Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. (08) 553 1011
faksi (08) 553 4112
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Palvelut Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

2.12.2011

Uusista materiaaleista entistä pienempiä komponentteja

Uudet komposiittimateriaalit mahdollistavat yhä edullisempien ja pienempien komponenttien valmistamisen elektroniikka- ja tietoliikenneteollisuuden tarpeisiin.

Diplomi-insinööri Merja Teirikangas on tutkinut väitöstyössään kahdesta tai useammasta materiaalista valmistettuja komposiittimateriaaleja. Muovi tarjoaa erinomaisen prosessoitavuuden ja keraaminen aines hyvät magneettiset ja sähköiset ominaisuudet, joita voidaan edelleen parantaa uuden nanoteknologian avulla.

Komposiittimateriaaleista voidaan valmistaa massatuotannossa myös kolmiulotteisia komponentteja. Materiaalit mahdollistavat nykyistä jopa 77 prosenttia pienempien antennielementtien kehittämisen.

Merja Teirikankaan väitöskirja ”Advanced 0–3 Ceramic Polymer Composites for High Frequency Applications” tarkastettiin Oulun yliopiston teknillisessä tiedekunnassa 2.12.2011.