Uniikkia Oulusta -keskustelu: Matkailun alueellinen yhteistyö – kilpailua vai kumppanuutta?
Tapahtuman tiedot
Aika
Ti 15.12.2026 17:00 - 18:00
Paikka
Isokatu 32, Oulu
Sijainti
Matkailu kasvaa, kansainvälistyy ja muuttaa alueita vauhdilla. Miten matkailua pitäisi kehittää niin, että hyöty jakautuu laajasti, sesongit tasoittuvat ja paikallistenkin on hyvä elää matkailukohteissa?
Yliopiston Ytimessä pohditaan, miten matkailualueet voivat rakentaa menestystä yhdessä. Onko tulevaisuuden avain kilpailussa vai kumppanuudessa? Miten ympärivuotista matkailua voidaan vahvistaa alueellisella yhteistyöllä? Entä miten matkailun kasvusta tehdään kestävää sekä vierailijoille että paikallisille yhteisöille?
Illan aikana tarkastellaan matkailun tulevaisuutta niin Oulun seudun, Lapin kuin koko pohjoisen Suomen näkökulmasta sekä etsitään ratkaisuja kysymyksiin, jotka koskettavat yhä useampaa aluetta Suomessa ja maailmalla.
Keskustelijoina ovat
- matkailumaantieteen professori Jarkko Saarinen, Oulun yliopisto
- toimitusjohtaja Y.T. Anderson, Visit Northern Finland
- tutkimusjohtaja, matkailututkimuksen dosentti Antti Honkanen, Visitory Oy ja Turun yliopisto
- apulaisprofessori Juulia Räikkönen, Lapin yliopisto
Illan juontaa Kalevan yleisösuhdepäällikkö Sauli Pahkasalo.
Yleisöllä on mahdollisuus esittää kysymyksiä tilaisuuden lopussa.
Vapaa pääsy. Tilaan mahtuu 40 ensimmäistä.
Oulun yliopiston oppimis- ja kohtaamistila Ydin sijaitsee osoitteessa Isokatu 32, Oulu.
Lisätietoa: ydin@oulu.fi
Tilaisuus on seurattavissa suorana lähetyksenä osoitteessa www.kaleva.fi/live. Suoratoiston seuraaminen edellyttää kirjautumista maksuttomilla Kaleva-tunnuksilla (tai omilla Kalevan tilaajatunnuksilla).