More

Hakulomake

Hyväksilukeminen (AHOT)

Aiemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (AHOT) on käytäntöjen kokonaisuus, jonka kautta kartoitetaan, onko opiskelijalla aiemmin suoritettuja opintoja tai muualla hankittua osaamista (esim. työelämä), jotka voidaan hyväksilukea uuteen tutkintoon. Täten AHOT-menettely mahdollistaa myös muualla kuin muodollisessa koulutuksessa omaksutun osaamisen hyödyntämisen opinnoissa.

Opiskelija voi itsearvioinnin, dokumenttien ja muiden näyttötapojen avulla esittää opintojaksojen osittaista tai täydellistä hyväksilukua, mikäli hänellä on osaamistavoitteiden mukaista aiempaa osaamista.

Opiskelijan aikaisemmin hankittua osaamista tunnistetaan vertaamalla sitä opintojakson ja/tai tutkinnon tai niiden osien osaamistavoitteisiin ja arvioidaan missä määrin opiskelijan osaaminen vastaa niitä. Jos koulutuksen tavoitteita vastaavaa osaamista löytyy, voidaan päällekkäisyyksiä poistaa, jolloin opinnot edistyvät nopeammin.

Mikäli opiskelija ei saa läpi hyväksilukuja, hän saa perustellun päätöksen hylätyksi tulleista AHOT-päätöksistä.

AHOT–prosessi on osa opintojen suunnittelua ja HOPSin laadintaa. HOPS-prosessia ohjaavat Oulun yliopistossa omaopettajat, opintoneuvojat tai muut HOPS-ohjaajat.

Muualla suoritettujen opintojen hyväksilukemisesta ja aiemmin hankitun osaamisen tunnustamisesta säädetään Oulun yliopiston koulutuksen johtosäännössä (27 §).

 

Mitä hyötyä AHOT-käytännöstä on opiskelijalle?

  • opiskeluaika lyhenee
  • näkemys omasta osaamisesta selkiytyy
  • päällekkäisten opintojen suorittaminen vähenee tai poistuu
  • opiskeluprosessista tulee yksilöllisempi
Katso myös:

 

Mistä AHOT-lomakkeet löytyvät?

AHOT-lomakkeet löytyvät opintoasioiden lomakkeet -sivulta.

Hakemus liitteineen toimitetaan Snellmanian palvelupisteeseen.

 

AHOT humanistisessa tiedekunnassa

Opiskelija voi dokumenttien avulla esittää opintojaksojen osittaista tai täydellistä hyväksilukua seuraavissa tapauksissa, jos hän on suorittanut opintoja toisessa yliopistossa.

- Opiskelija on suorittanut opintokokonaisuuden (esim. perusopinnot tai aineopinnot)

- Opiskelija on suorittanut tutkintoon kuuluvia pakollisia kieliopintoja toisessa yliopistossa.

- Opiskelija on saanut suomalaisessa ylioppilastutkinnossa arvosanan L tai E englannin kielessä (laaja oppimäärä); tällöin hyväksiluetaan automaattisesti opintojakso 902000Y Reading for Academin Purposes in the Humanities (2 op).

- Opiskelija on suorittanut IB-tutkinnon; tällöin hyväksiluetaan opintojaksot 902000Y Reading for Academin Purposes in the Humanities (2 op) ja 902001Y Academic Communication (3 op).

Yllä luetelluissa tapauksissa opiskelija toimittaa dokumentin (esim. opintorekisteriotteen) Snellmanian palvelupisteeseen. Erillistä AHOT-lomaketta ei tarvitse täyttää.

Viimeksi päivitetty: 17.12.2012
Facebook icon
Twitter icon
LinkedIn icon
Share on Google+