Hakulomake

Alkoholistiäidin on vaikea saada apua

Yhteiskunta leimaa alkoholismiin sairastuneita, eikä apua ole helppo saada. Alkoholistiäitien on mahdotonta vastata hyvän äitiyden odotuksiin, mikä asettaa kynnyksen avun hakemiselle ja saamiselle.

Kasvatustieteiden lisensiaatti Tiina Törmän väitöskirjassa alkoholistiäidit kertovat omista kokemuksistaan. Kertomuksista käy ilmi alkoholismin luonne kokonaisvaltaisena ja etenevänä sairautena, johon liittyvät rankat pohjakokemukset.

Äidit kokevat syvää epäonnistumista äiteydestään, ja epäonnistuminen johtaa arjen kaoottisuuteen. Tutkimuksen mukaan alkoholismi on äitejä ja heidän lapsiaan traumatisoiva sairaus, josta jää käsittelemättömiä asioita äitien ja lasten kokemusmaailmaan vielä vuosiksi raitistumisen jälkeen.

Törmän mukaan alkoholistit ja heidän lapsensa ovat ryhmä, jonka auttamiseen tulisi panostaa. Toipuminen koetaan vapauttavana ja voimaannuttavana prosessina. Raittius muuttaa käsitykset itsestä, muista, arvoista ja elämäntavoista.

Kasvatustieteiden lisensiaatti Tiina Törmän väitöskirja ”Juovasta äidistä raittiiksi äidiksi – alkoholismista toipumisen prosessi äitien kertomana” tarkastettiin Oulun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnassa 10.12.2011.