Ajankohtaista opiskelussa

 

* * *

POHJOISSAAME - DAVVISÁMEGIELLA

Dárkilut gursa- ja sáledieđut gávdnojit WebOodis.

Davvisámegiela oahpahus 2019-2020 (pdf 30.8.2019)

 

ČAKČAT 2019

683407P Sojahanoahppa (5 oč) 1. p. Kaarina Vuolab-Lohi

Oulus:

16.09.19     vuoss 14.15-16.00   HUM102
18.09.19     gask 14.15-16.00   HUM102
19.09.19     duor 14.15-16.00   HUM102
23.09.19     vuoss 14.15-16.00   HUM102
24.09.19     disd 14.15-16.00   SÄ126
25.09.19     gask 14.15-16.00   HUM102

Gáiddusin:

30.09.19     vuoss 14.15-16.00  
02.10.19     gask 14.15-16.00  
07.10.19     vuoss 14.15-16.00  
09.10.19     gask 14.15-16.00  
14.10.19     vuoss 14.15-16.00  
16.10.19     gask 14.15-16.00  
28.10.19     vuoss 14.15-16.00  
30.10.19     gask 14.15-16.00 

683516P Cealkkaoahppa (5 oč) 3. p. Jussi Ylikoski

Intensiivagursa juovlamánus, gáiddusin:

02.12.19     vuoss 10.15-14.00  
03.12.19     maŋŋ 10.15-12.00  
04.12.19     gask 12.15-16.00  
05.12.19     duor 10.15-12.00  
09.12.19     vuoss 10.15-14.00  
10.12.19     maŋŋ 10.15-12.00  
11.12.19     gask 12.15-16.00  
12.12.19     duor 08.15-12.00   
13.12.19     bear 10.15-12.00  

683420A Kandidáhtadutkamuš (10 oč) 1.-4.p. Jussi Ylikoski ja Marjatta Jomppanen

11.09.19     gask 10.15-12.00   TH118
25.09.19     gask 10.15-12.00   TH118
09.10.19     gask 10.15-12.00   TH105
30.10.19     gask 10.15-12.00   TH101
13.11.19     gask 10.15-12.00   TH101
27.11.19     gask 10.15-12.00   TH101
11.12.19     gask 10.15-12.00   TH101
08.01.20     gask 10.15-12.00   HUM304
22.01.20     gask 10.15-12.00   M204
05.02.20     gask 10.15-12.00   TH105
19.02.20     gask 10.15-12.00   TH101
11.03.20     gask 10.15-12.00   TH101
25.03.20     gask 10.15-12.00   TH101
08.04.20     gask 10.15-12.00   TH101
22.04.20     gask 10.15-12.00   TH101
06.05.20     gask 10.15-12.00   HUM304
20.05.20     gask 10.15-12.00   HUM304

683531S Graduseminára (10 oč) 1.-4.p. Jussi Ylikoski ja Marjatta Jomppanen

18.09.19     gask 10.15-12.00   TM105
02.10.19     gask 10.15-12.00   TM105
16.10.19     gask 10.15-12.00   TM105
06.11.19     gask 10.15-12.00   TH101
20.11.19     gask 10.15-12.00   TH101
04.12.19     gask 10.15-12.00   TH118
15.01.20     gask 10.15-12.00   TH118
29.01.20     gask 10.15-12.00   TH101
12.02.20     gask 10.15-12.00   TH118
26.02.20     gask 10.15-12.00   TH118
18.03.20     gask 10.15-12.00   TH101
01.04.20     gask 10.15-12.00   TS126
15.04.20     gask 10.15-12.00   TH101
29.04.20     gask 10.15-12.00   TH101
13.05.20     gask 10.15-12.00   TH101
27.05.20     gask 10.15-12.00   TH101

683422S Anárašgiella (5 oč) 1.-2. p. Jukka Mettovaara

Inarinsaamen peruskurssi I (5 op)

Verkkoluennot 20 x 2 t ja yksi lähitapaaminen (5 t), josta sovitaan myöhemmin.

9.9.–16.10.2019, ma ja ke klo 17:00–18:30 (12 x 2 t)
28.10.–16.12.2019, ma klo 17:00–18:30 (8 x 2 t)

Lisäksi 5 t yhtenä lähiopetuspäivänä erikseen sovittavana ajankohtana.

 

GIĐĐAT 2020

683520P Sátneráhkadeapmi (5 oč) 3. p. - Kaarina Vuolab-Lohi

Oulus:         

maŋŋ    7.1.                10-12  M204
duor       9.1.               10-12  M204
maŋŋ    14.1.             10-12  M204
duor      16.1.             10-12  M204            
maŋŋ    21.1.             10-12  M204
duor      23.1.             10-12  M204            
maŋŋ    28.1.             10-12  M204
duor      30.1.             10-12  M204

Gáiddusin:   

maŋŋ     4.2.                10-12
maŋŋ     11.2              10-12          
duor       13.2.             10-12
maŋŋ     18.2.             10-12            
bear       21.2.              10-12

683450A Udmurtin perusteet (5 op) 3. p. - Jussi Ylikoski ja Jukka Mettovaara

8.1.-18.2.2020 Udmurtin perusteet

08.01.20    ke 12.15-14.00   TH101
13.01.20    ma 14.15-16.00   TH101
14.01.20    ti 10.15-12.00   TH101
15.01.20    ke 12.15-14.00   TH101
20.01.20    ma 14.15-16.00   TH101
21.01.20    ti 10.15-12.00   TH102
22.01.20    ke 12.15-14.00   TM113
27.01.20    ma 14.15-16.00   TM107
28.01.20    ti 10.15-12.00   TM105
29.01.20    ke 12.15-14.00   TM103
03.02.20    ma 14.15-16.00   HUM304
04.02.20    ti 10.15-12.00   M203
05.02.20    ke 12.15-14.00   TH101
10.02.20    ma 14.15-16.00   M203
11.02.20    ti 10.15-12.00   M203
12.02.20    ke 12.15-14.00   TH101
17.02.20    ma 14.15-16.00   M203
18.02.20    ti 10.15-12.00   M203

 

683521P Čállin I (5 oč) ja

683525A Čállin II (5 oč) 3. ja 4. p. - Jussi Ylikoski

14.01.20
maŋŋ 12.15-14.00 TM103
maŋŋ 14.15-16.00 TM103  

16.01.20
duor 12.15-14.00 TM103  
duor 14.15-16.00 TM103  

04.02.20
maŋŋ 12.15-14.00 TM103  
maŋŋ 14.15-16.00 TM103  

06.02.20
duor 12.15-14.00 TM103  
duor 14.15-16.00 TM105  

18.02.20
maŋŋ 12.15-14.00 TM103  
maŋŋ 14.15-16.00 TM107 

20.02.20
duor 12.15-14.00 TH101  
duor 14.15-16.00 MA342 

10.03.20
maŋŋ 12.15-14.00 TM103 
maŋŋ 14.15-16.00 TM103

683522P Jorgaleapmi I (5 oč) 3. ja 4. p. - Minna Rasmus

16.01.20     duor 14.15-16.00   TM107
23.01.20     duor 14.15-16.00   TM107
30.01.20     duor 14.15-16.00   TM107
06.02.20     duor 14.15-16.00   TM107
13.02.20     duor 14.15-16.00   TM107
20.02.20     duor 14.15-16.00   TM107
27.02.20     duor 14.15-16.00   TM107
12.03.20     duor 14.15-16.00   TM107
19.03.20     duor 14.15-16.00   TM107
26.03.20     duor 14.15-16.00   TM107
02.04.20     duor 14.15-16.00   TM107
09.04.20     duor 14.15-16.00   TM107
16.04.20     duor 14.15-16.00   TM107

683523A Jorgaleapmi II (5 oč) - Kaarina Vuolab-Lohi

Oulus:                    

gask                8.1.                14-16   TH105
vuoss             13.1.              14-16   TM107
gask               15.1.              14-16   SÄ129
vuoss             20.1.              14-16   TM105
vuoss             27.1.              14-16   TM105

Gáiddusin:   

vuoss             3.2.                14-16
vuoss             10.2.              14-16
vuoss             17.2.              14-16
vuoss             24.2.              14-16
vuoss             9.3                 14-16
vuoss             16.3.              14-16
vuoss             23.3               14-16
vuoss             30.3.              14-16 

683529S Giellagáhtten (5 oč) 3. ja 4. p. - Kaarina Vuolab-Lohi

Oulus:
07.01.20    maŋŋ 12.15-14.00   TH101
14.01.20    maŋŋ 12.15-14.00   TH101
21.01.20    maŋŋ 12.15-14.00   TH101
28.01.20    maŋŋ 12.15-14.00   TH101
30.01.20    duor   12.15-14.00  TM109

Gáiddusin:
05.02.20     gask 12.15-14.00  
12.02.20     gask 12.15-14.00   
19.02.20     gask 12.15-14.00  
26.02.20     gask 12.15-14.00  
11.03.20     gask 12.15-14.00  
18.03.20     gask 12.15-14.00  
25.03.20     gask 12.15-14.00  
01.04.20     gask 12.15-14.00

683420A Kandidáhtadutkamuš (10 oč) 1.-4.p. - Jussi Ylikoski ja Marjatta Jomppanen

683531S Graduseminára (10 oč) 1.-4.p. - Jussi Ylikoski ja Marjatta Jomppanen

 

INARINSAAME - ANARŠKIELÂ

Inarinsaamen kielen opetus 2019–2020 / Anarâškielâ máttááttâs 2019–2020 (pdf 23.8.2019)

Kurssit järjestetään, mikäli kurssille on ilmoittautunut vähintään kolme opiskelijaa. Kurssi järjestetään kuitenkin joka tapauksessa, jos kurssille on ilmoittautunut yksikin inarinsaamen tutkinto-opiskelija, joka tarvitsee kurssin tutkintoa varten.

Inarinsaamen kurssien opetus ei näy WebOodissa, koska se tapahtuu muualla kuin yliopiston kampuksen saleissa. Tämän vuoksi kursseille ei ilmoittauduta WebOodissa vaan ​sähköpostitse​. Ilmoittaudu lähettämällä sähköpostia Mervi Sistoselle (mervi.sistonen(at)oulu.fi) ja kerro, mille syksyn kursseille aiot osallistua. ​Ilmoittaudu viimeistään to 29.8.2019.​ Opetuksen järjestämisen vuoksi on suositeltavaa ilmoittautua alustavasti myös kevätlukukauden kursseille.

Kurssien aikataulut saattavat muuttua vielä syksyllä.

Syksyn kursseille osallistuvien opiskelijoiden ensimmäinen tapaaminen järjestetään verkossa 2.9.2019 klo 17.00–19.00​.  Tapaamiseen pääsee seuraavan linkin kautta: https://connect.funet.fi/pmorottaja/​. Tapaaminen alkaa opastuksella virtuaaliluokan käyttämiseen. Sen jälkeen tapaamisessa sovitaan kurssien aikatauluista ja työtavoista sekä tutustutaan Moodleen, johon tulevat opintoihin liittyvät materiaalit ja linkit. Ilmoittautuneille lähetetään tarkemmat ohjeet sähköpostitse edellisellä viikolla.

Kaikille inarinsaamen opiskelijoille järjestetään mahdollisesti yhteinen tapahtuma myöhemmin syksyllä. Lisätietoa tapahtumasta lähetetään myöhemmin.

Giellagaksen uusien opiskelijoiden info Oulussa 4.9.2019 klo 12-14, SÄ 110.

 

Syksy 2019 / Čohčâ 2019

 

Perusopinnot – vuáđu-uápuh

683659P Inarinsaamen peruskurssi I (5 op)

1. ja 2. periodi. Verkkoluennot 20 x 2 t ja yksi lähitapaaminen (5 t), josta sovitaan myöhemmin. 9.9.–16.10.2019, ma ja ke klo 17:00–18:30 (12 x 2 t)

28.10.–16.12.2019, ma klo 17:00–18:30 (8 x 2 t)

Lisäksi 5 t yhtenä lähiopetuspäivänä erikseen sovittavana ajankohtana.

Opettaja: Jukka Mettovaara

683660P Inarinsaamen suullinen käyttö I (5 op)

1.–4. periodi

Harjoitukset virtuaaliluokassa yhteensä 50 t toisten kurssien yhteydessä (peruskurssi I, taivuttamisen harjoituskurssi ja peruskurssi II). Syksyllä 26 t  ja keväällä 24 t. Lisäksi 3–5 lähiopetuspäivää erikseen sovittavana ajankohtana ja itsenäistä työskentelyä.

16.9.–16.10.2019, ma ja ke klo 18:45–19:30 (10 x 1 t, peruskurssi I:n tuntien jälkeen)
28.10.–16.12.2019, ma klo 18:45–19:30 (8 x 1 t, peruskurssi I:n tuntien jälkeen)
30.10.–18.12.2019, ke klo 18:45–19:30 (8 x 1 t, taivutuskurssin tuntien jälkeen)
13.1.–24.2.2020, ma klo 18:45–19:30 (7 x 1 t, peruskurssi II:n tuntien jälkeen)
8.1.–26.2.2020, ke klo 18:45–19:30 (8 x 1 t, taivutuskurssin tuntien jälkeen)
9.3.–11.5.2020, ma klo 18:45–19:30 (9 x 1 t, peruskurssi II:n tuntien jälkeen)

Lisäksi lähiopetuspäiviä (5 t / pv) erikseen sovittavina ajankohtina.

Vastuuopettaja: Mervi Sistonen, Jukka Mettovaara, Petter Morottaja

683662P Inarinsaamen taivuttamisen harjoituskurssi (5 op)

2. ja 3. periodi

Verkkoluennot 32 t, joista syyslukukaudella 16 t (8 x 2 t) ja kevätlukukaudella 16 t (8 x 2 t)

30.10.–18.12.2019, ke klo 17:00–18:30 (8 x 2 t)
8.1.– 19.2.2020, ke klo 17:00–18:30 (8 x 2 t)

Opettaja: Mervi Sistonen

 

Aineopinnot – amnâsuápuh

683664A Inarinsaamen fonologia ja morfologia I (5p)

1. ja 2. periodi

Verkkoluennot 28 t (14x2 t): 10.9.–17.12.2019; ti klo 17.00–18.30 (ei opetusta viikolla 43 eli 22.10.)

Opettaja: Petter Morottaja

683665A Inarinsaamen lauseoppi (5 op)

1. ja 2. periodi

Verkkoluennot 28 t (14x2 t): 12.9.–19.12.2019; to klo 17.00–18.30 (ei opetusta viikolla 43 eli 24.10.)

Opettaja: Petter Morottaja

683666A Inarinsaamen suullinen käyttö II (5 op)

1.–4. periodi. Mahdollisia suoritustapoja verkko-opetuksen lisäksi ovat esim. leirit, seminaarit, keskustelutilaisuudet, kielimestariopetus.

Alkutapaamisen ajankohta sovitaan myöhemmin.

Vastuuopettaja: Marja-Liisa Olthuis

683670A Oman tutkimusalan teoria ja käytäntö (5 op)

1.–4. periodi

Verkkoluennot 10 t (5x2 t) sekä kandiseminaari 16 t (8x2 t)

yhteensä 24 t (12x2 t, joista syyslukukaudella 6x2 t ja kevätlukukaudella 6x2 t)

Luentojen ajankohdat sovitaan erikseen.

Opettajat: Mervi Sistonen ja Marja-Liisa Olthuis

 

Syventävät opinnot – čiäŋudeijee uápuh

683676S Valinnaiset syventävät opinnot (510 op)

Itsenäinen kirjoitusprojekti (510 op)

1.–4. periodi. Kurssin suorittamisesta sovitaan erikseen opettajan kanssa.

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja

Itsenäinen käännösprojekti (510 op)

1.–4. periodi. Kurssin suorittamisesta sovitaan erikseen opettajan kanssa. Sidotaan Anarâškielâ servin käännösprojektiin 1000 sijđod nuorâkirjálâšvuotâ anarâškielân.

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja

683677S Graduseminaari (10 op)

1.–4. periodi

Seminaarit 18 t (9x2 t, joista 4x2 t syyslukukaudella ja 5x2 t kevätlukukaudella) Inarissa tai verkossa.

Seminaarien ajankohdista sovitaan erikseen syksyllä.

Opettajat: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja / Mervi Sistonen

 

Kevät 2020 / Kiđđâ 2020

 

Perusopinnot – vuáđu-uápuh

683660P Inarinsaamen suullinen käyttö I (5 op) jatkuu

1.–4. periodi. Harjoitukset virtuaaliluokassa yhteensä 50 t toisten kurssien yhteydessä (peruskurssi I, taivuttamisen harjoituskurssi ja peruskurssi II). Syksyllä 26 t  ja keväällä 24 t. Lisäksi 3–5 lähiopetuspäivää erikseen sovittavana ajankohtana ja itsenäistä työskentelyä.

13.1.–24.2.2020, ma klo 18:45–19:30 (7 x 1 t, peruskurssi II:n tuntien jälkeen)
8.1.–26.2.2020, ke klo 18:45–19:30 (8 x 1 t, taivutuskurssin tuntien jälkeen)
9.3.–11.5.2020, ma klo 18:45–19:30 (9 x 1 t, peruskurssi II:n tuntien jälkeen)

Lisäksi lähiopetuspäiviä (5 t / pv) erikseen sovittavina ajankohtina.

Vastuuopettaja: Mervi Sistonen ja Petter Morottaja

683662P Inarinsaamen taivuttamisen harjoituskurssi (5 op) jatkuu

2. ja 3. periodi

Verkkoluennot 32 t, joista syyslukukaudella 16 t (8 x 2 t) ja kevätlukukaudella 16 t (8 x 2 t)

8.1.–26.2.2020, ke klo 17:00–18:30 (8 x 2 t)

Opettaja: Mervi Sistonen

683661P Inarinsaamen peruskurssi II (5 op)

3. ja 4. periodi

Verkkoluennot 32 t (16 x 2 t). Kurssin aikataulu tarkistetaan ennen kurssin alkua yhdessä opiskelijoiden kanssa.

13.1.–24.2.2020, ma klo 17:00–18:30 (7 x 2 t)
9.3.–11.5.2020, ma klo 17:00–18:30 (9 x 2 t)

Opettaja: Mervi Sistonen (13.1.–27.1.2020) ja Petter Morottaja (3.2.–11.5.2020)

683663P Inarinsaamen kirjallinen käyttö I (5 op)

4. periodi

Verkkoluennot 14 t (7 x 2 t). Kurssin aikataulu tarkistetaan ennen kurssin alkua yhdessä opiskelijoiden kanssa.

11.3.–6.5.2020, ke klo 17:00–18:30 (ei 15.4. eikä 29.4.2020)

Opettaja: Mervi Sistonen

 

Aineopinnot – amnâsuápuh

683667A Inarinsaamen kirjallinen käyttö II

3. ja 4. periodi

Verkkoluennot 14 t (7 x 2 t)

10.3.–5.5.2020;  ti klo 17.00–18.00 (ei 14.4. eikä 28.4.2020)

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja

683668A Inarinsaamen sananmuodostusoppi (5 op)

3. ja 4. periodi

Verkkoluennot 32 t (16 x 2 t)​.

7.1.–27.2.2020; ti ja to klo 17.00–18.30

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis

683670A Oman tutkimusalan teoria ja käytäntö (5 op)

1.–4. periodi

Verkkoluennot 10 t (5 x 2 t) sekä kandiseminaari 14 t (7 x 2 t)

yhteensä 24 t (12 x 2 t, joista syyslukukaudella 6 x 2 t ja kevätlukukaudella 6 x 2 t)

Luentojen ajankohdat sovitaan erikseen.

Opettaja: Petter Morottaja / Mervi Sistonen ja Marja-Liisa Olthuis

683672A Inarinsaamen erikoisalan sanasto (5 op)

1.–4. periodi

Verkkoluennot 10 t (5x2 t) ja/tai itsenäistä työskentelyä.

Alkutapaaminen verkossa erikseen sovittavana ajankohtana.

Opettaja: Mervi Sistonen

683450A Udmurtin perusteet (5 op) 3. p. Jussi Ylikoski ja Jukka Mettovaara

8.1.-18.2.2020 Udmurtin perusteet

 

Syventävät opinnot – čiäŋudeijee uápuh

683673S Inarinsaamen fonologia ja morfologia II (5 op)

3. ja 4. periodi

Verkkoluennot 28 t (14 x 2 t). Kurssin aikataulu tarkistetaan ennen kurssin alkua yhdessä opiskelijoiden kanssa.

15.1.–29.4.2020; ke klo 17.00–18.30 (ei opetusta viikolla 10 eikä 15.4.2010)

Opettaja: Petter Morottaja

683676S Valinnaiset syventävät opinnot (5–10 op)

Itsenäinen kirjoitusprojekti (5–10 op)

1.–4. periodi. Kurssin suorittamisesta sovitaan erikseen opettajan kanssa.

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja

Itsenäinen käännösprojekti (5–10 op)

1.–4. periodi. Kurssin suorittamisesta sovitaan erikseen opettajan kanssa.

Opettaja: Marja-Liisa Olthuis ja Petter Morottaja

             Inarinsaamen erikoisalan sanasto (5 op) (683672A)

             1.–4. periodi.

             Verkkoluennot 10 t (5x2 t) ja/tai itsenäistä työskentelyä.

             Alkutapaaminen verkossa erikseen sovittavana ajankohtana.

             Opettaja: Mervi Sistonen

683677S Graduseminaari (10 op)

1.–4. periodi

Seminaari-istunnot 18 t (9 x 2 t, joista 4 x 2 t syyslukukaudella ja 5 x 2 t kevätlukukaudella) Inarissa tai verkkotapaamisina.

Seminaarien ajankohdista sovitaan erikseen syksyllä.

Opettajat: Marja-Liisa Olthuis, Petter Morottaja  ja Mervi Sistonen

 

* * *

 

KOLTANSAAME - SÄÄ′MǨIÕLL

SYKSY 2019

Perusopinnot

Opettajana Miika Lehtinen

683688P  Koltansaamen äänneoppi

683689P  Koltansaamen muoto-oppi

 

Aineopinnot

Opettajana Eino Koponen

683694A  Koltansaamen sananmuodostusoppi

(kevätlukukaudella alkanut kurssi)

Verkko-opetuksena (14.8. myös kontaktiopetuksena) klo 17.30–19.00 alla mainittuina päivinä:

ke 14.8., ti 27.8., ke 28.8., ti 3.9., ke 4.9., ti 10.9., ke 11.9., ti 17.9., ke 18.9.  

683698A  Koltansaamen kirjallisuus ja suullinen perinne

Intensiivisenä (verkko- ja) kontaktiopetuksena Inarissa 7.10.–16.10.

683695A  Koltansaamen sanasto II

Verkko-opetuksena klo 17.30–19.00 alla mainittuina päivinä:

ti 22.10., ke 23.10., ti 29.10., ke 30.10., ti 5.11., ke 6.11., ti 12.11., ke 13.11., ti 19.11., ke 20.11., ti 26.11., ke 27.11., ti 3.12., ke 4.12., ti 10.12., ke 11.12., ti 17.12., ke 18.12.

 

KEVÄT 2020

Perusopinnot

683690P  Koltansaamen lauseoppi - Eino Koponen

13.01.20    ma 17.30-19.00 
16.01.20    to 17.30-19.00 
20.01.20    ma 17.30-19.00 
23.01.20    to 17.30-19.00 
27.01.20    ma 17.30-19.00 
30.01.20    to 17.30-19.00 
03.02.20    ma 17.30-19.00 
06.02.20    to 17.30-19.00 
10.02.20    ma 17.30-19.00 
13.02.20    to 17.30-19.00 
17.02.20    ma 17.30-19.00 
20.02.20    to 17.30-19.00 
24.02.20    ma 17.30-19.00 
27.02.20    to 17.30-19.00 
02.03.20    ma 17.30-19.00 
05.03.20    to 17.30-19.00 
09.03.20    ma 17.30-19.00 
12.03.20    to 17.30-19.00 

683691P Koltansaamen sanasto – Miika Lehtinen

16.03.20    ma 17.30-19.00 
19.03.20    to 17.30-19.00 
23.03.20    ma 17.30-19.00 
26.03.20    to 17.30-19.00 
30.03.20    ma 17.30-19.00 
02.04.20    to 17.30-19.00 
14.04.20    ti 17.30-19.00 
16.04.20    to 17.30-19.00 
20.04.20    ma 17.30-19.00 
23.04.20    to 17.30-19.00 
27.04.20    ma 17.30-19.00 
29.04.20    ke 17.30-19.00 
04.05.20    ma 17.30-19.00 
07.05.20    to 17.30-19.00 
11.05.20    ma 17.30-19.00 
14.05.20    to 17.30-19.00 
18.05.20    ma 17.30-19.00 
20.05.20    ke 17.30-19.00 

 

Aineopinnot

683697A Koltansaamen kääntäminen II – Miika Lehtinen

14.01.20    ti 17.30-19.00 
15.01.20    ke 17.30-19.00 
21.01.20    ti 17.30-19.00 
22.01.20    ke 17.30-19.00 
28.01.20    ti 17.30-19.00 
29.01.20    ke 17.30-19.00 
04.02.20    ti 17.30-19.00 
05.02.20    ke 17.30-19.00 
11.02.20    ti 17.30-19.00 
12.02.20    ke 17.30-19.00 
18.02.20    ti 17.30-19.00 
19.02.20    ke 17.30-19.00 
25.02.20    ti 17.30-19.00 
26.02.20    ke 17.30-19.00 
03.03.20    ti 17.30-19.00 
04.03.20    ke 17.30-19.00 
10.03.20    ti 17.30-19.00 
11.03.20    ke 17.30-19.00

683696A Koltansaamen kirjoittaminen II – Eino Koponen

24.03.20    ti 17.30-19.00 
25.03.20    ke 17.30-19.00 
31.03.20    ti 17.30-19.00 
01.04.20    ke 17.30-19.00 
14.04.20    ti 17.30-19.00 
15.04.20    ke 17.30-19.00 
21.04.20    ti 17.30-19.00 
22.04.20    ke 17.30-19.00 
28.04.20    ti 17.30-19.00 
29.04.20    ke 17.30-19.00 
05.05.20    ti 17.30-19.00 
06.05.20    ke 17.30-19.00 
12.05.20    ti 17.30-19.00 
13.05.20    ke 17.30-19.00 
19.05.20    ti 17.30-19.00 
20.05.20    ke 17.30-19.00 

 
* * *
 

SAAMELAINEN KULTTUURI - SÁMIID KULTUVRA

 

SYKSY 2019

I periodi

Perusopinnot

683504P Johdatus saamelaiseen kulttuuriin ja saamentutkimukseen (5 op) - Sigga-Marja Magga

Paikka: M204

10.09.19     ti 08.15-10.00 
12.09.19     to 08.15-10.00  
17.09.19     ti 08.15-10.00  
19.09.19     to 08.15-10.00  
24.09.19     ti 08.15-10.00  
26.09.19     to 08.15-10.00  
01.10.19     ti 08.15-10.00  
03.10.19     to 08.15-10.00  
08.10.19     ti 08.15-10.00  
10.10.19     to 08.15-10.00  
15.10.19     ti 08.15-10.00  
17.10.19     to 08.15-10.00  

683505P Saamelaisten esihistoria ja historia (5 op) - Veli-Pekka Lehtola

Paikka: PR125

10.09.19     ti 10.15-12.00  
11.09.19     ke 08.15-10.00  
17.09.19     ti 10.15-12.00  
18.09.19     ke 08.15-10.00  
24.09.19     ti 10.15-12.00  
25.09.19     ke 08.15-10.00  
01.10.19     ti 10.15-12.00  
02.10.19     ke 08.15-10.00  
08.10.19     ti 10.15-12.00  
09.10.19     ke 08.15-10.00  
15.10.19     ti 10.15-12.00  
16.10.19     ke 08.15-10.00  

700333P Tutkimusmenetelmät (5 op) 1.-3. periodissa.

3.9.–6.2.2019 Kurssi on yhteinen ja pakollinen kaikille HIKUVIEn opiskelijoille. Ks. WebOodi.

Sisältö: HIKUVIE:n yhteiset menetelmäluennot (2op): 3.9.-12.11.2019 tiistaisin klo 12.15-14.00

03.09.19     ti 12.15-14.00  L2
10.09.19     ti 12.15-14.00  L10
17.09.19     ti 12.15-14.00  L10
24.09.19     ti 12.15-14.00  PR102
01.10.19     ti 12.15-14.00  L10
08.10.19     ti 12.15-14.00  L10
15.10.19     ti 12.15-14.00  L10
29.10.19     ti 12.15-14.00  L2
05.11.19     ti 12.15-14.00  L2
12.11.19     ti 12.15-14.00  L2

+ harjoitukset (3op) / Saamelaisen kulttuurin ryhmä, Anni-Siiri Länsman, 7.1.-6.2.2020:

07.01.20     ti 12.15-14.00   IT135
09.01.20     to 12.15-14.00  IT135
14.01.20     ti 12.15-14.00   IT135
16.01.20     to 12.15-14.00  IT135
21.01.20     ti 12.15-14.00   SÄ129
23.01.20     to 12.15-14.00  IT135
28.01.20     ti 12.15-14.00   131
30.01.20     to 12.15-14.00  IT135
04.02.20     ti 12.15-14.00   131
06.02.20     to 12.15-14.00  IT135

700169P Johdatus tieteelliseen ajatteluun (5 op) – Petteri Pietikäinen

9.9.–28.10.2019 Kurssi on yhteinen ja pakollinen kaikille HIKUVIEn opiskelijoille. Ks. WebOodi.

09.09.19     ma 08.15-10.00   L7
12.09.19     to 12.15-14.00     PR105
16.09.19     ma 08.15-10.00   L8
19.09.19     to 12.15-14.00     PR105
23.09.19     ma 08.15-10.00   L8
26.09.19     to 12.15-14.00     PR105
30.09.19     ma 08.15-10.00   L8
03.10.19     to 12.15-14.00     PR105
07.10.19     ma 08.15-10.00   L8
10.10.19     to 12.15-14.00     PR105
14.10.19     ma 08.15-10.00   L8
17.10.19     to 12.15-14.00     PR104
28.10.19     ma 08.15-10.00   L5

Aineopinnot   

683384A Kandidaatintutkielma (10 op) - Anni-Siiri Länsman; Tiina Mattanen

Paikka: HUM304

09.09.19     ma 10.15-12.00  
23.09.19     ma 10.15-12.00  
07.10.19     ma 10.15-12.00  
28.10.19     ma 10.15-12.00  
11.11.19     ma 10.15-12.00  
25.11.19     ma 10.15-12.00  
09.12.19     ma 10.15-12.00  
13.01.20     ma 10.15-12.00  
27.01.20     ma 10.15-12.00  
10.02.20     ma 10.15-12.00  
24.02.20     ma 10.15-12.00  
09.03.20     ma 10.15-12.00  
23.03.20     ma 10.15-12.00  
06.04.20     ma 10.15-12.00  
27.04.20     ma 10.15-12.00

 

Syventävät opinnot

683385S Syventyminen alan erityisteemoihin (10 op) - Veli-Pekka Lehtola

Paikka: PR125

03.09.19     ti 14.15-16.00  
10.09.19     ti 14.15-16.00  
17.09.19     ti 14.15-16.00  
24.09.19     ti 14.15-16.00  
01.10.19     ti 14.15-16.00  
08.10.19     ti 14.15-16.00  
15.10.19     ti 14.15-16.00

683513S Graduseminaari (5 op) - Veli-Pekka Lehtola; Anni-Siiri Länsman; Marko Jouste

Paikka: HUM304

16.09.19     ma 10.15-12.00  
30.09.19     ma 10.15-12.00  
14.10.19     ma 10.15-12.00  
04.11.19     ma 10.15-12.00  
18.11.19     ma 10.15-12.00  
02.12.19     ma 10.15-12.00  
16.12.19     ma 10.15-12.00  
07.01.20     ti 10.15-12.00  
20.01.20     ma 10.15-12.00  
03.02.20     ma 10.15-12.00  
17.02.20     ma 10.15-12.00  
16.03.20     ma 10.15-12.00  
30.03.20     ma 10.15-12.00  
20.04.20     ma 10.15-12.00  

 

II periodi

Perusopinnot

683374P Saamelainen nyky-yhteiskunta ja oikeudet (5 op) – Anni-Siiri Länsman

Paikka: HUM102

29.10.19     ti 10.15-12.00  
31.10.19     to 14.15-16.00  
05.11.19     ti 10.15-12.00  
07.11.19     to 14.15-16.00  
12.11.19     ti 10.15-12.00  
14.11.19     to 14.15-16.00  
19.11.19     ti 10.15-12.00  
21.11.19     to 14.15-16.00  
26.11.19     ti 10.15-12.00  
28.11.19     to 14.15-16.00  
03.12.19     ti 10.15-12.00  
05.12.19     to 14.15-16.00  
10.12.19     ti 10.15-12.00  
17.12.19     ti 10.15-12.00  

 

Aineopinnot  

683508A Saamelaisen kulttuuriperinnön uudet muodot (5 op) – Veli-Pekka Lehtola

Paikka: HUM102

28.10.19     ma 08.15-10.00  
31.10.19     to 08.15-10.00  
04.11.19     ma 08.15-10.00  
07.11.19     to 08.15-10.00  
11.11.19     ma 08.15-10.00  
14.11.19     to 08.15-10.00  
18.11.19     ma 08.15-10.00  
21.11.19     to 08.15-10.00  
25.11.19     ma 08.15-10.00  
28.11.19     to 08.15-10.00  
02.12.19     ma 08.15-10.00  
05.12.19     to 08.15-10.00  

683384A Kandidaatintutkielma (10 op)

 

Syventävät opinnot

683513S Graduseminaari (5 op) 

 

KEVÄT 2020

III periodi

Perusopinnot

683506P Saamelaisten maailmankuvat ja taiteet (5 op) - Marko Jouste

07.01.20     ti 08.15-10.00    TH105
08.01.20     ke 10.15-12.00   TH105
14.01.20     ti 08.15-10.00   TH105
15.01.20     ke 10.15-12.00   TH105
21.01.20     ti 08.15-10.00   TH105
22.01.20     ke 10.15-12.00   TH105
28.01.20     ti 08.15-10.00   TH105
29.01.20     ke 10.15-12.00   TH105
04.02.20     ti 08.15-10.00   TM109
05.02.20     ke 10.15-12.00  TM109
11.02.20     ti 08.15-10.00   TH105
12.02.20     ke 10.15-12.00   TH105
18.02.20     ti 08.15-10.00   TH105
19.02.20     ke 10.15-12.00   TH105
20.02.20     to 12.15-16.00   TM109
21.02.20     pe 10.15-16.00  TM109

700332P Johdatus digitaalisiin ihmistieteisiin (5 op) - Ritva Kylli

10.1.-25.2.2020 Kurssi on pakollinen kaikille HIKUVIEn opiskelijoille. Ks. WebOodi.

700333P Tutkimusmenetelmät (5 op)

Jatkuu (3.9.–6.2.2019)

 

Aineopinnot   

683397A Saamelainen kulttuuriympäristö ja maankäyttö (5 op) - Anni-Siiri Länsman

Paikka: PR125

09.01.20     to 08.15-10.00  
14.01.20     ti 08.15-10.00  
16.01.20     to 08.15-10.00  
21.01.20     ti 08.15-10.00  
23.01.20     to 08.15-10.00  
28.01.20     ti 08.15-10.00  
30.01.20     to 08.15-10.00  
04.02.20     ti 08.15-10.00  
06.02.20     to 08.15-10.00  
11.02.20     ti 08.15-10.00  
13.02.20     to 08.15-10.00  
18.02.20     ti 08.15-10.00  
20.02.20     to 08.15-10.00  
25.02.20     ti 08.15-10.00  

683384A Kandidaatintutkielma (10 op)

 

Syventävät opinnot

683511S Perehtyminen teoriaan ja metodeihin (5 op) - Laura Junka-Aikio

Paikka: TH105

14.01.20     ti 12.15-14.00  
21.01.20     ti 12.15-14.00  
28.01.20     ti 12.15-14.00  
04.02.20     ti 12.15-14.00  
11.02.20     ti 12.15-14.00  
18.02.20     ti 12.15-14.00  
25.02.20     ti 12.15-14.00

683513S Graduseminaari (5 op)

 

IV periodi

Perusopinnot

683507P Monikulttuuriset alkuperäiskansayhteisöt (5 op) - Anni-Siiri Länsman

Paikka: PR125

10.03.20     ti 12.15-14.00  
11.03.20     ke 12.15-14.00  
17.03.20     ti 12.15-14.00  
18.03.20     ke 12.15-14.00  
24.03.20     ti 12.15-14.00  
25.03.20     ke 12.15-14.00  
31.03.20     ti 12.15-14.00  
01.04.20     ke 12.15-14.00  
07.04.20     ti 12.15-14.00  
08.04.20     ke 12.15-14.00  
14.04.20     ti 12.15-14.00  
15.04.20     ke 12.15-14.00  
21.04.20     ti 12.15-14.00  
22.04.20     ke 12.15-14.00

 

Aineopinnot   

683384A Kandidaatintutkielma (10 op)

 

Syventävät opinnot

683512S Tieteellinen kirjoittaminen (5 op)

Vastuuhenkilö: Anni-Siiri Länsman

Paikka: TM105

10.03.20     ti 08.15-10.00  
17.03.20     ti 08.15-10.00  
24.03.20     ti 08.15-10.00  
31.03.20     ti 08.15-10.00  
07.04.20     ti 08.15-10.00  
14.04.20     ti 08.15-10.00  
21.04.20     ti 08.15-10.00  
05.05.20     ti 08.15-10.00  

683513S Graduseminaari (5 op)

 

 
* * *

POHJOISSAAME VIERAANA KIELENÄ

Tarkista mahdolliset aikataulu- ja tilamuutokset WebOodista.

Pohjoissaame vieraana kielenä 2019-2020 (pdf 28.6.2019)

SYKSY 2019

1.-2. periodi

683400P Pohjoissaamen alkeiskurssi (5 op) Marjatta Jomppanen

Opetustila: TA101

09.09.19        ma 12.15-14.00  
16.09.19        ma 12.15-14.00  
19.09.19        to 10.15-12.00  
23.09.19        ma 12.15-14.00  
26.09.19        to 10.15-12.00  
30.09.19        ma 12.15-14.00  
03.10.19        to 10.15-12.00  
07.10.19        ma 12.15-14.00  
10.10.19        to 10.15-12.00  
14.10.19        ma 12.15-14.00  
17.10.19        to 10.15-12.00  
28.10.19        ma 12.00-13.45  
31.10.19        to 10.15-12.00  
04.11.19        ma 12.15-14.00  
07.11.19        to 10.15-12.00  
11.11.19        ma 12.15-14.00  
14.11.19        to 10.15-12.00  
18.11.19        ma 12.15-14.00  
21.11.19        to 10.15-12.00  
25.11.19        ma 12.15-14.00  
28.11.19        to 10.15-12.00  
02.12.19        ma 12.15-14.00  
05.12.19        to 10.15-12.00  
09.12.19        ma 12.15-14.00

683403P Pohjoissaamen suullinen käyttö I (5 op) Minna Rasmus

09.09.19     ma 12.15-14.00   HUM102
11.09.19     ke 12.15-14.00   HUM102
16.09.19     ma 12.15-14.00   TM105
18.09.19     ke 12.15-14.00   HUM102
23.09.19     ma 12.15-14.00   TM105
25.09.19     ke 12.15-14.00   HUM102
30.09.19     ma 12.15-14.00   TM105
02.10.19     ke 12.15-14.00   HUM102
07.10.19     ma 12.15-14.00   TM105
09.10.19     ke 12.15-14.00   HUM102
14.10.19     ma 12.15-14.00   TM105
16.10.19     ke 12.15-14.00   HUM102
28.10.19     ma 12.15-14.00   TM105
30.10.19     ke 12.15-14.00   HUM304
04.11.19     ma 12.15-14.00   TM103
06.11.19     ke 12.15-14.00   HUM304
11.11.19     ma 12.15-14.00   TM105
13.11.19     ke 12.15-14.00   HUM304
18.11.19     ma 12.15-14.00   TM105
20.11.19     ke 12.15-14.00   HUM304
25.11.19     ma 12.15-14.00   TM105
27.11.19     ke 12.15-14.00   HUM304
02.12.19     ma 12.15-14.00   TM105
04.12.19     ke 12.15-14.00   HUM102

683402P Pohjoissaamen kirjallinen käyttö (5 op) Minna Rasmus

10.09.19     ti 10.15-12.00   HUM304
12.09.19     to 14.15-16.00   TH118
17.09.19     ti 10.15-12.00   HUM304
19.09.19     to 14.15-16.00   TH118
24.09.19     ti 10.15-12.00   HUM304
26.09.19     to 14.15-16.00   TH118
01.10.19     ti 10.15-12.00   HUM304
03.10.19     to 14.15-16.00   TH118
08.10.19     ti 10.15-12.00   HUM304
10.10.19     to 14.15-16.00   TH118
15.10.19     ti 10.15-12.00   HUM304
17.10.19     to 14.15-16.00   TH118
29.10.19     ti 10.15-12.00   HUM304
31.10.19     to 14.15-16.00   TH118
05.11.19     ti 10.15-12.00   HUM304
07.11.19     to 14.15-16.00   TH118
12.11.19     ti 10.15-12.00   TH102
14.11.19     to 14.15-16.00   TM105
19.11.19     ti 10.15-12.00   HUM304
21.11.19     to 14.15-16.00   TH118
26.11.19     ti 10.15-12.00   HUM304
28.11.19     to 14.15-16.00   TH102
03.12.19     ti 10.15-12.00   HUM304
05.12.19     to 14.15-16.00   HUM304
10.12.19     ti 10.15-12.00   HUM304

 

KEVÄT 2020

3.-4. periodi

683401P Pohjoissaamen jatkokurssi (5 op) Marjatta Jomppanen

13.01.20     ma 10.15-12.00  TH102
16.01.20     to 10.15-12.00  TM105
20.01.20     ma 10.15-12.00  TH102
23.01.20     to 10.15-12.00   TH101
27.01.20     ma 10.15-12.00  TH102
30.01.20     to 10.15-12.00   TM105
03.02.20     ma 10.15-12.00  TH102
06.02.20     to 10.15-12.00   TH118
10.02.20     ma 10.15-12.00   TH102
13.02.20     to 10.15-12.00   TH102
17.02.20     ma 10.15-12.00   TH102
20.02.20     to 10.15-12.00   TH102
24.02.20     ma 10.15-12.00   TH102
27.02.20     to 10.15-12.00   TH102
09.03.20     ma 10.15-12.00   TH102
12.03.20     to 10.15-12.00   TH102
16.03.20     ma 10.15-12.00   TH102
19.03.20     to 10.15-12.00   TH102
23.03.20     ma 10.15-12.00   TH102
26.03.20     to 10.15-12.00   TH102
30.03.20     ma 10.15-12.00   TH102
06.04.20     ma 10.15-12.00   TH102
09.04.20     to 10.15-12.00   TH102
20.04.20     ma 10.15-12.00   TH102

683475P Pohjoissaamen suullinen käyttö II (5 op) Minna Rasmus

14.01.20     ti 10.15-12.00   TM109
16.01.20     to 10.15-12.00   TM109
21.01.20     ti 10.15-12.00   TM109
23.01.20     to 10.15-12.00   TM109
28.01.20     ti 10.15-12.00   TM109
30.01.20     to 10.15-12.00   TM109
04.02.20     ti 10.15-12.00   TM109
06.02.20     to 10.15-12.00   TM109
11.02.20     ti 10.15-12.00   TM109
13.02.20     to 10.15-12.00   TM109
18.02.20     ti 10.15-12.00   TM109
20.02.20     to 10.15-12.00   TM109
25.02.20     ti 10.15-12.00   TM109
27.02.20     to 10.15-12.00   TM109
10.03.20     ti 10.15-12.00   TM109
12.03.20     to 10.15-12.00   TM109
17.03.20     ti 10.15-12.00   TM109
19.03.20     to 10.15-12.00   TM109
24.03.20     ti 10.15-12.00   TM109
26.03.20     to 10.15-12.00   TM109
31.03.20     ti 10.15-12.00   TM109
02.04.20     to 10.15-12.00   TM107
07.04.20     ti 10.15-12.00   TM109
09.04.20     to 10.15-12.00   TM109

 

Viimeksi päivitetty: 11.12.2019