Päin pohjoista! Tiedekirjasto Pegasuksen elokuvafestivaali: Máhccan – Kotiinpaluu (2023)

Osana Oulun yliopiston Campus as a Stage After Work -tapahtumia Päin pohjoista! -elokuvafestivaali tuo Tiedekirjasto Pegasuksen Maisemasalin valkokankaalle kertomuksia pohjoisista maisemista ja mielentiloista. Festivaalin ohjelmisto tarjoaa näkökulmia pohjoisen luonnon ja kulttuurin risteyskohtiin sekä pohjoisen omaleimaisiin ilmiöihin. Näytösten yhteydessä kuullaan myös elokuvan teemaa käsitteleviä asiantuntijapuheenvuoroja.

Tapahtuman tiedot

Aika

Ti 03.02.2026 17:00 - 19:30

Paikka

Tiedekirjasto Pegasus: Maisemasali (3. krs), Linnanmaan kampus

Sijainti

Linnanmaa

Lisää tapahtuma kalenteriin

After Work -elokuvanäytös: Máhccan – Kotiinpaluu
Tiistaina 3.2.2026 klo 17.00 Tiedekirjasto Pegasuksen Maisemasalissa (3. krs)

Máhccan – Kotiinpaluu (Sápmi/Suomi, 2023) on Suvi Westin ja Anssi Kömin ohjaama dokumenttielokuva, jonka keskiössä on repatriaatio eli esineellisen kulttuuriperinnön palauttaminen alkuperäisille omistajilleen. Elokuvassa seurataan ohjaaja Suvi Westin henkilökohtaista ja tunteikasta matkaa saamelaisten museoesineiden jäljillä eri puolilla Eurooppaa sekä pohditaan repatriaation merkitystä alkuperäiskansan identiteetille ja yhteisölle.

Elokuvan kieli: pohjoissaame, suomi, englanti (tekstitys: suomi)
Elokuvan kesto: 76 min + asiantuntijan puheenvuoro noin 20 min
Ikäraja: Sallittu kaikenikäisille

Elokuvan teemaan meidät johdattaa asiantuntijavieras Eeva-Kristiina Nylander. Eeva-Kristiina Nylander on arkeologi ja saamelaisen kulttuuriperinnön tutkija, joka on tutkinut saamelaisesinekokoelmia, niiden sijaintia ja laajuutta pohjoismaisissa ja eurooppalaisissa museoissa. Nylander on erikoistunut eettisiin kysymyksiin, provenienssitutkimukseen, repatriaatioon ja rematriaatioon. Hän väitteli vuonna 2023 Oulun yliopiston Giellagas-instituutista aiheesta From repatriation to rematriation. Dismantling the attitudes and potentials behind the repatriation of Sámi heritage. Nylander on hiljattain aloittanut tutkijatohtorin tehtävissä Oulun yliopiston Giellagas-instituutissa saamelaisen kulttuurin oppiaineessa.

Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Paikkoja ei voi varata, sisään pääsee 60 ensimmäistä.

Tervetuloa!

Tämä tapahtuma kuuluu Oulun yliopiston Campus as a Stage 2026 -kulttuuriohjelmaan. Oulun yliopisto järjestää vuonna 2026 koko vuoden mittaisen Campus as a Stage -tapahtumakokonaisuuden, jonka tarkoituksena on esitellä yliopistoyhteisömme laaja-alaista kulttuuriosaamista sekä tuoda kulttuuria niin kampuksiemme arkeen kuin laajemmankin yleisön eteen. Kokonaisuuteen kuuluvat kulttuurilounaat, kulttuuriluennot, After Work -tilaisuudet, erilaiset näyttelyt ja yhteisötaideteokset sekä taidekierrokset yliopiston taidekokoelmissa.

Katso kirjaston elokuvatapahtuman koko ohjelma: Campus as a Stage After Work: Päin pohjoista! Tiedekirjasto Pegasuksen elokuvafestivaali 3.–5.2.2026

Luotu 12.12.2025 | Muokattu 19.12.2025