
Kandidaatin tutkielman aihetta opiskelija voi kysellä oman suuntautumisvaihtoehdon tutkimusryhmistä. Kandidaatin tutkielmallaan opiskelija osoittaa osaavansa etsiä kemian kirjallisuudesta ja tieteellisistä artikkeleista tutkimusaiheeseen liittyvää keskeistä, tieteellistä tietoa, osaavansa arvioida ja jäsennellä sitä sekä esittää sen johdonmukaisena ja asiallisena kokonaisuutena. Kandidaatintutkielman ohjeellinen laajuus on 20-40 sivua, ja sen tulee sisältää n. 30 kirjallisuusviitettä. Tutkielma perustuu olemassa olevaan tutkimustietoon.
Sivun alalaidan liitteistä löytyvät kandidaatin tutkielmaan liittyvät tiedostot:
Kemistin tutkintoa varten tehdään pääaineesta (Epäorgaaninen kemia, Fysikaalinen kemia, Orgaaninen kemia tai Rakennetutkimuksen kemia) pro gradu -tutkielma, jonka laajuus on 38 op. Aineenopettajat valitsevat myös pääaineen ja tekevät siitä 20 op laajan pro gradu -tutkielman. Tämän lisäksi tehdään 9 op laajuinen kirjallisuustutkielma (vikebissä valinnainen).
Sivun alalaidan liitteistä löytyvät Pro gradu -tutkielmaan liittyvät tiedostot:
Kandivaiheeseen kuuluu Kanditaatinseminaariesitelmä 780380A, jossa opiskelija pitää 20 minuutin suomenkielisen esitelmän annetusta kandidaatintutkielmaan liittyvästä aiheesta. Graduvaiheeseen kuuluu Seminaariesitelmä 780690S, jossa opiskelija pitää kaksi 20 minuutin esitelmää annetuista pro gradu - ja/tai kirjallisuustutkielmaan liittyvistä aiheista ja toisen pitää olla englanninkielinen. Sampo Mattila (puh. +358 294 48 1620, KE 1137) ja Minna Tiainen (+358 294 48 1672, KE 333/334) ovat seminaariesitelmien vastuuhenkilöinä.
Kun tutkintoon vaadittavat opinnot on suoritettu, täytyy tutkintoa anoa. Tähän prosessiin liittyviä ohjeita ja lomakkeita löytyy Luonnontieteellisen tiedekunnan sivuilta listattuna.
Tarkempia ohjeita FM-tutkinnon anomiseen löytyy käytännön ohjeista.
Luonnontieteellisen tiedekunnan sivuilta löytyy ohjeita väittelijälle. Sivun alalaidasta löytyy tiedosto