Sosiaali- ja terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaaminen

Väitöstilaisuuden tiedot

Väitöstilaisuuden päivämäärä ja aika

Väitöstilaisuuden paikka

Leena Palotie- sali 101A (Aapistie 5 A)

Väitöksen aihe

Sosiaali- ja terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaaminen

Väittelijä

Terveystieteiden maisteri Eevi Karsikas

Tiedekunta ja yksikkö

Oulun yliopiston tutkijakoulu, Lääketieteellinen tiedekunta, Lääketieteen tekniikan ja terveystieteiden tutkimusyksikkö

Oppiaine

Hoitotiede

Vastaväittäjä

Professori Sanna Laulainen, Itä-Suomen yliopisto

Kustos

Professori Outi Kanste, Oulun yliopisto

Vieraile väitöstilaisuudessa

Lisää tapahtuma kalenteriin

Sosiaali- ja terveysalan johtajien osaamisvaatimukset osaamisen johtamisessa

Kansalliset ja kansainväliset muutokset sosiaali- ja terveysalalla asettavat jatkuvia haasteita alan johtajille ja heidän osaamiselleen. Näitä ovat muun muassa väestön ikääntymisestä johtuva palvelujen kysynnän kasvu, digitalisaatio, nuorten muuttuneet odotukset johtamisesta, alan taloudelliset paineet ja henkilöstöpula. Lisäksi eläköityminen pahentaa työvoimapulaa entisestään. Näihin haasteisiin vastaamiseksi sekä sosiaali- ja terveysalan organisaatioiden kilpailukyvyn varmistamiseksi on tärkeää kehittää johtajien osaamisen johtamisosaamista alan ja työelämän tarpeita paremmin tukevaksi.
Väitöstutkimuksen tarkoituksena on kuvata ja selittää sosiaali- ja terveysalan johtajien kokemuksia ja käsityksiä osaamisen johtamisosaamisesta. Osatutkimuksessa 1 tunnistettiin systemaattisella kartoittavalla katsauksella (n = 21) tutkimustietoa terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaamisesta sekä sitä arvioivista mittareista. Osatutkimuksessa 2 kehitettiin Johtajien osaamisen johtamisosaaminen -mittari ja arvioitiin sen psykometrisia ominaisuuksia kyselyaineistolla (n = 116). Osatutkimuksessa 3 kuvailtiin sosiaali- ja terveysalan johtajien (n = 116) itsearvioimaa osaamisen johtamisosaamisen tasoa ja johtamisosaamiseen yhteydessä olevia tekijöitä. Osatutkimuksessa 4 kuvailtiin sosiaali- ja terveysalan johtajien (n = 15) käsityksiä osaamisen johtamisosaamiseen yhteydessä olevista tekijöistä.
Katsauksessa tunnistettiin kolme terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaamisen pääteemaa: järjestelmän hallinta, ammatillinen kehittyminen sekä johtamiskäyttäytyminen ja asenne. Lisäksi löydettiin kahdeksan osaamisen johtamisosaamista arvioivaa mittaria, mutta ne eivät tarkastelleet osaamisen johtamisosaamista laaja-alaisesti. Kehitetyn Johtajien osaamisen johtamisosaamisen mittarin psykometriset ominaisuudet todettiin hyviksi. Johtajat arvioivat osaamisen johtamisosaamisensa hyvälle tasolle, ja toimintaympäristö sekä johdettavien osastojen ja yksiköiden määrä olivat yhteydessä osaamisen kehittämisen suunnittelu- ja yhteistyöosaamiseen. Haastattelututkimuksen mukaan osaamisen johtamisosaamiseen olivat yhteydessä johtajien käyttäytyminen ja asenne, vuorovaikutus- ja verkosto-osaaminen, osaamisen johtamisen ulottuvuudet, osaamisen johtamisen infrastruktuuri sekä organisaation oppimiskulttuuri.
Tuloksia voidaan hyödyntää sosiaali- ja terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaamisen ennakoinnissa, määrittelyssä, kartoituksessa, kehittämisessä ja arvioinnissa sekä johtamiskoulutuksessa ja tutkimuksessa. Lisäksi tulokset avaavat yhteiskunnallista keskustelua ja lisäävät tietoisuutta sosiaali- ja terveysalan johtajien osaamisen johtamisosaamisesta.
Viimeksi päivitetty: 14.5.2025