Tule mukaan juhlistamaan Oulu2026 Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden alkamista!
Oulun yliopisto juhlistaa kulttuuripääkaupunkivuoden alkua Kontinkankaan ja Linnanmaan kampuksilla järjestettävillä avajaistilaisuuksilla. Kontinkankaalla avajaistapahtuma järjestetään tiistaina 20.1. klo 10 alkaen ja Linnanmaan kampuksella torstaina 22.1. klo 10 alkaen.
Avajaisissa maistiaisia yliopiston 2026 kulttuuriohjelmasta
Sekä Kontinkankaalla että Linnanmaalla pidettävään avajaistapahtumaan sisältyy päivätapahtuma, jossa kuullaan tervehdys yliopiston johdolta ja nautitaan muun muassa Cassiopeian, yliopiston kamariorkesterin ja Oulun ylioppilasteatterin luomista kulttuurielämyksistä. Linnanmaan kampuksella avajaisten yhteydessä järjestetään myös paneelikeskustelu aiheella ”Mikä on kulttuuria?”. Paneelikeskustelu käydään kaksikielisesti (suomi/englanti) ja sitä voi seurata myös etänä yliopiston Youtube-kanavalla.
Molemmilla kampuksilla avajaisvilske jatkuu iltaan asti, kun klo 17 alkaen järjestetään ensimmäiset After work -tilaisuudet, jotka tulevat jatkossa toistumaan muutamin poikkeuksin joka kuukauden viimeinen keskiviikko. Kontinkankaalla After Work -tilaisuudessa orientoidutaan Tiedekirjasto Pegasuksen ”Päin Pohjoista!” -elokuvaviikkoon ja Linnanmaalla ilta rokataan Professoribändin ja Teekkaritorvien tahtiin.
Avajaistapahtumat ovat kaikille avoimia ja toivotamme niihin lämpimästi tervetulleeksi niin opiskelijat, henkilökunnan jäsenet kuin kaikki muutkin kulttuurielämyksistä kiinnostuneet. Tervetuloa!
Oulu2026-Avajaisfestarit Oulun keskustassa 16.–18.1.
Oulun yliopiston kampuksilla järjestettäviä avajaistapahtumia edeltävänä viikonloppuna Oulun keskustassa riittää hulinaa, kun alueella järjestetään Oulu2026-Avajaisfestarit 16.–18.1. Avajaisfestareilla on luvassa ohjelmaa jokaiseen makuun – lähes 200 tapahtuman kattaus levittäytyy yli 20 tapahtumapaikkaan ympäri keskustaa. Valtaosa ohjelmasta on pääsymaksutonta ja kaikille avointa.
Lähtölaukaus kolmipäiväiselle Avajaisfestareille tapahtuu perjantaina 16.1. klo 16:00-16:30 järjestettävässä Paikoillanne, valmiit, Oulu! avaushetkessä Oulun Kauppatorilla. Tilaisuudessa Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden avaa tasavallan presidentti Aleksander Stubb klo 16. Lisäksi tilaisuudessa julistetaan Oulurauha perinteisen Turun joulurauhan julistaja Mika Akkosen toimesta.
Avaushetki striimataan ja sitä voi seurata Oulu2026-verkkosivujen lisäksi Valkean ja Rotuaarin näytöiltä. Tutustu ohjelmaan ja tule mukaan!