Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

4.12.2008

Uusi ansiomerkki 455 yliopistolaiselle

Yliopisto muisti pitkään ja ansiokkaasti palvelleita työntekijöitään yliopiston 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi suunnitellulla ansiomerkillä 4. joulukuuta.

Ansiomerkin on suunnitellut arkkitehti Raimo Ahonen. Merkki jaettiin nyt ensimmäisen kerran. Ansiomerkki myönnetään yliopiston henkilökunnalle tunnustukseksi ja kiitollisuuden osoitukseksi pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta palveluksesta tai tunnustukseksi erityisen merkittävästä yliopiston hyväksi tehdystä työtä tai maineikkaasta saavutuksesta.

Rehtori Lauri Lajunen, hallintojohtaja Hannu Pietilä ja henkilöstöjohtaja Liisa Rossi jakoivat ansiomerkit Linnanmaalla ja lääketieteellisessä tiedekunnassa järjestetyissä tilaisuuksissa. Kajaanin yliopistokeskuksessa vastaava tilaisuus järjestetään 5. joulukuuta.

Uusi ansiomerkki korvaa valtion virka-ansiomerkin vuodesta 2010 lähtien ja se jaetaan vuosittain.

 

Kuva: Anna-Maria Raudaskoski

Arkkitehti, lehtori Raimo Ahonen on suunnitellut yliopiston tunnukseen pohjautuvan uuden ansiomerkin. Hän oli myös ensimmäinen merkinsaaja teknillisen tiedekunnan tilaisuudessa.