuksia.

 

Viestintäpalvelut