Digitaaliset vedet -lippulaiva vie vesitutkimusta eteenpäin
Kokouksen ensimmäisenä päivänä väitöskirja- ja tohtoritutkijat esittelivät toteuttamaansa vesitutkimusta ja uusimpia tuloksia neljässä eri tieteellisessä sessiossa. Näissä sessioissa tutkijat jakoivat oivalluksiaan huipputason dataan perustuvasta tutkimuksesta, joka käsitteli ilmastonmuutokseen sopeutumista, hydrodynamiikkaa, saastetutkimusta, ekohydrologiaa, ympäristön seurantaa ja hallintaa, ja joiden avulla pyritään muovaamaan kestävien vesijärjestelmien tulevaisuutta.
Yhteiskunnallisen vaikutuksen tavoittelemiseksi, DIWA –lippulaiva tekee tiivistä yhteistyötä keskeisten sidosryhmien kanssa viestinnän ja tiedon levittämisen kautta. Kokouksessa muun muassa tutkijatohtorit Alexandra Malmström ja Mirjami Lantto Klein esittelivät näkemyksiä asiantuntijakyselystä, joka käsitteli valuma-aluepohjaista suunnittelua ja digitalisaatiota, ohjaten keskustelua siitä, miten tutkimus voi suoraan vastata sidosryhmien tarpeisiin.
Yhdessä nämä sessiot muodostivat kokonaiskuvan vesitutkimuksen tulevista suuntaviivoista, tarjoten samalla arvokkaita näkökulmia alan prioriteetteihin ja nouseviin tutkimusteemoihin.
Digitaaliset kaksoset kehittyvät
Digitaaliset vedet -lippulaivassa keskitytään kahteen päämäärään: edistämään tutkimusta digitaalisen vesienhallinnan alalla sekä kehittämään digitaaliset kaksoset makean veden järjestelmille. Digitaalinen kaksonen kuvaa hydrosfäärin virtuaalista esitystä, joka tukee tietoon perustuvia ja dataohjattuja lähestymistapoja vesivarojen hallinnassa.
Kokouksen aikana tutkimuskoordinaattori Elizabeth Carter esitteli viimeisimmät digitaalisen kaksosen arkkitehtuurin kehitysaskeleet. Digitaalisten kaksosten arkkitehtuurisuunnittelu-tiimi on ollut viime aikoina hyvin kiireinen. Yhteistyössä CSC – Tieteen tietotekniikan keskuksen kanssa Digitaaliset vedet -kehittäjät ovat rakentaneet räätälöidyn virtuaalisen tutkimusympäristön, DIWA-Datalabin. He kehittävät myös DIWA Data Spacea, joka tulee vastaamaan tutkimusyhteisön tuottaman datan monimuotoisuutta.
Ensisijaisesti, tiimi määrittelee tällä hetkellä tutkimus- ja kehitysetikettejä, jotka helpottavat datan ja tulosten saatavuutta sekä mahdollisuutta tehdä yhteistyötä muiden eurooppalaisten digitaalisten kaksosten kanssa. Nämä digitaaliset ratkaisut mahdollistavat Digitaaliset vedet -yhteisön jäsenille monipuolisen yhteistyön palveluiden kehittämisessä, jotka tukevat vesivarojen hallinnoijia sekä julkisella että yksityisellä sektorilla hyödyntämään huipputason tutkimusinnovaatioita.
Kohti tulevaisuuden vesialan asiantuntijuutta
Kaksipäiväiseen kokoukseen osallistui yli 60 väitöskirjatutkijaa DIWA-tohtorikoulutuspilotista. Toisen päivän aikana väitöskirjatutkijoille oli järjestetty hissipuhesessio, jossa jokaisella väitöskirjatutkijalla oli ainoastaan kaksi minuuttia aikaa esitellä tutkimuksensa yleisölle. Tämä oli erinomainen tilaisuus hioa omia taitoja ja tuoda esiin vesitutkimuksen monimuotoisuutta. Kokouksen ohjelmaan sisältyi myös väitöskirjatutkijoille suunnattu oma sessio “Don’t Write Alone: A Path Beyond Publications to Rich Scholarship”, jonka ohjasi tohtorikoulutuspilotin koordinaattori Elsa Culler.
Vesien tulevaisuuden turvaaminen
DIWA-lippulaiva vahvistaa asemaansa poikkitieteellisen vesitutkimuksen ja infrastruktuurisuunnittelun verkostona. Yhdistämällä digitaalisen innovoinnin, tieteellisen asiantuntemuksen ja yhteistyön yliopistojen ja tutkimuslaitosten välillä, DIWA luo pohjaa kestävämmälle ja joustavammalle vesialalle. Kun DIWA-lippulaiva verkosto kasvaa, kasvaa myös sen potentiaali tuottaa todellista vaikutusta reaalimaailmaan.