Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

10.6.2010

Kajaanin CEMIS-keskus käynnistetään

Kajaanin korkeakoulukonsortion strategiaryhmä on käsitellyt Kajaaniin perustettavan mittaus- ja tietojärjestelmien tutkimus- ja koulutuskeskus CEMIS:in yhteistyösopimuksen. Yhteistyösopimus johtaa CEMIS-keskuksen käynnistymiseen elokuussa 2010.

”CEMIS-innovaatiokeskus mahdollistaa sen, että yliopistotason tutkimus, koulutus ja innovaatiotoiminta voi jatkossakin olla tuloksellisesti läsnä Kainuussa. Yliopistokeskuksen toimintamuotona on verkostomainen yhteistyö. Tämän lisäksi CEMIS:in toimintaympäristö mahdollistaa maisteri- ja tohtoritutkintoon johtavien opinnäytetöiden suorittamisen”, sanoo Oulun yliopiston rehtori Lauri Lajunen.

CEMIS, Centre for Measurement and Information Systems -keskus on Oulun yliopiston, Kajaanin ammattikorkeakoulun, Mittatekniikan keskuksen, Jyväskylän yliopiston ja VTT:n yhteinen mittaus- ja tietojärjestelmiin erikoistunut sopimuspohjainen tutkimus- ja koulutuskeskus. Keskuksessa mukana olevissa koulutus- ja tutkimusyksiköissä työllistyy yli sata mittaus- ja tietojärjestelmäalan asiantuntijaa. Yksiköiden yhteenlaskettu vuosirahoitus on noin 11 miljoonaa euroa.

Oulun yliopistosta CEMIS:in toimintaan kuuluvat Kajaanissa ja Sotkamossa sijaitsevat Oulun yliopiston ICT-alan koulutus- ja tutkimusympäristöt: mittalaitelaboratorio, biotekniikan laboratorio, tietojenkäsittelytieteiden Kajaanin yksikkö sekä CWC:n (Centre for Wireless Communications) Kainuun yksikkö.

Keskus on valinnut teknologisiksi painopisteiksi mittaustekniikan, ajoneuvotietojärjestelmät sekä peli- ja simulointitekniikan. Keskus keskittyy kehittämään uutta teknologiaa ja kouluttamaan asiantuntijoita alueen yritysten kannalta keskeisimmille sovellusalueille, joita ovat prosessiteollisuus, erityisesti metsäteollisuus ja kaivannaisteollisuus; ympäristömittaukset; hyvinvointisovellukset, erityisesti liikuntateknologian sovellukset; ajoneuvoteollisuus sekä pelisovellukset.

Keskuksen tavoitteeksi on asetettu nostaa vuosittainen yhteistyöyritysten lukumäärä viidessä vuodessa 50:stä yli 200 yritykseen.

Keskuksen johtajaksi korkeakoulukonsortion strategiaryhmä esittää valittavaksi TkT Risto Oikarin. Valinnan tekee Kajaanin ammattikorkeakoulu, jonka palvelukseen johtaja sijoittuu.