Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

20.8.2010

Alhainen verenpaine yhteydessä aivojen MS-tautimuutoksiin

Alhainen verenpaine voi olla merkki erityisesti keskiaivojen MS-tautimuutoksista. Myös sydämen sykkeen ja verenpaineen säätelyn heikkeneminen kertovat MS-taudin etenemisestä.

Lääketieteen lisensiaatti Anne Saaren väitöstyössä on tutkittu MS-tautipotilaiden autonomisen hermoston toimintahäiriöitä. Tutkimuksen mukaan MS-tauti vaikuttaa myös kehon lämmönsäätelyjärjestelmään. Erityisesti alaraajojen hikoilu on MS-tautipotilailla heikentynyttä. Hikoilu on sitä heikompaa, mitä vaikeammassa vaiheessa sairaus on.

MS-tauti on nuorten aikuisten yleisin vakava neurologinen sairaus. Tauti aiheuttaa halvausmaisia oireita, tuntohäiriöitä ja huimausta. Näköhermon tulehdus on usein MS-taudin ensimmäinen oire.

Lääketieteen lisensiaatti Anne Saaren väitöskirja ”Autonomic dysfunction in multiple sclerosis and optic neuritis” tarkastettiin Oulun yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa 20.8.2010.

Väitöskirja verkossa