Dosentuurin hakijalle / asiantuntijalle
Haettaessa dosentuuria Oulun yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa noudatetaan seuraavia ohjeita ja tiedekunnan kansliaan on toimitettava seuraavat asiakirjat:
- Tiedekunnalle osoitettu hakemus, josta käy ilmi haetun dosentuurin ala. Hakemuksessa ehdotetaan myös opetusnäytteen aihe. Opetusnäytteen tulee olla perusopetukseen soveltuva. Opetusnäytteen kesto on 15 minuuttia. Muiden muistiinpanojen kuin lyhyen jäsentelyn käyttö ei ole sallittua. Muistitikulle tallennettu diaesitys on suositeltava.
- Ansioluettelo kolmena kappaleena (= yksi tiedekuntaa varten ja kaksi muuta asiantuntijoita varten). Hakijan opetusportfolio liitetään mukaan hakemukseen.
- Julkaisuluettelo ja sen mukaiset julkaisut kolmena kappaleena:
Koska dosentin arvo on ensisijaisesti akateeminen, hakijan pätevyyttä arvosteltaessa kiinnitetään päähuomio tieteellisen julkaisutoiminnan laatuun ja laajuuteen. Päätöksen hakijan pätevyydestä tekee dekaani. Tämän vuoksi on tärkeää, että hänellä on mahdollisuus perehtyä hakijan tieteellisiin ansioihin eikä tehdä ratkaisua pelkästään asiantuntijalausuntojen perusteella. Tästä syystä tiedekunta edellyttää, että hakija ryhmittelee julkaisunsa seuraavasti:
- I. Tieteelliset alkuperäisjulkaisut a) kansainvälisissä sarjoissa ja b) kotimaisissa sarjoissa, maininta erikseen väitöskirjasta ja sen osajulkaisuista (ohjeellinen vähimmäislukumäärä n. 20 alkuperäisjulkaisua)
II. Tieteelliset yleiskatsaukset, kuten kohdassa I
III. Muut julkaisut, tämän voi tarvittaessa jakaa alaryhmiin
IV. Kongressiabstraktit ja vastaavat
Tieteelliseksi alkuperäisartikkeliksi voidaan katsoa vain kirjoitus, jonka oleellisena sisältönä on muihin artikkeleihin sisältymättömiä tutkimustuloksia ja joka on julkaistu tieteellisessä aikakauslehdessä. Vielä ilmestymättömien artikkeleiden yhteyteen lisätään tilanteen mukaan maininnat: ”painossa”, ”hyväksytty julkaistavaksi” tai ”käsikirjoitus”. Julkaisuluettelon laadinnassa noudatetaan soveltuvin osin kronologisessa järjestyksessä ns. Vancouver-järjestelmää (esim. Wilson D H, Thyson W T. artikkelin nimi. Am J Clin Patol 1997; 29:762-770).
- Tieteellisen tuotannon tason arvioimisessa apuna käytetään mm. julkaisufoorumien IF-arvoja. Kunkin lehden IF-arvo löytyy lääketieteellisen tiedekunnan kirjastosta sekä klinikoilta ja laitoksilta saatavista luetteloista: SCI ja SSCI Journals in Alphabetical Order. Tiedekunta pyytää hakijaa merkitsemään kunkin julkaisun perään lehden viimeisen saatavissa olevan IF-arvon.
- Kolmena kappaleena hakijan vapaamuotoinen korkeintaan 1-2 sivun pituinen arviointi tieteellisestä panoksestaan ja tulevan tutkimuksensa keskeisistä suuntaviivoista mukaan lukien toiminta tieteellisen tutkimustyön ohjaajana. Jos ne eivät käy ilmi ansioluettelosta, edelleen tässä yhteydessä voi esittää ulkomaisen jatkokoulutuksen, osallistumiset kansainvälisiin tieteellisiin kongresseihin ja niissä pidetyt esitelmät sekä saadut apurahat. Hakija voi esittää myös analyysin siitä, kuinka usein hänen töihinsä on viitattu kirjallisuudessa.
- Opetusportfoliossa hakija esittää samoin kolmena kappaleena selostuksen opetuksellisista ansioistaan ja opetuksen kehittämissuunnitelmansa.
- Kliinisillä aloilla hakijalta vaaditaan erikoislääkärin tai erikoishammaslääkärin tutkinnon jälkeen kahden vuoden palvelu kyseisen alan seniorilääkärin tai erikoishammaslääkärin tehtävissä. Hakijan eritelty laskelma palvelun täyttymisestä liitetään hakemukseen kolmena kappaleena.
- Asianomaisen klinikan tai laitoksen johtajan arvio hakijan julkaisujen määrän ja laadun riittävyydestä dosentuuriin sekä ehdotus asiantuntijoiksi.
10. Tiedekunnan nimeämä dosenttitoimikunta valmistelee dosentuurihakemukset dekaanin päätöstä varten.
Yhteyshenkilö: henkilöstösihteeri Mirjami Willberg, puh. 0294 485119,
e-mail mirjami.willberg(at)oulu.fi