Brown Bag -seminaari: Miten ihmiset kokevat virtuaalitodellisuuden?

Tapahtuman tiedot
Aika
Ke 15.10.2025 11:00 - 12:00
Paikka
Backstage, Tellus Linnanmaa & Zoom
Sijainti
Tervetuloa Brown Bag -seminaariin keskiviikkona 15.10. Tellus Backstagelle kuulemaan, miten ihmiset kokevat virtuaalitodellisuuden. Seminaarin puhujina ovat Hybrid Intelligence -tutkimusohjelmassa työskentelevä nuorempi apulaisprofessori Matti Pouke Jokapaikan tietotekniikan tutkimusyksiköstä sekä tutkijatohtori Laura Kohonen-Aho Kielten ja kirjallisuuden tutkimusyksiköstä.
Nuorempi apulaisprofessori Pouke käsittelee esityksessään havainnointia ja kokemusta virtuaalitodellisuudessa, mukaan lukien läsnäolon illuusio ja virtuaalihahmojen käyttö. Hänen työssään yhdistyvät neurotieteen sekä ihmisen ja tietokoneen vuorovaikutuksen tutkimus.
Tutkijatohtori Kohonen-Aho tarkastelee esityksessään sosiaalista virtuaalitodellisuutta keskittyen kielen merkitykseen siinä sekä keholliseen ja materiaaliseen vuorovaikutukseen. Hänen tutkimuksensa lähestyy VR-kokemusta sosiaalisen vuorovaikutuksen näkökulmasta.
Seminaari pidetään keskiviikkona 15.10. klo 11:00-12:00 Tellus Backstagella Linnanmaan kampuksella. Ilmoittaudu tapahtumaan viimeistään maanantaina 13.10. klo 12 mennessä. Tarjoamme lounaan ilmoittautuneille osallistujille. Huom. Seminaari on englanninkielinen.
Jos et pääse Linnanmaan kampukselle, voit osallistua seminaariin myös Zoomin kautta. Jos osallistut Zoomin kautta, sinun ei tarvitse ilmoittautua tapahtumaan.
UniOGS-väitöskirjatutkijat: Voitte lisätä Brown Bag -seminaareihin osallistumisen HOPSiinne ja kun olette käyneet kymmenessä Brown Bag-seminaarissa, saatte siitä 0,5 opintopistettä.