.
Oulun yliopisto
Tiedote 1.11.2012
Paavo Havaksen tie otettu käyttöön Linnanmaan kampuksella
Oulun yliopiston Linnanmaan kampusalueella aiemmin kulkenut Rakentajantie on muuttunut Paavo Havaksen tieksi marraskuun alusta alkaen. Kyltit uudella nimellä on paljastettu tien varrella.
Tie nimettiin uudelleen Oulun yliopiston ehdotuksesta Oulun kaupungin nimistötoimikunnassa. Kampusalueen muita katuja on jo aiemmin nimetty yliopiston toimintaan merkittävästi vaikuttaneiden henkilöiden tai tien varrelle sijoittuvan toiminnan mukaan.
”Tien nimellä kunnioitamme professori Paavo Havaksen merkittävää elämäntyötä. Lisäksi sen varrella sijaitsee nykyisin Ympäristötietotalo, jossa toimii useita ympäristö- ja luonnonvara-alan tutkimusyksiköitä. Niiden ala liittyy Paavo Havaksen uraan biologina ja kasvitieteilijänä”, kertoo yliopiston rehtori Lauri Lajunen.
Paavo Havas (1929–2011) oli Oulun yliopiston pitkäaikainen kasviekologian professori. Hän on myös ensimmäinen Oulun yliopistosta väitellyt tohtori vuonna 1961, ensimmäinen promootiossa vihitty priimustohtori vuonna 1972 ja ensimmäinen riemutohtori eli 50 vuotta sitten väitellyt vuonna 2011.
Akateemisen uransa Havas aloitti Helsingin yliopistossa mutta siirtyi Oulun yliopistoon sen toiminnan alkaessa syksyllä 1959. Havas nimitettiin kasvitieteen apulaisprofessoriksi vuonna 1963 ja kasviekologian professoriksi vuonna 1973. Hänen panoksensa oman alansa kehittäjänä Oulun yliopistossa ja myös kansallisesti on erittäin merkittävä. Lisäksi hän vaikutti koko nuoren Oulun yliopiston kehittymiseen toimimalla useissa hallintotehtävissä, muun muassa yliopiston rakentamisen neuvottelukunnassa.
”Paavo Havas oli myös pioneeri, joka nosti esiin luonnon ja ympäristön merkityksen ja haavoittuvuuden ja erityisesti pohjoisen luonnon arvon”, jatkaa Lajunen.
Paavo Havaksen tie sijoittuu kampusalueen eteläosaan. Sen osoittavat normaalit kadunnimikyltit. Lisäksi 31.10. paljastettiin Ympäristötietotalon seinään kiinnitetty Paavo Havaksen muistolaatta.
Lisätietoja:
rehtori Lauri Lajunen, puh. 0294 48 4071
