Turvallisuusjohtamisen koulutuksen opiskelijat syvensivät osaamistaan VR FleetCaren varikkovierailulla
VR FleetCare on raideliikenteen kaluston kunnossapitoon, modernisointiin ja elinkaarihallintaan erikoistunut VR Groupin tytäryhtiö, joka palvelee asiakkaita Pohjoismaissa ja Baltian maissa. Suomessa yhtiö huolehtii rautatiekaluston kunnossapidosta kuudella paikkakunnalla. Oulun varikolla opiskelijamme pääsivät seuraamaan läheltä, miten 130 ammattilaista työskentelee päivittäin raideliikenteen turvallisuuden ja toimintavarmuuden eteen.
Oulun varikko on merkittävä kehitysympäristö, jossa toteutetaan parhaillaan useita kansainvälisiä modernisointiprojekteja. VR FleetCare on investoinut lähes kymmenen miljoonaa euroa projektikeskuksen laajentamiseen ja uuteen maalaamoon. Parhaillaan työn alla on ruotsalaisen rautatieliikenteen yrityksen SJ:n kaksikerroksisten X40-junien modernisointi, jonka myötä kaluston käyttöikää jatketaan 15–20 vuodella. Samassa kokonaisuudessa toteutetaan 27 junan laaja uudistus sisätiloista pintakäsittelyyn.
Vierailu on osa Turvallisuuden ja työhyvinvoinnin johtamisen -koulutusmoduulia, joka sisältyy Master of Safety™ ja EMBA in Safety Management -koulutusohjelmiin, ja joka on valittavissa myös Executive MBA in Strategic Management -opinnoissa. Vierailut toimialaympäristöön tukevat oppimista, avaavat uusia näkökulmia turvallisuuden johtamiseen ja tarjoavat opiskelijoille tilaisuuksia keskustella suoraan alan ammattilaisten kanssa.
Lämmin kiitos VR FleetCaren Oulun varikon kunnossapitopäällikkö Antti Makkoselle mielenkiintoisesta vierailusta, sekä Riskienhallinnan johtamisen kurssin kouluttajalle, professori Jouni Kivistö-Rahnastolle, yhteistyöstä ja asiantuntemuksesta!