Tervetuloa opiskelemaan tekniikkaa!


Tutustu Oulun yliopiston Uudelle Opiskelijalle - sivustoon, josta löydät opiskelijan muistilistan ennen opintojen alkamista hoidettavista asioista. Tarkempaa tietoa Oulun yliopistossa opiskelusta (mm. opetusperiodit) ja erilaisista tukipalveluista löydät Opiskelu-sivustolta. Alempaa löydät linkit Teknillisen tiedekunnan tutkinto-ohjelmien sivustoille sekä opintoneuvojien yhteystiedot.

Teknillisen tiedekunnan eri tutkinto-ohjelmien uusien opiskelijoiden vastaanottotilaisuudet ja orientaatioviikon aikataulut

Lukuvuosi alkaa kaikilla uusilla opiskelijoilla, myös maisterivaiheen, orientaatioviikolla ma 3.9.2018. Tarkemmat orientaatioviikon ohjelmat julkaistaan tutkinto-ohjelmien Opiskelu-sivustolla (linkit alempana) elokuun aikana. Ennen ma 3.9. opiskelijat voivat tiedustella kiireellisiä opintojen suunnitteluun liittyviä asioita tutkinto-ohjelman opintoneuvojalta. Opintoneuvojat lomailevat vaihtelevasti 22.6. - 12.8. välisenä aikana.

Arkkitehtuuri

Opiskelu arkkitehtuurin tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Leena Kuorelahti (leena.kuorelahti(at)oulu.fi)

Kaivannaisala

Opiskelu geotieteiden ja kaivos- ja rikastustekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman (geotieteet) opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Tarja Noponen (tarja.noponen(at)oulu.fi)

Tutkinto-ohjelman (kaivos- ja rikastustekniikka) opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Marita Puikkonen (marita.puikkonen(at)oulu.fi)

Kemia

Opiskelu kemian tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Helena Tirri (helena.tirri(at)oulu.fi)

Konetekniikka

Opiskelu konetekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Reijo Saari (reijo.saari(at)oulu.fi)

Prosessitekniikka ja ympäristötekniikka

Opiskelu prosessi- ja ympäristötekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Saara Luhtaanmäki (saara.luhtaanmaki(at)oulu.fi)

Tuotantotalous

Opiskelu tuotantotalouden tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija, Eija Forsberg (eija.forsberg(at)oulu.fi)

Viimeksi päivitetty: 19.6.2018