Proof of Concept -rahoitus aukeaa tammikuussa
Tiesitkö, että Oulun yliopiston tutkinto-opiskelijat voivat hakea jopa 5000 € rahoitusta liikeideansa prototypointiin ja alkuvaiheen testaamiseen?
PoC (Proof-of-Concept) -rahoitus tähtää kaupallista potentiaalia omaavan keksinnön tai idean prototypointiin ja testaamiseen. Sen avulla voidaan osoittaa, että konsepti toimii suunnitellulla tavalla. Ideaalitilanteessa konsepti voidaan tulevaisuudessa kaupallistaa esimerkiksi uutena startup-yrityksenä tai lisensoimalla se jo olemassa olevalle yritykselle.
Rahoituksen tarkoitus on parantaa edellytyksiä opiskelijalähtöisten innovatiivisten yritysten syntymiselle ja sen tarjoaa Oulun yliopisto yhdessä Oulun kaupungin kanssa.
Kuka voi hakea:
- Oulun yliopistossa perustutkintoa suorittava. Valmistumisen jälkeen PoC-projekti ei enää ole mahdollinen.
- Tiimissä voi olla myös Oulun yliopiston ulkopuolisia henkilöitä.
Rahoituskriteerit:
- Idea on uusi.
- Kehitettävällä tuotteella tai palvelulla täytyy olla liiketoimintapotentiaalia.
- Etuna on, jos tiimissä on monenlaisista osaamista.
Mihin rahoitus ei sovellu:
- Jo perustetun yrityksen rahoitukseen.
- Hakijatiimin palkkoihin.
- Matkoihin.
- Laitteisiin, kuten tietokoneisiin tai puhelimiin.
- Sota-/kaksikäyttöteknologioihin.
Ohjeita rahoituksen käyttöön:
- Rahoitusta ei makseta suoraan opiskelijalle, vaan sillä ostettavat palvelut ja tarvikkeet laskutetaan Innovaatiokeskukselta.
- Ostot on tehtävä yrityksiltä (ei yksittäisiltä henkilöiltä). Hakija on velvollinen löytämään sopivat yritykset ja pyytämään tarjoukset.
Tietoa ja hakuohjeet (Päivittyvät lähiaikoina)
Heräsikö kysymyksiä? Laita rohkeasti viestiä Innovaatiokeskuksen Villelle: ville.saarenpaa(a)oulu.fi
Luotu 9.1.2026 | Muokattu 9.1.2026