Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

10.12.2010

Uusi puhdistusmenetelmä tehostaisi paperinvalmistusta

Uudesta puhdistusmenetelmästä olisi toimiessaan runsaasti hyötyä paperiteollisuudelle. Se vähentäisi prosessien energiankulutusta, kemikaalien käyttötarvetta, lisäisi tehokkuutta ja parantaisi paperin laatua.

Antti Haapalan väitöstutkimuksen mukaan uudella konseptilla on vielä joitain käytännön rajoitteita, mutta hän arvioi, että tutkimuksen tuloksia ja menetelmiä voitaisiin soveltaa usealla tavalla paperi- ja kartonkikoneissa. Konsepti perustuu kanavavirtaukseen ja ilmakuplien nostovoimaan.

Kaasukuplat, pihka, musteet ja liimat voivat häiritä paperikoneiden toimintaa ja huonontaa paperin laatua. Nykyisin käytetään erilaisia kemikaaleja ja kalliita prosesseja paperimassan puhdistukseen. Uuden menetelmän avulla ilmakuplat erotettaisiin massasta passiivisesti. Prosessissa muodostuvan vaahdon mukana saataisiin samalla poistettua muitakin haitallisia aineita kiertovesistä.

Diplomi-insinööri Antti Haapalan väitöskirja ”Paper machine white water treatment in channel flow. Integration of passive deaeration and selective flotation” tarkastettiin Oulun yliopiston teknillisessä tiedekunnassa 10.12.2010.

> Väitöskirja