Oulun yliopiston Renata Prunskaite-Hyyryläiselle lähes miljoona euroa miesten hedelmättömyyden tutkimiseen

Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt Oulun yliopiston molekyyli- ja lisääntymisbiologian apulaisprofessori Renata Prunskaite-Hyyryläiselle merkittävän tuen hedelmällisyyteen liittyvään tutkimustyöhön.
Renata Prunskaite-Hyyryläinen, tutkija, tummaa taustaa vasten kuvattuna

Jane ja Aatos Erkon säätiö on myöntänyt yhteensä 7,1 miljoonaa euroa kymmenelle lääketieteen ja taiteen hankkeelle. Yksi rahoitusta saaneista nuorista ryhmänjohtajista on Oulun yliopiston biokemian ja molekyylilääketieteen tiedekunnan nuorempi apulaisprofessori Renata Prunskaite-Hyyryläinen. Prunskaite-Hyyryläisen hankkeessa kootaan ensimmäistä kertaa Suomessa laaja miesten hedelmällisyyteen keskittyvä tutkimusryhmä.

Hanke on ainutlaatuinen ja sen tänään, Kansainvälisenä säätiöidenpäivänä 1.10.2026, saama tuki merkittävä.

Osallistujien perimää tutkimalla pyritään löytämään uusia syitä miesten hedelmättömyyteen. Tulokset voivat auttaa tunnistamaan hedelmättömyyden syitä nykyistä tarkemmin ja välttämään tarpeettomia ja kuormittavia hoitoja. Tutkimus voi tuottaa uutta tietoa myös muiden sairauksien tunnistamiseen ja uusien ehkäisymenetelmien kehittämiseen.

Renata Prunskaite-Hyyryläisellä on pitkäaikainen kiinnostus ja asiantuntemus lisääntymisbiologian alalla, alkaen varhaisesta sukupuolen määräytymisestä, sukusolujen kehityksestä ja hedelmättömyyden geneettisistä syistä. Hänen tutkimustyönsä tavoitteena on tuottaa uutta tietoa ja syventää nykyistä ymmärrystä lisääntymisbiologiaan liittyvistä perustavanlaatuisista sekä uusista prosesseista.

Haluatko tietää lisää muista - katso täältä: Jane ja Aatos Erkon säätiöltä yli 7 miljoonaa euroa lääketieteelle ja taiteelle kansainvälisenä säätiöpäivänä - Jane ja Aatos Erkon säätiö

Luotu 1.10.2026 | Muokattu 1.10.2026