Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

14.1.2009

Tietoturvallisuuden tutkimuskeskus perustettu Oulun yliopistoon

Oulun yliopiston tietojenkäsittelytieteiden laitokseen on perustettu tietojärjestelmien tietoturvallisuuden tutkimuskeskus. Tutkimuskeskus vastaa jatkuvasti lisääntyvään maailmanlaajuiseen tietoturvahaasteeseen tuomalla kansainvälistä huippututkimusta suomalaisten yritysten hyödynnettäväksi ja kilpailueduksi.

Tutkimuskeskuksen tavoitteena on edistää yritysten verkottumista alan huippututkijoiden kanssa. Tarkoituksena on siirtää kansainvälisessä yhteistyössä saavutetut huippututkimustulokset ja tieteelliset teoriat suomalaisten yritysten hyödynnettäviksi ja kilpailueduksi. Tutkimuskeskuksen toimintaa rahoittavat yritykset ja organisaatiot tekevät yhteistyötä tutkimuskeskuksen tutkijoiden kanssa sekä tutkimusten tulosten hyödyntäjinä että tutkimusympäristönä.

Tutkimuskeskuksen vastuullisena johtajana toimii professori Mikko Siponen, joka on tehnyt pitkään hyvin tuloksin tutkimusyhteistyötä alan johtavien yliopistojen, kuten Georgian (USA) valtionyliopiston, Teksasin yliopiston ja Kööpenhaminan kauppakorkeakoulun kanssa. Uudessa tutkimuskeskuksessa työskentelee alkuvaiheessa seitsemän tutkijaa.

Oulun lääninhallituksen sivistysosasto on myöntänyt tietoturvallisuuden tutkimuskeskukselle EU-rahoitusta yhteensä 910 000 euroa vuosille 2009–2011. Osarahoittajina ja yhteistyökumppaneina toimivat Oulun kaupunki ja joukko merkittäviä suomalaisia kansainvälisiä yrityksiä, kuten Elektrobit, Elisa, Fortum, F-Secure, Haltik, Nokia, Outokumpu, SOK, Teollisuuden Voima sekä Säteilyturvakeskus.

Yli 90 prosenttia organisaatioista kohtaa vuosittain vähintään yhden vakavan tietoturvaongelman. Koska informaatio on organisaatioiden keskeinen omaisuus, tietoturvallisuus on tietoyhteiskunnassa toimimisen ehdoton edellytys ja koskettaa organisaatioiden lisäksi myös Internet-kotikäyttäjiä.