Teresa Haukkala luotsaamaan uutta Kestävä energialiiketoiminta -tutkimusryhmää Oulun yliopistoon

Filosofian tohtori Teresa Haukkala aloitti elokuussa 2025 Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutissa Kestävä energialiiketoiminta -tutkimusryhmän tutkimusjohtajana. Tutkimusryhmä on uusi Oulun yliopistossa.
Teresa Haukkala

Haukkala tutkii kestävän kehityksen siirtymiä tieteen, teknologian, energian ja yhteiskunnan risteyskohdassa. Hänellä on tohtorintutkinto Aalto-yliopistosta, aiheena Suomen vähähiilinen energiasiirtymä ja erityisesti aurinkosähkön käyttöönotto.

”Työni yhdistää liiketoiminnan, politiikan ja innovaatiot ja edistää yhteiskunnallista muutosta kohti kestävyyttä”, Haukkala kertoo.

Uusi tutkimusryhmä merkittävä avaus Oulun yliopistolle

Uusi tutkimusryhmä aloittaa toimintansa EU:n osarahoittamana hankkeena. Arvonlisää kestävästä energialiiketoiminnasta -hankkeen tavoitteena on varmistaa, että vihreän siirtymän investoinnit juurtuvat alueen yritysekosysteemeihin arvonlisää ja uutta kasvuliiketoimintaa tuottavalla tavalla. Tämä toteutuu tuottamalla tietoa arvonlisän muodostumisesta, sen alueellisista tekijöistä ja siihen liittyvästä yrittäjyydestä sekä luomalla verkosto ja varmistamalla toiminnan jatkuvuus.

“Tämä on meille merkittävä uusi avaus. Globaalien arvoketjujen ja suomalaisten ekosysteemien kytkeminen yhteen on keskeinen keino saavuttaa uutta kilpailukykyä, työllisyyttä ja kestävää kasvua. Tavoitteena on luoda tietopohja, toimintamalleja ja työkaluja, jotka tukevat vihreän siirtymän arvoketjujen optimointia sekä edistävät alueellista, kansallista ja kansainvälistä yhteistyötä”, professori, Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutin johtaja Matti Muhos kertoo.

Haukkalan mukaan uuden tutkimusryhmän toiminta tukee kansallisia tavoitteita ilmasto- ja energiastrategian toteuttamisessa. Tutkimusryhmä analysoi myös uudessa hankkeessa, miten globaalit arvoketjut voidaan yhdistää paikallisiin toimijoihin ja alueellisiin resursseihin. Tämä auttaa varmistamaan, että vihreän siirtymän hyödyt jäävät alueelle ja tukevat paikallista yrittäjyyttä ja innovaatioita. Lisäksi ryhmän tuottama tieto, kuten alueelliset arvoketjua ja lisäarvoa koskevat analyysit, toimii välineenä yrityksille, kunnille ja päätöksentekijöille strategisten päätösten tekemisessä ja kestävän energiapolitiikan suunnittelussa.

Kansainvälinen ura alalla antaa vahvat pohjat tutkimusryhmän vetämiselle

Aiemmin viestinnän ja journalistiikan alalla toimineella Haukkalalla on taustaa myös ulkopolitiikan saralla. Hän on työskennellyt eri tehtävissä muun muassa ulkoasiainministeriössä sekä viestintäpäällikkönä Ulkopoliittisessa instituutissa. Hän hakeutui sittemmin väitöskirjatutkijaksi Aalto-yliopiston kauppakorkeakouluun, missä hän tutki aurinkoenergiaa ja Suomen energiamurrosta. Tuona aikana hän toimi myös aktiivisesti yhteiskunnallisessa keskustelussa esimerkiksi eduskunnan tulevaisuusvaliokunnan asiantuntijana sekä Sitran Kestävä talous -foorumin jäsenenä.

Väitöskirjan vielä ollessa kesken Haukkala rekrytoitiin tutkijaksi Tampereen yliopistoon resurssitehokasta ja ilmastoneutraalia sähköenergiajärjestelmää tutkivaan projektiin, josta hän siirtyi tutkijatohtoriksi Aalto-yliopiston kauppakorkeakouluun tutkimaan kestävään tekstiilijärjestelmään siirtymistä. Tie vei myös Ranskaan, Pariisiin, ensin yhteen Ranskan arvostetuimpiin korkeakouluihin (grande école) kuuluvaan École polytechnique -insinöörikorkeakouluun töihin ja sitten sen jälkeen politiikan tutkimuksen alalla maineikkaaseen Sciences Pohon (Institut d’études politiques de Paris) tekemään väitöskirjan jälkeistä tutkimusta kestävyyssiirtymien viheliäisistä ongelmista, EU:n kiertotalouspolitiikasta sekä kriisien vaikutuksista energiamurrokseen ja Euroopan energiapolitiikkaan.

“Ranskassa vierähti lähes kolme vuotta, sen lisäksi olen asunut lyhyempiä aikoja Isossa-Britanniassa (Lontoossa, Oxfordissa ja Skotlannissa) sekä USA:ssa (Washington DC:ssa) ja olin myös opiskeluaikana vaihdossa Ruotsissa Tukholman yliopiston journalistiikan laitoksella puoli vuotta”, Haukkala kertoo.

Matti Muhos kehuu Haukkalan vahvaa ja monipuolista osaamista sekä verkostoja, jotka vastaavat kestävän energialiiketoiminnan tutkimusjohtajan tehtävän vaatimuksiin.

“Hänellä on vankka kokemus monitieteisestä tutkimuksesta, joka kattaa energian, kestävän kehityksen, vihreän siirtymän ja liiketoiminnan kehittämisen. Hänen ammatillinen taustansa, erityisesti aurinkoenergiassa ja yleisemmin energialiiketoiminnassa, yhdistettynä arvokkaaseen sidosryhmäverkostoon, ovat ainutlaatuiset. Hänen väitöskirjansa, jossa hän käsitteli energiamurroksen monimutkaisia haasteita aurinkosähkön käyttöönoton kautta Suomessa, osoittaa selvästi hänen syvällisen aiheen tuntemuksensa”, Muhos sanoo.

“Odotan innolla, että pääsen kehittämään kestävää energialiiketoimintaa tutkimuksen kautta, mutta myös edistämään sitä käytännössä ja rakentamaan uutta, monitieteistä tutkimusryhmää teeman ympärille. Toivon, että pystyn luomaan vahvaa yhteistyötä alueellisten ja kansainvälisten toimijoiden kanssa, tukemaan alueellista lisäarvon syntymistä ja edistämään vihreän siirtymän investointien juurtumista paikallisiin ekosysteemeihin. Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutti tekee yhteiskunnallisesti vaikuttavaa tutkimusta, ja on ilo olla mukana tukemassa tätä tehtävää tutkimuksen, käytännön kehittämisen ja vuorovaikutuksen kautta”, Haukkala sanoo.

Lue lisää hankkeesta:
Arvonlisää kestävästä energialiiketoiminnasta (ARVO)

Lue lisää Teresa Haukkalasta:
Teresa Haukkalan tutkijaprofiili, Oulun yliopisto

Kuva: Minna Kilpeläinen

Viimeksi päivitetty: 1.10.2025