University of Oulu, 2016

Ohjelma

PERJANTAI 25.9.2020

8:00
Avajaissanat

8:15-9:45
Stimulaattorihoidot
Kenelle ja milloin stimulaattori laitetaan? Miten vikatilanteissa toimitaan?
Neurokirurgin ja neurologin näkemyksiä. (90 min)
erikoislääkäri Maija Lahtinen, OYS, neurokirurgia
LT, erikoislääkäri Johanna Annunen-Rasila, OYS, neurologia

9:45-10:00
Yhteistyökumppanin puheenvuoro

10:15-11:15
Muisti pätkii ja persoona muuttuu – työikäisten muistisairauksia tapauksin (60 min)
LT, kliininen opettaja Johanna Krüger, OY, neurologia

11:15-11:30
Yhteistyökumppanin puheenvuoro

12:15-13:45
Päivystäjän päänsäryt
Shuntti tukossa? Mitä neurologin pitäisi tietää shunteista? (45 min)
LT, erikoislääkäri Niina Salokorpi, OYS, neurokirurgia
Neurologisen päivystyspotilaan CTA – potilastapauksia (45 min)
LT, vs oyl Matti Isokangas, OYS, radiologia

13:45-14:00
Yhteistyökumppanin puheenvuoro

14:15-15:15
MS-taudin aktiivisuuden arviointi ja lääkehoidon valinta (60 min)
LT, erikoislääkäri Mervi Ryytty, OYS, neurologia

15:15-15:30
Yhteistyökumppanin puheenvuoro


LAUANTAI 26.9.2020

10:15 - 11:45    
Aivoaallot sekaisin?
Aikuisen EEG:n ABC (45 min)
LT, erikoislääkäri Erkki Liimatta, OYS, kliininen neurofysiologia
Neurologi teho-osastolla (45 min)
erikoislääkäri Ulla Junttola, OYS, neurologia

11:45-12:00
Yhteistyökumppanin puheenvuoro

12:15-13:45
Orgaanista vai toiminnallista? Neurologin ja psykiatrin näkemyksiä interaktiivisesti tapauksien kautta. (90 min)
dosentti Mikko Kärppä, OY, neurologia
LT, erikoislääkäri Anu Sauvola, OYS, psykiatria

13:45
Päätössanat

 

Takaisin etusivulle

 

Viimeksi päivitetty: 6.7.2020