Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

9.9.2008

Osaamiskeskittymät vastaus ajan haasteisiin

Suomi tarvitsee viidestä kuuteen maailmanluokan osaamiskeskittymää pärjätäkseen globaalissa kilpailussa, sanoo johtaja Antti Hautamäki Sitrasta. Osaamiskeskittymillä vastattaisiin muun muassa kilpailuun osaamisesta ja resursseista sekä globalisaation ja väestön ikääntymisen aiheuttamiin haasteisiin.

Hautamäki puhui 9. syyskuuta Oulun yliopiston 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi järjestetyssä De Urbe Uloa -juhlaseminaarissa. Seminaarissa valotettiin maamme eturivin asiantuntijoiden voimin yliopistouudistuksen tuomia haasteita yliopistoille ja korkeakouluille.

Paikallisesti erikoistuneiden osaamiskeskittymien ”peitto” kattaisi Hautamäen mukaan noin 80 prosenttia Suomen väestöstä vuonna 2030. ”Yksi tällainen osaamiskeskittymä on Oulun seutu ja tällä haavaa se on ainoa menestyjä eteläisen Suomen ulkopuolella”, Hautamäki sanoi.

Antti Hautamäen mukaan osaamiskeskittymien rakentamisella taistellaan metropoliajattelua vastaan: pelkästään Etelä-Suomen isoihin kaupunkeihin keskittyvä osaaminen näivettää muut alueet. Tällä haavaa t&k-panostuksista karkeasti 75 prosenttia käytetään Uudenmaan, Pirkanmaan ja Varsinais-Suomen hankkeisiin.

”Menetämme paljon resursseja, jos kehitämme ainoastaan metropolipolitiikkaa”, hän sanoi. Osaamiskeskittymävisiossaan ”pelimarkkoina” Hautamäki näkee metropolialueen, teknologiakeskukset, joihin muun muassa Oulun seutu lukeutuu, ja muut yliopistoseudut.

Konkreettisia toimenpiteitä osaamiskeskittymäjärjestelmän rakentamisessa ovat Hautamäen mukaan suoran yhteistyön voimistaminen yliopiston ja yritysten välillä, kaupunkiverkkojen vahvistaminen osaamiskeskittymien ympärillä sekä korkeakouluverkoston kehittäminen turvaamaan tieto- ja osaamispääomaa.

Yliopistot tarvitsisivat työhön Hautamäen mukaan 500 miljoonaa euroa vuosittain. Lisäksi ohjelmaan tulisi valjastaa useat valtakunnalliset kehittämisohjelmat. ”Rakentamalla tehokkaasti innovaatiokeskittymiä voimme torjua metropolivaltion ja turvata osaamisen ja hyvinvoinnin”, Hautamäki totesi seminaarissa.