Etusivulle

In English

Opiskelijoille

Henkilökunnalle

Vierailijoille

Opiskelemaan yliopistoon

Tiedekunnat ja laitokset

Painoalat

Kirjasto

Alumnit

Kartat

Haku


> Lisää uutisia

Palaute ja tiedustelut

oulun.yliopisto(at)oulu.fi
puh. 0294 480 000
faksi 08 344 064
PL 8000
90014 Oulun yliopisto

Esittely Opinnot Tutkimus Hallinto Yhteystiedot
UUTISIA OULUN YLIOPISTOSTA

4.9.2013

Tutoris Oy lahjoitti 10-vuotisjuhlansa kunniaksi varoja Oulun yliopistoon

Puheterapiapalveluja tarjoava Tutoris Oy on tehnyt 10 000 euron lahjoituksen Oulun yliopiston logopedian tutkimukseen. Lahjoitettu pääoma käytetään Tutoriksen oman nimikkorahaston perustamiseen. Rahastolla tuetaan logopedian alan tutkimusta ja opinnäytetöitä. Lahjoitus vastaanotetaan virallisesti Oulun yliopistossa 5.9.2013.

Tutoris Oy on Oulun yliopiston oman kasvatin Laura Juvalan kymmenen vuotta sitten perustama yritys. Yliopiston rehtori Lauri Lajunen korostaa lahjoituksen merkitystä erityisesti sen antaman esimerkin kautta: "On hienoa, että meidän alumnit muistavat kotiylipistoaan näin ja antavat arvoa saamalleen osaamiselle. Lisäksi lahjoitus kohdistuu antajansa toiveen mukaisesti suoraan kotilaitoksen tutkimuksen tukemiseen. Tämä on oiva esimerkki toimivasta lahjoituskulttuurista.", kiittää Lajunen.

Valtakunnallisesti puheterapiapalveluja tarjoava Tutoris Oy on lahjoittanut 10-vuotisen toimintakautensa kunniaksi tänä vuonna logopedian tutkimukseen kaikkiaan 30 000 euroa rahastoihin ja apurahoihin. Varat kohdistuvat Oulun ohella Turun yliopiston, Åbo Akademin ja Helsingin yliopiston logopedian tutkimukseen.

"Tuemme myös jatko-opintojen tekijöitä. Haluamme tarjota puheterapeuteille mahdollisuuden tehdä kliinisen työn ohella myös tutkimustyötä ja viedä sitä kautta logopedian suomalaista tutkimusta eteenpäin", kertoo Tutoris Oy:n toimitusjohtaja Laura Juvala.

Oulun yliopisto toteuttaa aktiivista varainhankintaa ja kerää lahjoituksia etenkin hyvinvointia ja terveyttä tukevien ratkaisujen tutkimukseen sekä pohjoisen alueen kestävään kehitykseen.