Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

6.3.2009

Vesa Nykäselle geologien väitöskirjapalkinto

Geologian alan palkinto parhaalle väitöskirjalle vuosilta 2007–2008 on myönnetty filosofian tohtori Vesa Nykäselle, jonka väitöskirja tarkastettiin Oulun yliopiston luonnontieteellisessä tiedekunnassa syyskuussa 2008. Nykänen tutki väitöskirjassaan paikkatietojärjestelmien soveltamista kultamalmien etsintään.
Palkinnon perustelujen mukaan Nykäsen tutkimus osoittaa, että malminetsinnän tueksi tehtäviä ennustekarttoja voidaan saada entistä tehokkaammiksi, kun huomioidaan myös geologiset kartat geofysiikan ja geokemian karttojen ohella. Tutkimuksen avulla paikannettiin kultamalmien esiintymiselle sopivia alueita ja pystyttiin kohdentamaan malminetsintää. Tutkimuksessa käytettyjä menetelmiä voidaan soveltaa kullan lisäksi muiden malmien ja mineraalien etsintään ja geologiseen kartoitukseen..
Nykäsen edustama tutkimusala on moderni ja ajankohtainen ja siitä on käytännön hyötyä malminetsijöille ja kaivosteollisuudelle. Perusteluissa kiitetään väitöstutkimusta erinomaiseksi esimerkiksi geologisesta huippututkimuksesta ja tiedon luovasta soveltamisesta luonnonvarojen arviointiin. Se osoittaa perustutkimuksen ja sen innovatiivisten sovellusten kiinteän yhteyden geologiassa.
Geologian alan parhaan väitöskirjan valitsee Suomen Geologinen Seura, joka on suurin geologian alan yhdistys Suomessa hieman yli tuhannella jäsenellään. Palkinto julkistettiin Geologian tutkijapäivillä 4.–6.3.2009 Helsingissä.