Konferenssiohjelma

Historiantutkimuksen päivien ohjelma 24.10. - 26.10.2019

 

Yksityiskohtainen työryhmien ohjelma ja salit, katso myös taulukkomuotoinen salikartta

Abstraktikirja (yksittäiset paperit, työryhmät ja roundtablet)

Koko ohjelman voi ladata PDF-tiedostona tästä.

*Full conference program in English can be downloaded here*

** Kaikille avoimet KONFERENSSIJATKOT  torstaina 24.10. klo 21.00 alkaen Ravintola Kaarlenholvissa **

 

Torstai 24.10.2019

09:00– 

Rekisteröityminen

10:00–10:30

Saalastinsali 

Konferenssin avaus ja tervetuliaissanat

Avaussanat: yliopistotutkija, dosentti Heini Hakosalo (Oulun yliopisto, Suomen Historiallinen Seura)

Tutkimusrehtori Taina Pihlajaniemen (Oulun yliopisto) tervehdys        

10:30–12:00  

Saalastinsali

Keynote: professori Herman Paul: Four Types of Historians: On the History of Scholarly Personae

Session puheenjohtaja: Jouni-Matti Kuukkanen

12:00–13:00  

Lounas

13:00–14:30   

Työryhmät 1

14:30–15:00  

Kahvitauko

15:00–16:30  

Työryhmät 2

19:00–20:30   

Vastaanotto Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a)

21:00–   

Konferenssijatkot Ravintola Kaarlenholvissa (Kauppurienkatu 6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perjantai 25.10.2019

08:00– 

Rekisteröityminen

09:00–10:30    

Työryhmät 3

10:30–11:00  

Kahvitauko

11:00–12:30

Saalastinsali  

Keynote: professori Heiner Fangerau: The future of medicine around 1900: Pictures, numbers and the philosophy of  'as if' in diagnostics, prediction and prevention

Puheenjohtaja: professori Petteri Pietikäinen

12:30–13:30  

Lounas

13:30–15:00  

Työryhmät 4

15:0015:30

Kahvitauko

15:30–17:00

Työryhmät 5

18:30–23:00

Alppimaja (Tirolintie 7)      

Konferenssi-illallinen

 

Lauantai 26.10.2019

09:00–10:30    

Työryhmät 6

10:30–11:00  

Kahvitauko

11:00–12:30 

Saalastinsali 

Keynote: professori Gunlög Fur: Concurrences and linear trajectories - thinking through indigenous histories

Puheenjohtaja: Tiina Kinnunen

12:30–13:30  

Lounas

13:3015:00 

Työryhmät 7

15:00–15:30

Saalastinsali

Loppuyhteenveto: professori Tiina Kinnunen (Oulun yliopisto) ja dosentti Sari Katajala-Peltomaa (puheenjohtaja, Suomen Historiallinen Seura)

 

Työryhmien ohjelma

Koko ohjelman voi ladata PDF-tiedostona tästä.

Viimeksi päivitetty: 21.10.2019