Tervetuloa opiskelemaan tekniikkaa!


Tutustu Oulun yliopiston Uudelle Opiskelijalle - sivustoon, josta löydät opiskelijan muistilistan ennen opintojen alkamista hoidettavista asioista. Tarkempaa tietoa Oulun yliopistossa opiskelusta (mm. opetusperiodit) ja erilaisista tukipalveluista löydät Opiskelu-sivustolta. Alempaa löydät linkit Teknillisen tiedekunnan tutkinto-ohjelmien sivustoille sekä opintoneuvojien yhteystiedot.

Teknillisen tiedekunnan eri tutkinto-ohjelmien uusien opiskelijoiden vastaanottotilaisuudet ja orientaatioviikon aikataulut

Lukuvuosi alkaa kaikilla uusilla opiskelijoilla, myös maisterivaiheen, orientaatioviikolla ma 2.9.2019. Tarkemmat orientaatioviikon ohjelmat tutkinto-ohjelmittain julkaistaan alla olevaan valikkoon viimeistään elokuun aikana. Ennen ma 2.9. opiskelijat voivat tiedustella kiireellisiä opintojen suunnitteluun liittyviä asioita tutkinto-ohjelman opintoneuvojalta. Opintoneuvojat lomailevat vaihtelevasti juhannukselta elokuun alkupuolelle.

Arkkitehtuuri

Opiskelu arkkitehtuurin tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Leena Kuorelahti (leena.kuorelahti(at)oulu.fi)

Geotieteet

Opiskelu geotieteiden tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Tarja Noponen (tarja.noponen(at)oulu.fi)

Kaivos- ja rikastustekniikka (vain DI-tutkinto)

Opiskelu kaivos- ja rikastustekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Marita Puikkonen (marita.puikkonen(at)oulu.fi)

Kemia

Opiskelu kemian tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Helena Tirri (helena.tirri(at)oulu.fi)

Konetekniikka

Opiskelu konetekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, erikoissuunnittelija Reijo Saari (reijo.saari(at)oulu.fi)

Prosessitekniikka ja ympäristötekniikka

Opiskelu prosessi- ja ympäristötekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, erikoissuunnittelija Saara Luhtaanmäki (saara.luhtaanmaki(at)oulu.fi)

Rakennus- ja yhdyskuntatekniikka

Opiskelu rakennus- ja yhdyskuntatekniikan tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvojat,
erikoissuunnittelijat Saara Luhtaanmäki (saara.luhtaanmaki(at)oulu.fi) ja Reijo Saari (reijo.saari(at)oulu.fi)

Tuotantotalous

Opiskelu tuotantotalouden tutkinto-ohjelmassa

Tutkinto-ohjelman opintoneuvoja, koulutussuunnittelija Essi Hakala (essi.hakala (at) oulu.fi)

Tutkinto-ohjelman sekä ICT-muuntokoulutuksen opintoneuvojan tavoitat osoitteesta study.technology(at)oulu.fi. Laita viestiin aiheeksi "TUTA opintoneuvonta" (kandi- ja maisteriopiskelijat) tai "ICT-TUTA Opintoneuvonta" (ICT-muuntokoulutettavat).

Viimeksi päivitetty: 11.6.2019