Innovaatiokeskus

Innovaatiokeskus (University Innovation Centre) on Oulun yliopiston ja Oulun ammattikorkeakoulun yhteinen palvelupiste. Autamme niin elinkeinoelämää hyödyntämään tutkimustuloksia ja - osaamista liiketoiminnan kehittämisessä kuin korkeakoulujen henkilökuntaa ja opiskelijoita keksintöihin ja yrittäjyyteen liittyvissä kysymyksissä. Ota rohkeasti yhteyttä!

Voit olla yhteydessä joko täyttämällä alla olevaan yhteydenottolomakkeen tai ottamalla suoraan yhteyttä asiantuntijoihimme. 

Ota yhteyttä innovaatiokeskukseen

 

Palvelumme yrityksille

​​​​​​

1. Haasteiden ratkaisemista asiantuntijoiden kanssa

  • Haasteesi voi olla pieni, joka vaatii lyhytaikaista selvittämistä tai suuri, joka tähtää täysin uuden kehittämiseen yhdessä pitkäkestoisessa yhteistyössä
  • Tutustu niin sanottuihin yritys- ja yhteisrahoitteihin tutkimusprojekteihin
  • Korkeakouluissamme löytyy lähes 25 000 osaajaa. Jos et tunne sopivaa henkilöä, ota meihin yhteyttä ja kerro tarpeestasi.

 

2. Uusia tutkimustuloksia 

  • Yliopistossa tehtävä tutkimus tuottaa monenlaisia tuloksia: uutta tietoa, biologisia materiaaleja, tietokoneohjelmia, tietokantoja, keksintöjä ja uusia liikeideoita. Ne luovat pohjan lukuisille julkaisuille ja yhteistyöprojekteille, mutta myös uuden liiketoiminnan synnyttämiselle.
  • Tutustu, voisivatko yliopistossamme kehitetyt teknologiat olla sopivia liiketoimintasi kasvattamiseksi. 

 

3. Tutkimuslaitteita ja laboratoriopalveluita

Asiantuntijamme: 

Petri Leukkunen, yritysasiantuntija petri.leukkunen(at)oulu.fi
+358294481162
Kaisa Still, asiakkuuspäällikkö kaisa.still(at)oulu.fi +358294488030
Anne Sorvari,  yritysasiantuntija (vapaalla) anne.sorvari(at)oulu.fi +358294481995

Palvelumme korkeakoulujen henkilökunnalle ja opiskelijoille

  1. Tutkimustulosten kaupallistaminen
  2. Koulutusta immateriaalioikeuksiin ja liikeideoiden kehittämiseen
  3. Yliopiston patenttisalkkun hallinnointi
  4. Business Finlandin "Research to business (TUTLI)"-rahoituksen hakemisen tukipalvelut
  5. Neuvontaa keksintöihin, tietokoneohjelmiin, patentointiin ja tutkimuslähtöisiin startup-yrityksiin liittyvissä kysymyksissä

Asiantuntijamme: 

Janne Haverinen, työelämäprofessori janne.haverinen(at)oulu.fi +358294488055
Maarit Jokela, innovaatioasiamies maarit.jokela(at)oulu.fi +358294488066
Niina Karvinen, liiketoiminnan asiantuntija niina.karvinen(at)oulu.fi +358294483920
Pekka Räsänen, innovaatioasiamies pekka.rasanen(at)oulu.fi +358294488058
Jouko Uusitalo, liiketoiminnan kehittämispäällikkö, tiiminvetäjä jouko.uusitalo(at)oulu.fi +358294488026