Campus as a Stage: Valoa ja varjoja –taidevalaisinten työpajat

Tapahtuman tiedot
Aika
Ke 11.03.2026 - Ke 08.04.2026
Paikka
Linnanmaan kampus, KTK 109, 114-1 ja 119
Sijainti
Linnanmaan kampuksen F-käytävälle rakennetaan tunnelmallinen valoinstallaatio, johon etsimme osallistujia suunnittelemaan taidevalaisinteoksia. Teokset valmistetaan laserleikkaamalla sisustusvanerista, ja ne sijoitetaan pimennettyyn käytävään, jossa valaisimiin tehdyt koristeelliset aukot heijastavat valoa ja varjoja käytävän pinnoille – luoden kiehtovan ja vaikuttavan taidekokemuksen. Taidevalaisimista toteutettava näyttely on avoinna marras-joulukuussa.
Mitä työpajassa tehdään?
Suunnitellaan ja toteutetaan yksilöllisiä kuutionmuotoisia valaisinteoksia. Käytämme suunnitteluun vektorigrafiikkaohjelmaa, leikkaamme teokset sisustusvanerista laserilla ja lopuksi lisäämme valonlähteen ja laitamme teokset esille F-käytävän näyttelyyn.
Kenelle työpaja sopii?
Työpaja on avoin kaikille. Ryhmään mahtuu 16 henkilöä ja paja toteutetaan suomen kielellä. Tarkemmat tiedot työpajaan ilmoittautumisesta julkaistaan myöhemmin tällä sivulla.
Ajat ja paikat
Työpajat toteutetaan Linnanmaan kampuksella tiloissa KTK 109, 114-1 ja 119. Tilat pysyvät joka kerralla samana.
11.3., klo 12:30-16:00
18.3., klo 12:30-16:00
25.3., klo 12:30-16:00
1.4., klo 12:30-16:00
8.4., klo 12:30-16:00
Tämä tapahtuma kuuluu Oulun yliopiston Campus as a Stage 2026 - kulttuuriohjelmaan. Oulun yliopisto järjestää vuonna 2026 koko vuoden mittaisen Campus as a Stage -tapahtumakokonaisuuden, jonka tarkoituksena on esitellä yliopistoyhteisömme laaja-alaista kulttuuriosaamista sekä tuoda kulttuuria niin kampuksiemme arkeen kuin laajemmankin yleisön eteen. Kokonaisuuteen kuuluvat kulttuurilounaat, kulttuuriluennot, After Work -tilaisuudet, erilaiset näyttelyt ja yhteisötaideteokset sekä taidekierrokset yliopiston taidekokoelmissa.