Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

13.9.2010

Opas-Hänninen kansainvälisen ALLC-järjestön puheenjohtajaksi

Oulun yliopiston englannin kielen yliopistonlehtori ja oppiaineen johtaja Lisa-Lena Opas-Hänninen on valittu humanistisia tieteitä ja informaatioteknologiaa yhdistävään tutkimukseen keskittyvän kansainvälisen Association for Literary and Linguistic Computing (ALLC) -järjestön puheenjohtajaksi. Opas-Hänninen on järjestön viides puheenjohtaja ja ensimmäinen, joka tulee Ison-Britannian ulkopuolelta.

ALLC-järjestö kattaa tieteenaloja monipuolisesti, ja nykyisin siihen kuuluu tutkijoita kielen- ja kirjallisuudentutkimuksen lisäksi muun muassa historian, taidehistorian, käsikirjoitustutkimuksen, kuvankäsittelyn ja sähköisten julkaisujen aloilta.

Lisa-Lena Opas-Hänninen on väitellyt tietokoneavusteisesta kielentutkimuksesta tohtoriksi Oxfordin yliopistossa 1990 ja on Helsingin yliopiston dosentti. Oulun yliopistossa hän on edistänyt poikkitieteellistä tutkimusta humanistisen ja teknillisen tiedekunnan välillä ja johtaa yhdessä professori Tapio Seppäsen kanssa LICHEN-tutkimusryhmää, joka kehittää tietokoneavusteisia tutkimusmenetelmiä kielen ja kulttuurin tutkimukseen.

ALLC-järjestön puheenjohtajakausi on kolmen vuoden pituinen.