Iho ja hiki – helposti saavutettava fysiologian peili: kliiniset ja in vitro -mallit

Väitöstilaisuuden tiedot

Väitöstilaisuuden päivämäärä ja aika

Väitöstilaisuuden paikka

Lääketieteellisen tiedekunnan auditorio F202 (Aapistie 5B), Kontinkankaan kampus

Väitöksen aihe

Iho ja hiki – helposti saavutettava fysiologian peili: kliiniset ja in vitro -mallit

Väittelijä

Filosofian maisteri Syeda Tayyiba Rahat

Tiedekunta ja yksikkö

Oulun yliopiston tutkijakoulu, Biokemian ja molekyylilääketieteen tiedekunta, Disease Networks research unit

Oppiaine

Biokemia

Vastaväittäjä

Professori Veli-Matti Kähäri, Turun yliopisto

Kustos

Professor Seppo Vainio, Oulun yliopisto

Vieraile väitöstilaisuudessa

Lisää tapahtuma kalenteriin

Hiki ja iho uusina työkaluina aineenvaihdunnan terveyden seurannassa

Tutkijat etsivät yhä enemmän yksinkertaisia ja ei-invasiivisia menetelmiä terveyden seurannan ja sairauksien varhaisen havaitsemisen tueksi. Tässä väitöskirjassa tarkastellaan hikeä lupaavana terveyttä koskevan tiedon lähteenä, erityisesti keskittyen hien sisältämiin pieniin hiukkasiin, joita kutsutaan solunulkoisiksi vesikkeleiksi ja jotka voivat heijastaa kehossa tapahtuvia muutoksia.

Koska iho ja hiki ovat tiiviisti yhteydessä elimistön aineenvaihduntaan, tutkimuksessa selvitetään, voiko hiki paljastaa merkkejä aineenvaihdunnallisista häiriöistä, kuten verensokeritasapainon ongelmista. Tutkimuksessa yhdistetään ihmisiltä kerättyjä näytteitä sekä laboratoriokokeita ihosoluilla, jotta näitä biologisia signaaleja voitaisiin ymmärtää paremmin.

Tulokset viittaavat siihen, että hiki ja iho voivat tarjota yksinkertaisen ja ei-invasiivisen tavan seurata aineenvaihdunnan terveyttä, tarkkailla glukoositasojen muutoksia sekä ymmärtää elimistön reaktioita liikuntaan ja lämpökuormitukseen. Tulevaisuudessa tämä lähestymistapa voi auttaa kehittämään yksinkertaisempia ja laajemmin hyödynnettäviä terveydenseurantatyökaluja erilaisille käyttäjäryhmille.
Luotu 12.5.2026 | Muokattu 13.5.2026