Campus as a Stage After Work: Teatteria ja livemusiikkia Tiedepuutarhalla
Tapahtuman tiedot
Aika
Ke 27.05.2026 17:00 - 19:00
Paikka
Tiedepuutarha/Oulun yliopiston kasvitieteellinen puutarha, Kaitoväylä 5
Sijainti
Ohjelma
Klo 17–18: Oulun ylioppilasteatteri: Improryhmä Impronium
After Work käynnistyy vauhdikkaasti, kun Oulun ylioppilasteatteri tuo lavalle improvisoidun komedian Sytyttääkö hääsykkyrät??
Kun hääpäivä koittaa, kaikki on mahdollista. Tämä täysin improvisoitu näytelmä vie katsojat keskelle suurta juhlaa, jossa rakkaus, salaisuudet ja yllättävät käänteet seuraavat toisiaan. Häihin kuuluva – ja kuulumaton – draama on taattu. Kuka sanoo lopulta tahdon?
Lisätietoa esityksestä löydät Oulun ylioppilasteatterin kotisivuilta. Esitys on suomenkielinen.
Klo 18–19: Professoribändi: Shellfish Graveyard
Illan kruunaa Professoribändi, joka irrottelee Shellfish Graveyardin reippaalla, keväisen rokkaavalla setillä. Täydellinen päätös After Work -iltaan!
Paikka: Oulun yliopiston kasvitieteellinen puutarha, Tiedepuutarha (Kaitoväylä 5) Parkkipaikalta on opastus puutarhan sisäpihalle ja sateen sattuessa siirrytään sisätiloihin. Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikille.
Tervetuloa nauttimaan kulttuurista kampukselle! Suosittelemme maksimoimaan viihtyvyyden: nappaa mukaan omat piknikeväät ja hauskimmat kollegat tai ystävät.
Oulun yliopisto järjestää vuonna 2026 koko vuoden mittaisen Campus as a Stage -tapahtumakokonaisuuden, jonka tarkoituksena on esitellä yliopistoyhteisömme laaja-alaista kulttuuriosaamista sekä tuoda kulttuuria niin kampuksiemme arkeen kuin laajemmankin yleisön eteen. Kokonaisuuteen kuuluvat kulttuurilounaat, kulttuuriluennot, After Work -tilaisuudet, erilaiset näyttelyt ja yhteisötaideteokset sekä taidekierrokset yliopiston taidekokoelmissa.