Taidelähtöisten ja luovien menetelmien tutkijaverkosto (Taideverkko)
Tutkimusryhmän tiedot
Yksikkö ja tiedekunta
Yhteystiedot
Tutkimusryhmän vetäjä
- KT, Yliopisto-opettaja
- Tutkijatohtori
- Project Manager and Doctoral Researcher
Tutkijat
Tutkimusryhmän kuvaus
Taideverkko kokoaa yhteen tutkijoita, jotka ovat kiinnostuneita taidelähtöisistä ja luovista menetelmistä kasvatustieteellisessä tutkimuksessa. Taideverkko tarjoaa alustan metodologiselle keskustelulle, tiedon jakamiselle ja yhteistyölle eri uravaiheissa oleville tutkijoille.
Taidelähtöiset ja luovat menetelmät nähdään sateenvarjoterminä tutkimukselle, jossa luovuus ja taide ovat keskeisiä tutkimuksen tiedonmuodostamisessa ja jossa kasvatuksellisia mutta myös yhteiskunnallisia, kulttuurisia, poliittisia, filosofisia ja ekologisia ilmiöitä tutkitaan taiteen kautta ja sen avulla. Taiteen muodot sisältävät mutta eivät rajaudu kuvataiteeseen, sanataiteeseen, musiikkiin, draamaan ja tanssiin. Taide sen eri muodoissa on keskeistä tutkimusprosessille, tutkimuskysymyksen muotoutumiselle, aineiston tuottamiselle, tulosten esittämiselle ja tutkimusetiikalle.
Taideverkossa
- Esitellään omaa tutkimusta, sen prosessia ja tuloksia.
- Jaetaan tietoa ja käytäntöjä siitä, miten taidelähtöisiä ja luovia menetelmiä on hyödynnetty tutkimuksen eri vaiheissa – ideoinnista julkaisuihin.
Lisäksi voidaan kertoa hyväksi havaituista tavoista oppia menetelmistä, kuten kirjallisuuspiirit, työpajat ja kurssit.
- Välitetään tietoa menetelmiin liittyvistä artikkeleista, kursseista ja tapahtumista.
- Voi kutsua koolle pienempiä ryhmiä työskentelemään tietyn menetelmän äärellä ja luoda verkoston sisälle työryhmiä yhteistyötä varten.
- Voi kutsua vierailijoita, myös akatemian ulkopuolelta, esimerkiksi taiteilijoita tai säätiöiden edustajia puhumaan omasta tutkimuksestaan tai taiteestaan.
- Kokeillaan tai pilotoidaan menetelmiä käytännössä verkoston jäsenten kanssa.
Taideverkoston tavoitteet
- Seurata, millaista tutkimusta taidelähtöisistä ja luovista menetelmistä tehdään eri instituutioissa.
- Hahmottaa menetelmien kokonaisuutta ja niiden verkostoa.
- Mahdollistaa yhteistyötä yli yliopistorajojen
Tapaamiset
- Etänä 2–3 kertaa vuodessa.
- Vuosittain esimerkiksi Kasvatustieteen päivillä tai muussa kiinnostavassa konferenssissa.
- Kaksikielisiä; suomeksi ja englanniksi
- Yhteisömuotoisia; Ehdottakaa teitä kiinnostavia teemoja, me järjestämme tapaamiset!
Kiinnostuitko Taideverkon toiminnasta? Ota yhteyttä: anniina.kettunen(at)oulu.fi, eveliina.puutio(at)oulu.fi, marian.tumanyan(at)oulu.fi