Opintokokonaisuuksien loppukuulusteluihin, luentoja korvaaviin kirjallisiin kuulusteluihin ja erillisiin kirjatentteihin on ilmoittauduttava 10 päivää ennen kuulustelua. Lomakkeet palautetaan Oulussa Täydentävien opintojen keskuksen avoimen yliopisto-opetuksen toimistoon ja muilla paikkakunnilla yhteistyöoppilaitokseen.
Opiskelijalla on mahdollisuus suorittaa lukuvuonna 2012-2013 pidettävien opintojaksojen rästiin jääneitä opintoja ns. rästitenttipäivinä Oulussa ja Kajaanissa to 19.9. ja to 12.12.2013 sekä to 20.2. ja to 12.6.2014. Rästitenttipäivinä järjestettäviin kuulusteluihin on ilmoittauduttava 10 päivää ennen kuulustelua. Voit ilmoittautua Oulun opetuksen osalta verkon kautta tai opinto-oppaan lopussa olevalla lomakkeella. Lomakkeet palautetaan Oulussa Täydentävien opintojen keskuksen avoimen yliopisto-opetuksen toimistoon ja muilla paikkakunnilla yhteistyöoppilaitokseen.
Opintokokonaisuuden suorittamisen jälkeen voit tilata todistuksen todistuspyyntölomakkeella, jossa tarkistetaan vielä yhteystietosi.
Aiemmin suoritettujen opintojen hyväksilukemisessa noudatetaan Oulun yliopiston aiemmin hankitun osaamisen tunnistamisen ja tunnustamisen (AHOT) käytäntöjä. AHOT on käytäntöjen kokonaisuus, jonka kautta kartoitetaan, onko opiskelijalla aiemmin suoritettuja opintoja tai muualla hankittua osaamista (esim. työelämä), jotka voidaan hyväksilukea. Hyväksilukemisesta päättää opinnoista vastaava taho. Liitä korvaavuushakemukseesi kopiot suorituksistasi sekä opintovaatimuksista.