Brown Bag -erikoisseminaari: Kannibalismia, kalmoja ja karmivia kertomuksia – Kauhistuttavia tutkimusaiheita

Karkki vai kepponen… vai kenties aimo annos hirvittäviä tutkimushavaintoja? Käy peremmälle vain, jos uskallat, sillä tämä Halloween-seminaari tarjoilee kattauksen vertaisarvioitua kauhua! Millaisia kauhistuttavia kannibalistisia kohtauksia ja veljenmurhia tutkimus on paljastanut muurahaisyhdyskunnista? Millaisia murheellisia kertomuksia menneistä tapauksista ja tuoreista rikoksista voimme lukea ihmisluista? Entä miten elottomat sanat paperilla saattavat herättää meissä lamaannuttavan kauhun kokemuksen? Nämä ja monet muut ilottomat ilmestykset paljastuva sinulle, mikäli olet riittävän rohkea liittymään tähän synkeään seurueeseen…

Tapahtuman tiedot

Aika

Ma 03.11.2025 14:00 - 15:30

Paikka

Stage, Tellus Linnanmaa & Zoom

Sijainti

Linnanmaa
Muu

Vieraile tapahtumassa

Lisää tapahtuma kalenteriin

Kauhistuttavat tutkimusaiheet valtaavat Tellus Stagen maanantaina 3.11. klo 14, kun ekologian ja genetiikan tutkimusyksikön johtaja, professori Heikki Helanterä, yliopistonlehtori Heli Maijanen historia-, kulttuuri- ja viestintätieteiden tutkimusyksiköstä, sekä yliopistonlehtori Jarkko Toikkanen kielten ja kirjallisuuden tutkimusyksiköstä esittelevät pelkoa ja inhoa aiheuttavaa tutkimustaan.

Aivan kiireisten askeltemme tuntumassa kuhisee konfliktien maailma, joka tavallisesti jää näkymättömiin. Professori Helanterä kertoo esityksessään Formica-suvun muurahaisten monitahoisista sukuriidoista ja niistä useista väkivallan muodoista, joihin nämä ristiriidat voivat johtaa.

Ristiriidat ja rikokset, murhat ja mätäneminen kuuluvat yhtä lailla ihmisyhteisöjen todellisuuteen. Yliopistonlehtori Maijanen on erikoistunut tulkitsemaan, mitä luut ja muut ihmisjäänteet kertovat näistä ja muista menneistä ja tuoreista tapahtumista. Hänen tutkimuksensa valaisee niin arkeologisen kuin fonsensisen antropolgian tutkimuksen synkeitä mysteerejä.

Tuntemamme kaikkeuden synkein ulottuvuus lienee silti ihmisen mielikuvitus. Me ihmiset, “homo narrans”, tarinoiden kuvittelemiseen ja kertomiseen kehittynyt laji, kykenemme sepittämään kauhuja, joita todellisuutemme ei tunne. Yliopistonlehtori Toikkanen pohtii esityksessään, miten kirjallisuus synnyttää kauhun kokemuksen. Hän tarkastelee ilmiötä analysoimalla Marko Hautalan romaania Leväluhta (2018).

Seminaari pidetään maanantaina 3.11. klo 14:00–15:30 Tellus Stagella Linnanmaan kampuksella. Ilmoittaudu tapahtumaan viimeistään keskiviikkona 29.10. klo 12 mennessä. Ilmoittautuneille osallistujille on tarjolla hirvittäviä herkkuja sekä väsyneitä aivoja virkistäviä virvokkeita. Huom. Seminaari on englanninkielinen.

Jos et pääse Linnanmaan kampukselle, voit osallistua seminaariin myös Zoomin kautta. Jos osallistut Zoomin kautta, sinun ei tarvitse ilmoittautua tapahtumaan.

UniOGS-väitöskirjatutkijat: Voitte lisätä Brown Bag -seminaareihin osallistumisen HOPSiinne ja kun olette käyneet kymmenessä Brown Bag-seminaarissa, saatte siitä 0,5 opintopistettä.

Viimeksi päivitetty: 22.9.2025