Tiedettä elokuvissa: Koskisoturit 

Oulun yliopiston elokuvailloissa keskustellaan elokuvan teemasta tutkijoiden kanssa. Elokuvat näytetään elokuvateatteri Starissa Oulun Tuirassa, ja ne ovat osallistujille maksuttomia. Tervetuloa leffaan!
Tyhjä elokuvateatterin sali, jossa on punaiset penkit.
"Metsä ja vesi, se on kiinteä yhteys", muistuttavat Oulun yliopiston tutkijat Koskisoturit -dokumentissa. He keskustelevat kirjailija Jenni Räinän kanssa vesiemme tilasta, ojituksista ja vaikutuksista metsän elämään.

Tapahtuman tiedot

Aika

Ke 13.05.2026 17:30 - 19:00

Paikka

Elokuvateatteri Star: Kalliotie 6, 90500 Oulu (Tuira)

Sijainti

Muu

Lisää tapahtuma kalenteriin

Oulun yliopiston tutkijat esiintyvät Koskisoturit-dokumentissa, jossa kerrotaan Pohjois-Suomen suurten jokien valjastamisesta ja viimeisistä luonnontilaisista vesistä Oulangalla.

Tutkijoita haastattelee kirjailija Jenni Räinä, jonka Veden ajat -teoksessa kuvataan järisyttävä muutos, kun luonnontilaiset purot ovat hävinneet lähes olemattomiin yhden sukupolven aikana.

Suomi on maailman ojitetuin maa, ja ojitus tummentaa vesiä.

"Metsä ja vesi, se on kiinteä yhteys", muistuttavat professori Timo Muotka ja apulaisprofessori Kaisa-Leena Huttunen dokumentissa.

"Kun puhutaan veden hyvästä laadusta, on tärkeää huomata rantavyöhyke. Puro ja sen rantametsä ovat toisiinsa erittäin tiukasti linkittyneitä ekosysteemejä. Heti jos tulee hakkuuta tai ojitusta tai muuta ihmistoimintaa, se rikkoo ravintoverkkosuhteita metsän ja puron välillä."

Aktivismi liitetään usein suoraan toimintaan, mutta se voi tarkoittaa myös aktiivista osallistumista sekä tiedon hankkimista ja jakamista yhteiskunnallisten muutosten ajamiseksi.

Katso myös Oulun yliopiston Pohjoinen puroluonto muutoksessa -tiededokumentti.

Koskisoturit on osa Ylen Suoran toiminnan Suomi -dokumenttisarjaa. Koskisoturit esitetään yhteistyössä Yle Areenan ja NTRNZ-tuotantoyhtiön kanssa.

Tilaisuuden kesto: dokumentti 30 min + keskustelu 40 min

Dokumenttielokuva on puhuttu suomeksi, ja keskustelun kieli on suomi.

Maksuttomat liput näytökseen ovat varattavissa Elokuvateatteri Starin verkkosivuilta kolme viikkoa ennen näytöstä. Varaaminen edellyttää kirjautumista/rekisteröitymistä elokuvateatterin lipunvarausjärjestelmään (rekisteri- ja tietosuojaseloste). Elokuvaillan tarjoaa Oulun yliopisto.

Varatut liput on lunastettava 15 min ennen näytöksen alkua.

Lisätietoa: viestinta@oulu.fi

Luotu 18.2.2026 | Muokattu 18.2.2026