Toimitusjohtaja Jaana Isohätälä suosittelee joustavuutta opinto- ja urapolkuun: “Uskalla rikkoa rajoja ja jätä tilaa yllätyksille”

Jaana Isohätälä hankki Oulun yliopistosta äidinkielen ja S2-opettajan pätevyyden ja väitteli kasvatustieteistä filosofian tohtoriksi. Viime vuonna humanisti teki täyskäännöksen ja siirtyi perheyritykseen, kalanjalostaja Hätälä Oy:n toimitusjohtajaksi.
Jaana Isohätälä seisoo sillalla kesämaisemassa.

Humastiselta alalta insinöörien työyhteisöön

Rytminvaihdos. Sana kuvaa osuvimmin Jaana Isohätälän elämässä tapahtunutta muutosta, kun työpaikka vaihtui viime keväänä elintarviketeollisuuden puolelle. Ennen urasiirtoa Isohätälä työskenteli neljä vuotta Oulun yliopistossa, Kieli- ja viestintäopintojen keskus Linguan johtajana.

“Ehdin olla yliopistossa yhtäjaksoisesti kahdeksantoista vuotta, sillä jatkoin opiskeluvuosien jälkeen suoraan palkkatöihin.”

Siinä missä aikajänteet akateemisessa maailmassa ovat usein pitkiä, tuoretuotteisiin erikoistuneessa elintarviketeollisuudessa kellotaajuus on laadun ja turvallisuuden takaamiseksi äärimmäisen nopea.

“Eikä rytmi ole ainoa ero edellisen ja nykyisen työni välillä. Ennen työkaverini koostuivat pitkälti humanistisella alalla olevista naisista, nyt työskentelen miesvaltaisessa ja insinööripainotteisessa yhteisössä. Molemmilla aloilla asiantuntijoilla on valtavan tärkeä rooli”, Isohätälä arvioi.

Vuodesta 1938 toimineessa Hätälä Oy:ssä Jaana Isohätälä edustaa neljättä sukupolvea. Vaikka hän teki jo nuorena kesätyöläisenä tehtaalla kaikkea rahtikirjojen täyttämisestä silakkapihvien paistoon, urapolku perheyrityksessä ei ollut itsestäänselvyys.

“Olen tehnyt asioita aina laajalla skaalalla sen mukaan, mikä elämässä on kulloinkin kiinnostanut.”

Oulu on täydellinen kaupunki opiskelijalle

Opintopolun valinta oli helppoa. Isohätälä muistaa olleensa jo lukiovuosinaan kiinnostunut englannista, ruotsista ja erityisesti ilmaisuvoimaisesta suomen kielestä. Oulun yliopistossa hän suuntautui maisteriopinnoissaan suomen kieleen ja kasvatustieteisiin ja hankki äidinkielen opettajan pätevyyden. Isohätälä täydensi osaamistaan myös S2-opettajan opinnoilla, mikä mahdollisti suomen kielen tunnit maahanmuuttajille yliopistossa ja ammattikorkeakoulussa.

“Nautin valtavasti opiskeluvuosista Oulun yliopistossa. Valitsin paljon sivuaineita, olin mukana ylioppilaskunnassa ja osallistuin opiskelijatapahtumiin. Yhtenä lukuvuotena kävin opettamassa Fulbright-stipendillä suomen kieltä Yhdysvalloissa, Wisconsinissa. Sekin oli ainutlaatuinen kokemus.”

Isohätälän mielestä Oulu on opiskelijan kannalta täydellinen kaupunki. Yliopiston opetus on laadukasta, asuntojen vuokrat ovat kohtuuhintaisia ja kaikki tärkeimmät palvelut sijaitsevat lähellä.

“Opiskelijana ei kannata miettiä liian taktisesti sitä, mikä ala on se oikea valinta. Minunkin paperini antavat pätevyyden aivan muuhun, mitä nyt teen työkseni, mutta opinnoista on ollut urallani silti valtavasti hyötyä.”

Epämukavuusalueelle astuminen palkitsee lopulta

Toisinaan mahdollisuudet avautuvat eteen sattumalta. Maisteriksi valmistuttuaan Isohätälä päätyi tutkimusavustajaksi kasvatustieteiden ja psykologian tiedekuntaan, jossa puolestaan aukesi paikka väitöskirjatutkijaksi.

“Tein väitöskirjan yhteisöllisestä oppimisesta. Tutkin, miten ihmiset toimivat keskenään ja ratkaisevat ongelmia ja kuinka he pystyvät pitämään ilmapiirin rakentavana. Nämä väitöskirjasta esiin nousseet havainnot pätevät yhä kaikilla aloilla ja eri työyhteisöissä.”

Isohätälä on huomannut, että ennakkoluulottomasta asenteesta on hyötyä erityisesti nivelvaiheissa, kuten opintojen ja työuran välillä.

“Elämässä kannattaa hypätä rohkeasti heti syvään päätyyn ja hakea niitäkin tehtäviä ja rooleja, joita ei vielä osaa. Itse olen aina tykännyt tehtävistä, joissa oppimiskäyrä on jyrkkä, vaikka se vaatii epämukavuusalueelle astumista. Kannattaa uskaltaa rikkoa rajoja ja jättää tilaa myös yllätyksille.”

Isohätälän kohdalla uudet aluevaltaukset ovat tarkoittaneet Oulun kunnallispolitiikassa ja Business Oulussa vaikuttamista. Jokainen toimenkuva on kasvattanut ammatillista itsevarmuutta.

“Yliopistossa opin analyyttisyytta ja kriittistä ajattelua, politiikassa puolestaan erilaisten näkemysten keskellä luovimista ja kompromissien tekemistä. Tästä kaikesta on ollut hyötyä nykyisessä työssäni.”

Teksti: Sanna Wallenius. Kuva: Jaana Isohätälän kotialbumi.

Jaana Isohätälä

  • Filosofian tohtori (kasvatustiede). Filosofian maisteri (suomen kieli). Suuntautuminen: kasvatustieteet, suomen kieli ja kirjallisuus, opettajan pedagogiset opinnot.
  • Perheyritys Hätälä Oy:n toimitusjohtaja vuodesta 2025
  • Harrastukset: kuntosali, ryhmäliikunta ja lenkkeily
  • Motto: “Joutua pittää”

Tutustu suomen kielen ja kirjallisuuden tutkimuksen opintoihin

Opiskelemalla suomen kieltä ja kirjallisuuden tutkimusta Oulun yliopistossa saat laaja-alaista tietoa suomen kielestä sekä kotimaisen ja kansainvälisen kirjallisuuden erityispiirteistä. Valmistut äidinkielen ja kirjallisuuden aineenopettajaksi tai viestinnän ja kulttuurin asiantuntijaksi. Suomen kieli ja kirjallisuus ovat itsenäisiä pääaineita, ja voit opiskella molempia tai valita tutkintoosi vain toisen näistä.