Hakulomake

OKTR — opetuksen kehittämistyöryhmä

Opetuksen kehittämistyöryhmä (OKTR) vastaa opetuksen laadunvarmistuksesta. Se koordinoi kaikkea opetuksen suunnitteluun, toteuttamiseen ja kehittämiseen liittyvää toimintaa.

Työryhmässä on opettaja- ja opiskelijajäseniä kummastakin pääaineesta. Käsiteltävistä asioista riippuen kokouksiin voidaan lisäksi kutsua mukaan asiantuntijoita. Työryhmä kokoontuu useita kertoja lukuvuodessa käsittelemään ajankohtaisia asioita, mm. opiskelijapalautetta, palautepäivien suunnittelua ja opetussuunnitelmatyötä. Työryhmässä seurataan myös laitoksen opetusjärjestelmien toimivuutta, opinto-oppaan sisältöjä ja kehitellään uusia ideoita mm. tutkintovaatimuksiin, opetusohjelmiin, opintojaksojen sisältöön ja tenttimiskäytäntöihin liittyen. OKTR seuraa opiskelijoiden oppimista, opintopistekertymää ja oppimistuloksia, ja puuttuu niissä havaittuihin ongelmiin. Myös palautejärjestelmän kehittäminen ja laitoksen itsearviointiraporttien laatiminen ovat pääosin OKTR:n alaa.

OKTR:n opiskelijajäsenet voivat tuoda esiin opetukseen liittyvää palautetta ja parannusehdotuksia. Asioista keskustellaan avoimesti ja kaikki opetukseen liittyvät palautteet käsitellään. OKTR kokoontuu säännöllisesti vuoden mittaan, joten opiskelijapalaute menee nopeasti perille. Giellagas-instituutin opiskelijat ja opettajat voivat vapaasti ottaa yhteyttä OKTR:n jäseniin kaikissa opetukseen ja sen kehittämiseen liittyvissä asioissa.

Työryhmän jäsenet valitaan yleensä loppukeväästä lukuvuodeksi kerrallaan. Jokainen OKTR:stä kiinnostunut opiskelija voi ilmaista halukkuutensa työryhmän jäsenyyttä kohtaan. Viime kädessä valinnan tekee saamen kielen ja saamelaisen kulttuurin opiskelijoiden ainejärjestö Gieku.
 

Palaute opiskelijalta

Opiskelija voi antaa palautetta luennoista, seminaareista, harjoituksista, tenteistä, opinnäytteiden ohjauksesta tai opetuksesta ylipäänsä. Palautetta voi antaa yleensä mistä tahansa opetukseen tai Giellagas-instituutin toimintaan liittyvästä.

Palautteen antaminen on tärkeää, sillä palautteen myötä välittyvät opiskelijan mielipiteet opiskeluun liittyvistä asioista. Yksin asioita miettimällä ei voi vaikuttaa, vaan palautetta antamalla opiskelija saa äänensä kuuluviin. Toki asioista voi kertoa myös suoraan vastaavalle opettajalle tai opetuksen kehittämistyöryhmän jäsenille. On muistettava, että kaikki rakentava palaute on tervetullutta. Varsinaisen palautteen lisäksi voi esittää toiveita vaikkapa luentosarjan aiheesta.

Palautelomake (PDF)

Palautepäivä
Giellagas-instituutissa järjestetään yksi palautepäivä syyslukukauden ja yksi kevätlukukauden lopussa. Palautepäiviä varten järjestetään kysely, jossa Giellagas-instituutin opiskelijat arvioivat mm. instituutin toimintaa, opetuksesta, omaa oppimistaan jne. Kyselyn keräämisestä ja dokumentoinnista huolehtii saamen kielen ja saamelaisen kulttuurin opiskelijoiden ainejärjestö GieKu ry. Kyselyssä esille tulevat asiat käsitellään palautepäivänä.

Palautteen kerääminen ja käsitteleminen Giellagas-instituutissa

  • Kaikista kursseista pyritään keräämään palautetta.
  • Palautetta kerätään nimettömänä yhteisesti sovitulla paperilomakkeella.
  • Palautteen kerää kurssista vastaava opettaja.
  • Opettaja laatii palautteesta kurssikohtaiset yhteenvedot (syyslukukaudella ja kevätlukukaudella erikseen) OKTR:n ohjeiden mukaisesti.
  • Yhteenvedon yhteyteen opettaja merkitsee myös kurssista annetut arvosanat.
  • Opettaja reflektoi opetustaan ja työkäytäntöjään palautteen pohjalta ja kirjoittaa omat arvionsa kurssista.
  • Kurssikohtaiset yhteenvedot tentti- ja kurssiarvosanoineen ja opettajan omat arviot kurssista toimitetaan OKTR:lle sovittuna ajankohtana.
  • Yhteenvetojen lisäksi OKTR:lle toimitetaan tarvittaessa myös kursseista kerätyt alkuperäiset palautelomakkeet.
  • OKTR tarkastelee kursseista saadut yhteenvedot ja palautepäivillä esiin noussutta palautetta ja laatii opiskelijapalautteesta raportin ja mahdollisia toimintaehdotuksia.
  • Raportti ehdotuksineen lähetetään ainejärjestö Giekulle ja Giellagas-instituutin henkilökunnalle.
  • Giellagas-instituutti ja ainejärjestö Gieku käsittelevät raporttia kokouksissaan ja ryhtyvät tarvittaviin toimenpiteisiin.

Palautteen huomioon ottaminen ja hyödyntäminen
Giellagas-instituutti ja ainejärjestö Gieku käsittelevät opiskelijapalautteesta tehtyjä raportteja kokouksissaan ja ryhtyvät tarvittaviin toimenpiteisiin.

 

Viimeksi päivitetty: 14.8.2013
Facebook icon
Twitter icon
LinkedIn icon
Share on Google+