OX2:n maajohtaja Veli-Pekka Alkulan ura käynnistyi yliopistovuosina: “Oulussa on ekosysteemejä, joihin voi päästä jo opiskeluaikana”

Oulussa sähkötekniikkaa opiskellut ja yhä asuva Veli-Pekka Alkula on ollut kehittämässä Suomesta uusiutuvien energialähteiden huippumaata. Tuuli- ja aurinkoenergian sekä akkuvarastojen pariin Alkula päätyi sähkötekniikan opintojen kautta.
Veli-Pekka Alkula alumnikuvassa

Nokia-ilmiö toi vaasalaisen Ouluun

Lukion jälkeen Veli-Pekka Alkula olisi voinut jäädä kotipaikkakunnalle Vaasaan, sillä hän olisi päässyt lukemaan kauppatieteitä Vaasan yliopistoon. Kun ovet aukenivat myös sähkötekniikan (nyk. elektroniikka ja tietoliikennetekniikka) opintoihin Oulun yliopistoon, päätöksen tekeminen oli lopulta helppoa.

“Nokia-ilmiö ratkaisi valintani, sillä Oulussa oli meneillään 1990-luvun lopussa valtava teknologiabuumi. Ajattelin, että täällä on paremmat mahdollisuudet mielenkiintoisille opinnoille ja työuralle”, Alkula muistelee.

Oulu olikin 2000-luvun alussa Helsingin jälkeen Suomen menestynein kasvukeskus. Nokia ja sen alihankkijaverkostot työllistivät alueella noin kuusituhatta ihmistä. Vaikka toiminta on vuosien saatossa muuttanut muotoaan, tuolloin luotu osaaminen ja rohkeat start up -avaukset vaikuttavat Alkulan mukaan yhä “pohjoisen Piilaakson” ilmapiirissä.

“Oulussa on ekosysteemejä, joista voi päästä osalliseksi jo opiskeluaikana. Langattoman viestinnän lisäksi täällä on esimerkiksi vahvaa terveysteknologian osaamista, kuten vaikkapa Oura.”

Erikoistuminen voi olla uran valttikortti

Vaikka sähkötekniikan opinnot eivät valmistaneet Alkulaa suoraan nykyisiin työtehtäviin, syväsukellus luonnontieteisiin antoi hyvän pohjan tulevaan.

“Diplomi-insinöörin tutkinto on mainio perusta alalle kuin alalle, sillä se on osoitus kyvystä oppia monimutkaisia kokonaisuuksia. Suosittelen syventymään opintojen aikana hyvin johonkin rajattuun aiheeseen. Et tarvitse sen aihepiirin osaamista välttämättä koskaan, mutta sinulle kehittyy taito omaksua uusia asioita, joita tulee työelämässäkin vastaan”, Alkula rohkaisee.

Yhtä tärkeänä hän pitää äidinkielen ja vieraiden kielten opiskelua.

“Kaikenlaisiin viestintätaitoihin kannattaa panostaa, sillä niille on käyttöä työelämässä.”

Opiskeluvuosinaan Alkula osallistui aktiivisesti yliopiston kiltatoimintaan ja oli mukana myös ylioppilaskunnan hallituksessa. Tehtävät antoivat tarpeellista oppia edunvalvonnasta, järjestötoiminnasta ja vaikuttamisesta.

“Ylioppilaskunnasta sain loistavan pohjan nykyiseen työhön, jossa olen paljon tekemisissä kunnallisten ja valtakunnallisten päättäjien kanssa.”

Moniin opiskeluaikaisiin kavereihinsa Alkula kertoo pitävän yhteyttä edelleen, vaikka tiet ovatkin vieneet eri aloille.

“Yliopistossa oli legendaarisia hahmoja sekä opiskelijoissa että henkilökunnan puolella. Muistoihin sekoittuu välähdyksenomaisia hetkiä luennoilta ja tapahtumista. Silloin vuodenkierto alkoi yleensä lukuvuoden avajaisjuhlasta, Vulcanaliasta (nyk. Hurmos) ja päättyi Wappuun.”

Veli-Pekka Alkula on seurannut uusiutuvien energiamuotojen kehittymistä aitiopaikalta 20 vuotta. ”Tämä ala on näiden vuosien aikana kasvanut ja muuttunut voimakkaasti.”

Uusiutuva energia on kuin maailman mullistanut internet

Nykyisestä alastaan Alkula innostui jo opiskeluvuosina päästessään kesätöihin WinWindille, joka oli Oulussa vuosituhannen vaihteessa perustettu tuulivoimalavalmistaja. Uusiutuva energia kiinnosti nuorta miestä siinä määrin, että hän päätyi lopulta tekemään diplomityönsäkin tuulivoimaladataa hyödyntävistä asiakasratkaisuista.

“Käynnissä oleva energiamurros on mittasuhteiltaan yhtä valtava käännekohta kuin internetin yleistyminen 1990-luvulla. Minua motivoi, että saan tehdä merkityksellistä työtä.”

OX2:ssa Alkula on työskennellyt nyt vuodesta 2021, josta reilun vuoden Suomen ja Baltian maajohtajana. OX2 kehittää, rakentaa ja hallinnoi teollisen mittakaavan uusiutuvan energian ratkaisuja. Ruotsissa perustetulla yrityksellä on yhteensä 500 työntekijää, joista noin sata tyoskentelee Suomessa.

“Työhöni kuuluu paljon hallinnointia, raportointia ja matkustamista, mutta olen myös mielelläni tukemassa hankkeitamme edistävää projektityötä. Varsinkin silloin, kun vastassa on jotain oikein haastavaa ja mielenkiintoista.”

Viime vuonna OX2 teki Suomessa 1,1 miljardin euron investoinnin maatuulivoimaan. Tänä vuonna yritys on jo ehtinyt investoida Pohjoismaiden suurimpiin tuulipuistojen yhteyteen sijoitettaviina energiavarastoihin, jotka rakennetaan Halsualle ja Soiniin.”

Alkula sanoo olevansa onnekas, että on saanut kasvaa nykyiseen rooliinsa askel kerrallaan.

“Nuorena otin helposti paineita pienemmistäkin asioista, mutta kokemuksen karttuessa olen oppinut suhtautumaan hankaliin asioihin rennommin. Kaikki ei mene välttämättä aina täydellisesti, mutta virheistä on mahdollisuus oppia uutta.”

Teksti: Sanna Wallenius. Kuvat: Petteri Löppönen.

Veli-Pekka Alkula

  • Diplomi-insinööri, sähkötekniikka (nyk. elektroniikka ja tietoliikennetekniikka). Optoelektroniikan ja mittaustekniikan opintosuunta.
  • OX2:n Suomen ja Baltian maajohtaja.
  • Harrastukset: Lukeminen ja monipuolinen kuntoliikunta, kuten pyöräily, kuntosali ja juoksu.
  • Motto: "You miss 100 % of the shots you don’t take" -Wayne Gretzky

Tutustu elektroniikan ja tietoliikennetekniikan opiskeluun

Elektroniikan ja tietoliikennetekniikan asiantuntijana kehität kestäviä ja vastuullisia teknologiaratkaisuja, kuten vuorovaikutteisia laitteita, painettavaa älyä, langattomia ohjaus- ja mittausjärjestelmiä sekä tehokkaampia tietoliikenneverkkoja. Kansainvälisesti akkreditoidun elektroniikan ja tietoliikennetekniikan tutkinto-ohjelman opiskelijana pääset aidosti kansainväliselle teollisuuden alalle. Oulun seudulla on runsaasti merkittäviä ICT-alan yrityksiä, joiden verkostot kattavat koko maailman.