Kontinkangas Research Infrastructure Day

You are warmly invited to join us on the Kontinkangas Campus Research Infrastructure Day !

The event will take place on two Thursday afternoons on 17.3. & 24.3.2022 at Palotie sali (auditorium 101A), Aapistie 5A, in the main building of Kontinkangas Campus.

Event information

Time

-

Location

Palotie sali (auditorium 101A), Aapistie 5A, in the main building of Kontinkangas Campus.

Add event to calendar

Please register via this link InfraDay by Friday 11.3.2022 at the latest.

There will be coffee served on the afternoon break for registered participants.

 

PROGRAMME

Thursday, 17.3.2022

12:00-12:10      Opening: Lauri Eklund

Session 1, Chair:  Jukka Hakkola

12:10-12:25      Laboratory animals services (OULAC, Hanna-Marja Voipio)

12:25-12:40      Generation and analysis of transgenic mice (BCO, Reetta Hinttala)

12:40-12:55      Proteomics and protein analysis (BCO, Lloyd Ruddock)

12:55-13:05      Echocardiography (FMed, Risto Kerkelä)

13:05-13:15      Metabolism cages (FMed, Karl-Heinz Herzig)

13:15-13:25      IVIS in vivo imaging system (BCO, OULAC, Linda Birgisdottir)

13:25-13:35      Flexivent respiratory function (FBMM, Tapio Röning)

13:35-14:00 Break

Session 2, Chair:  Simo Saarakkala

14:00-14:15      Advanced light microscopy (BCO, Veli-Pekka Ronkainen)

14:15-14:30      Electron microscopy (BCO, Ilkka Miinalainen)

14:30-14:45      Computed tomography and x-ray microscopy (FMed, Mikko Finnilä)

14:45-14:55      Incucyte live cell imaging (Fmed, Sanna Palosaari)

Clinical cohorts, bio- and databanks

14:55-15:10      Borealis Biobank (FMed, Raisa Serpi)

15:10-15:25      Northern Finland Birth Cohorts/Arctic Biobank (FMed, Minna Ruddock)

15:25-15:40      Discussion

                            Academy of Finland’s “Local Infrastructures” call

 

PROGRAMME

Thursday, 24.3.2022

12:00-12:10      Opening: Lauri Eklund            

Session 3, Chair:  Seppo Vainio

12:10-12:25      DNA/RNA sequencing (BCO, Katri Pylkäs)

12:25-12:40      Histological techniques (FMed, Katja Porvari)

12:40-12:55      Biocomputing (BCO, Andre Juffer)

12:55-13:10      Structural biology (BCO, Lari Lehtiö)

13:10-13:20      Optical genome mapping (FMed, Tuomo Mantere)

13:20-13:30      Optical tweezers (FBMM, Jeena Ainikkal Velayudhan)

13:30-14:00 Break

Session 4,  Chair: Caglar Elbuken

14:00-14:15      Viral gene vectors  (BCO, Aki Manninen)

14:15-14:25      Fluorescence-activated cell sorting  (FMed, Virpi Glumoff)

14:25-14:35      Electrophysiology lab (FMed, Esa-Ville Immonen)

14:35-14:45      Single cell (sc) technologies and scRNAseq (FBMM, Jane Chen)

14:45-14:55      Induced pluripotent stem cells (FMed, Salla Kangas)

14:55-15:05      Hypoxia workstation (FBMM, Antti Salo)

15:05-15:15      Seahorse metabolic assay (FMed, Eija Pirinen)

Admistration & Management

15:15-15:25      iLab management software (BCO, Pirkko Huhtala)

15:25 - 15:45   Discussion

Last updated: 24.2.2022