Alumnit ovat yliopiston tärkeitä kumppaneita

”Olette tärkeitä kumppaneita, osaamisen lähettiläitä, korkean koulutuksen ja akateemisen sivistyksen puolesta puhujia. Olette kasvattiyliopistonne kasvot”, Oulun yliopiston rehtori Arto Maaninen totesi Alumnipäivän tervetulopuheessaan.
ihmisiä pöytäryhmissä isossa, avoimessa tilassa

Hyvät Oulun yliopiston alumnit, hyvä yliopistoyhteisö, hyvät ystävät!

Lämpimästi tervetuloa Oulun yliopiston Alumnipäivään!

On ilo nähdä teitä täällä näin runsaslukuinen joukko. Ilmoittautumisten mukaan tänään Oulun yliopiston alumnipäivään on saapunut yli 300 Oulun yliopiston kasvattia eri vuosilta – ja eri aloilta!

Aloitan otteella kolumnistani, jonka kirjoitin aiemmin keväällä paikallislehti Forum24:een. Mielestäni tämä ote sopii hyvin tämän tilaisuuden avaukseksi.

Seitsemännellä luokalla päätin, että minusta tulee kemisti. En tiennyt mitään kiehtovampaa kuin tunnit, joilla tutkittiin aineita ja niiden ominaisuuksia, syntyä ja suhteita toisiinsa. Kun lukioaikainen opettajani, Oulun yliopiston alumni, suositteli minulle kasvattiyliopistoaan opiskelupaikaksi, edessä oli muutto Savosta Pohjois-Pohjanmaalle – ja tässä sitä ollaan!

Täällä yliopistossa opiskellessani emmin tulevaisuuteni kanssa. En ajatellut jääväni yliopistolle töihin valmistumisen jälkeen, ja koukkasin hetkeksi toisaalle.

Omalla kohdallani pohdinnat tulevaisuuden työtehtävästä kannattivat. Työskennellessäni esimerkiksi VTT:llä ymmärsin, missä ja miten voin hyödyntää osaamistani, miten tiede, tutkimus ja vaikkapa käytännön työelämä suhteutuvat toisiinsa.

Olen ollut onnekas. Olen löytänyt oman alani ja kiinnostuksen kohteeni varhain ja saanut tukea ja kannustusta. Olen seurannut esimerkkejä.

Aina suunta ei löydy helposti. Elämänpolkuun kuuluvat myös karikot, epäonnistuminen ja suunnan muutokset sekä näistä oppiminen.

Vaikka opinnot ovat takana, yhteistyömme jatkuu.

Te, hyvät alumnit, ette ole vain entisiä opiskelijoita, jotakin, jonka aika oli jo ja joiden tilalle vuosittain astuvat uudet tulevaisuuden tekijät, uudet alumnit.

Olette tärkeitä kumppaneita, osaamisen lähettiläitä, korkean koulutuksen ja akateemisen sivistyksen puolesta puhujia. Olette kasvattiyliopistonne kasvot.

Yliopistoon te tuotte erilaisissa kohtaamisissa tietoa esimerkiksi siitä, millaista tutkimusta, tutkimusaloja ja koulutusta tarvitsemme yhteiskunnan moniin tarpeisiin – myös globaalisti.

Autatte omaa alma materia menestymään, viette verkostoihinne viestiä tieteen ja koulutuksen merkityksestä, osallistutte sidosryhmiin, ohjausryhmiin ja moniin muihin yhteiskunnallisesti tärkeisiin ryhmiin.

On hienoa, että alumnimme pitävät yhteyttä ja moni kokoontuu säännöllisesti esimerkiksi vuosikurssitapaamisiin omien opiskelukavereidensa kanssa.

Opiskeluaikaiset ystävät ovat tärkeä tuki ja myös ammatillinen verkosto loppuelämäksi, joten kannustan myös kaikkia paikalla olevia opiskelijoita osallistumaan mahdollisimman paljon eri toimintaan ja tutustumaan toisiin opiskelijoihin.

Tänä päivänä muistot ja kohtaamiset korostuvat. On varmasti mukavaa palata entisille opiskelukulmille, kotiyliopistoon ja kertaamaan niin opintoihin kuin vapaa-aikaan liittyviä ikimuistoisia hetkiä. Nauttikaa näistä hetkistä ja kohtaamisista!

Sitten hieman tietoa opiskelijamääristä:

Vuonna 2024 uusia opiskelijoita tuli yliopistoomme 3516. Kandidaatin tutkinnon vuonna 2024 suoritti 1419, maisterin tutkinnon 1650 ja tohtorin tutkintoon 195 ihmistä.

Tuo 3264 valmistuneen määrä jakautuu eri aloille seuraavasti: Kasvatusalat 609, Humanistiset ja taidealat 303, Yhteiskunnalliset alat 63, Kauppatieteet 384, Luonnontieteet 375, ICT 462, Tekniikan alat 717 ja Terveys ja hyvinvointi 354.

Haluamme huomioida meiltä valmistuneita ja pitää yhteyttä. Tärkein kanavamme on alumniverkosto, johon liittymällä pääsette osallistumaan alumnitoimintaan eri tavoin.

Keräämme muun muassa palautetta joka vuosi valtakunnallisella uraseurantakyselyllä - kiitos kaikille, jotka siihen ovat vastanneet vuosien varrella. Myös yliopiston uutiskirje, jossa kerromme koulutuksesta ja tutkimuksesta, alumnitapahtumat ja erilaiset tapaamiset ovat olennaisia tiedonvaihdon kannalta.

Akateeminen koulutus ei ole itsestäänselvyys. Tiedettä ja tietoa haastetaan voimakkaasti. Koulutuksen arvoa kyseenalaistavat myös illuusiot nopeista voitoista ja materian arvojen korostuminen. Tiede ja koulutus ovat demokratian ja ihmisyyden perustaa, jolla pitää olla tässä ajassa arvoa.

Tulevaisuudessa yliopistot ovat myös uuden haasteen edessä: riittävätkö opiskelijat syntyvyyden laskiessa, saammeko kansainvälisiä osaajia, onko ylipisto riittävän kiinnostava ja houkutteleeko korkea koulutus globaalisti?

Me Oulun yliopistossa teemme päivittäin töitä sen eteen, että niin tiede, tutkimus kuin koulutuskin houkuttelisivat yhä kaltaisianne, elämässä eteenpäin pyrkiviä tulevaisuuden tekijöitä. Me puolustamme vapaata tiedettä ja tutkimusta.

Hyvät alumnit! Te ylläpidätte elinvoimaa.

Alueellisen ja kansallisen elinvoiman kannalta pidän tärkeänä, että alumneillamme on mahdollisuuksista työllistyä alueellemme. Työllistymistä toivoo myös suurin osa kansainvälisistä, ympäri maailmaa yliopistoon saapuneista opiskelijoista. Liian moni valmistuneista lähtee pois Suomesta, sillä työpaikkaa ei löydy.

Tämä, työllistymisen mahdollistaminen ja vauhdittaminen, osaajien kiinnittäminen Suomeen, on yhteinen tärkeä tehtävämme niin täällä yliopistossa ja korkeakouluissa kuin yrityksissä, yhteisöissä ja yhteiskunnan eri sektoreilla.

Lopuksi, arvon alumnit, toivotan teille monia iloisia kohtaamisia ja hyviä keskusteluita, onnea ja menestystä! Ja kuten eräässä toisessa tilaisuudessa taannoin muistutin, Yliopistomme menestys on kiinni vain ja ainoastaan ihmisistä – pidetään siis yhteyttä jatkossakin!

Arto Maaninen
Oulun yliopiston rehtori

Blogikirjoitus perustuu Arto Maanisen puheeseen Oulun yliopiston Alumnipäivässä 9.5.2025.