Juan-Miguel Díaz Castro

Kasvatustieteen maisteri, ja luokanopettaja
Väitöskirjatutkija
Ilmastotunteet ja toivottomuus, ilmastokasvatus, demokratiakasvatus, kestävyyskasvatus, opettajankoulutus

Opettajankoulutus, koulu ja yhteiskunta
Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta

A picture of juan-miguel

Olen väitöskirjatutkija Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnassa, ja tutkin ilmastonmuutokseen liittyvää toivottomuutta lukiolaisten keskuudessa. Tutkimukseni on monitieteistä, ja sitä ohjaa professori Maria Ojala.

Tutkimusta rahoittaa Eudaimonia-instituutin kärkitutkimushanke ClimHope (2026–2029). Tutkimukseni tavoitteena on syventää ymmärrystä nuorten toivottomuudesta sekä tunnistaa sen tyyppejä, lähteitä ja mahdollisia resilienssitekijöitä. Laajempana tavoitteena on tarkastella ilmiön merkitystä nuorten hyvinvoinnille, demokratialle ja opettajankoulutukselle. Tutkimusaihe on luonteva jatkumo opettajan työlleni sekä aiemmalle työlleni opettajankoulutuksen parissa, jossa yhdistin kestävyys- ja demokratiakasvatusta Erasmus+ -opettaja-akatemia TESTEdissä (2022–2025) ja NOSTE-rahoitteisessa JUUREVA-hankkeessa (2025–2026).

Toimin Oulun yliopiston Kestävyyden ja Vastuullisuuden työryhmässä (KeVa) Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan edustajana. Ennen yliopistolle palaamistani vuonna 2022 opetin kahden vuosikymmenen ajan suomalaisissa lukioissa, peruskouluissa, aikuiskoulutuskeskuksissa ja Oulun vankilassa.

Tutkimusaiheet

  • Ilmastotunteet ja toivottomuus
  • Kestävyyskasvatus
  • Demokratiakasvatus
  • Kriittiset näkökulmat tekoälyyn koulutuksessa ja demokratiassa
  • Tunnustuksen politiikka, neuromoninaisuus ja sukupuoli

Tutkijan tiedot

Tutkijaprofiilit

A picture of juan-miguel

Yhteystiedot

Sähköposti

juanmiguel.diazcastro@oulu.fi

Puhelinnumero

I opt out of the ancient phone technology. Reachable by email

Postiosoite

Juan-Miguel Díaz Castro
University of Oulu, Faculty of Education and Psychology
P.O. Box 2000, FIN-90014