Yliopistopedagogiikan tutkimusseura perustettu kehittämään Yliopistopedagogiikka-lehden toimintaa

Prosessimetallurgian yliopistonlehtori Eetu-Pekka Heikkinen on ollut mukana perustamassa Yliopistopedagogiikan tutkimusseura ry:tä, joka rekisteröitiin 22.4.2022.

Seuran tarkoituksena on edistää yliopistopedagogista tutkimusta ja pedagogiikan tutkimuspohjaista kehittämistä yliopistoissa. Sen keskeisin tehtävä on toimia Yliopistopedagogiikka-lehden julkaisijana sekä kehittää lehden toimintaa ja toimitustyötä. Seuran puheenjohtajana toimii Laura Hirsto Itä-Suomen yliopistosta, varapuheenjohtajana Mari Murtonen Turun yliopistosta, sihteerinä Päivi Kinnunen Helsingin yliopistosta ja rahastonhoitajana Hanna Vuojärvi Lapin yliopistosta. Heikkinen toimii seuran jäsenrekisterivastaavana. Avoin haku seuran jäseneksi avataan syksyn 2022 aikana.

Lisätietoa aiheesta:
https://www.utu.fi/fi/yliopistopedagogiikan-tutkimusseura
https://lehti.yliopistopedagogiikka.fi/2022/08/22/yliopistopedagogiikan…

Viimeksi päivitetty: 28.8.2022