Hakulomake

Valmistuminen

Kun valmistuminen alkaa lähestyä, voit käyttää seuraavaa listaa ohjeena.

  • Kandidaattivaihetta koskevat kohdat: 1-2, 5 ja 7.
  • DI-vaihetta koskevat kaikki kohdat.
  • HUOM! Molempia tutkintoja (kandi, DI) koskien opiskelijan tulee erikseen anoa opintojen hyväksyttämistä (kohta 1) ja valmistumista (kohta 7).

 

1. Opintojen hyväksyminen

Ohjeet ja lomakkeet opintojen hyväksyttämiseksi löydät täältä tai optimasta:
DIEM/Tuotantotalouden osasto / Opintojen ohjaus / Opintosuunnitelmat

Opintojen sisältö on hyvä tarkastaa opinto-oppaasta ja/tai opintoneuvojalta aikaisessa vaiheessa, jo ennen esim. valinnaisten (tekniikan valinnaiset, valinnaismoduulit ja muiden valinnaisten sisältö) suorittamista. Valmistuminen ja opintojen hyväksyminen eivät voi tapahtua samassa koulutusohjelman toimikunnan kokouksessa. Jos opintosuunnitelma on opinto-oppaan mukainen (eli esim. ei sisällä vaihto-opintoja), opinnot voi hyväksyä osastonjohtaja (OPS, toimita paperit killan opintovastaavalle). Jos opiskelija haluaa korvata/hyväksilukea pakollisia opintoja, niin opintosuunnitelman hyväksyy tiedekunta (HOPS, toimita paperit opintoneuvojalle).

Opiskelija anoo opintojen hyväksyttämistä Optimasta löytyvällä lomakkeella, jonka liitteeksi tulee opintosuunnitelma eli kurssien listaus, jossa näkyy moduulien nimet ja laajuudet (tarkasta opinto-oppaasta), suoritettujen kurssien nimet ja laajuudet (tarkasta opintosuoritusrekisteristä) sekä tutkinnon kokonaislaajuus. Listauksen joka sivulla tulee näkyä opiskelijan nimi ja opiskelija numero.

 

2. Lähes kaikki kurssit suoritettu

Opintojen hyväksyminen (kts. yllä) tulee ajakohtaiseksi kun lähes kaikki kurssit on suoritettu.

 

3. Diplomityöpaikka löytynyt

Täytetään diplomityön tekijän yhteystietolomake ja palautetaan osaston toimistoon. Lomake löytyy Diplomityöohjeen liitteistä.

 

4. Diplomityön aiheen ja valvojan hyväksyminen

Diplomityön otsikon ja valvojan hyväksymistä anotaan Diplomityöohjeesta  löytyvän lomakkeen avulla.

Aiheen ja valvojan hyväksyminen on ajankohtainen, kun opiskelija, ohjaaja ja valvoja ovat samaa mieltä aiheesta.

 

5. Kypsyysnäyte

Diplomityötä/Kandidaatintyötä ei voida hyväksyä ennen kypsyysnäytteen kirjoittamista. Opiskelija sopii ohjaajan kanssa hyvissä ajoin ennen työn valmistumista, missä tenttitilaisuudessa opiskelija kypsyysnäytteen tekee.

 

6. Opinnäytteen hyväksyminen

Opinnäytetyön (kandintyön, diplomityö) hyväksymiseksi opiskelijan tulee ladata opinnäytetyö Urkundiin (-> opiskelijan Urkund-sivut).

Kandidaatintyö
Kandidaatintyön hyväksyy ohjaaja (ei käsittelyä koulutusohjelman toimikunnassa).

Diplomityö
Koulutusohjelmatoimikunta hyväksyy valvojan lausunnon avustuksella diplomityön. Lausuntoa varten opiskelijan tulee ladata työ Laturiin (http://laturi.oulu.fi/). Koulutusohjelmatoimikunnassa käsiteltävien asioiden dokumentit tulee toimittaa  tiistaina 2 viikkoa ennen kokousta (kokousajat) tiedekuntaan.

 

7. Valmistuminen

Opiskelijan kandidaatintutkinnon valmistumista voidaan käsitellä koulutusohjelman toimikunnassa, mikäli opinnot on hyväksytetty ja kaikki opintojaksot suoritettu anomuksen mukaisesti.

Diplomityön hyväksymistä ja valmistumista voidaan käsitellä samassa koulutusohjelmatoimikunnan kokouksessa, jos opiskelijalle on hyväksytty opintosuunnitelma ja hän on suorittanut siinä mainitut kurssit.

Tekijän vakuutus oman työn tekemisestä ja tutkintotodistushakemus on toimitettava teknillisen tiedekunnan kansliaan tutkintoa hakiessa. Nämä lomakkeet löytyvät diplomityöohjeen liitteinä.

Huom! Opiskelijan tulee aina erikseen anoa valmistumista erillisellä lomakkeella.

Viimeksi päivitetty: 15.2.2013
Facebook icon
Twitter icon
LinkedIn icon
Share on Google+