Linnanmaan perusaste 7 - 9

Oulun normaalikoulu on Oulun yliopiston harjoittelukoulu. Linnanmaan perusasteen luokat 7 - 9 sijaitsee yliopiston kampuksella Linnanmaalla.

Yläkoulun perustehtävät

Päätehtävämme on antaa laadukasta perusopetusta alueemme lasten ja nuorten lähikouluna. Kiinnitämme erityistä huomiota oppilaidemme tukitarpeisiin vastaamiseen. Oppilaiden hyvinvointiin ja ryhmähenkeen panostetaan koulukohtaisilla elämäntaitokasvatuksen tunneilla. Jokaiselle yläkoulun ryhmälle on varattu vähintään kaksi ryhmäytymispäivää, jotka järjestetään yhteistyössä Oulun kaupungin nuorisotoimen kanssa.

Toinen normaalikoulun perustehtävistä on opettajankoulutus. Yläkoululla opiskelee vuosittain noin 130 aineenopettajaharjoittelijaa useimmissa opetettavissa aineissa. Kehitämme jatkuvasti sekä opettajankoulutusta että perusopetusta. Opettajankoulutuksen tuoma yliopistoyhteys ja aineenopettajaharjoittelijat ovat koululle merkittäviä voimavaroja. Koulumme on UNESCO-koulu ja olemme mukana useissa kansainvälisissä yhteistyöprojekteissa. Toteutamme vuosittain avustushankkeita erilaisten kohteiden hyväksi. Koulumme on myös Liikkuva Koulu ja mukana Kiusaamisen Vastaisessa (KiVa-koulu) toiminnassa. Oppilaskuntamme on perinteisesti toiminut aktiivisesti ja on mukana myös norssien valtakunnallisessa oppilaskuntayhteistyössä.

Perusaste Linnanmaa 7-9

Pidämme tärkeänä tieto- ja viestintätekniikan opetuskäytön kehittämistä. Lukukauden 2017-18 alusta olemme siirtyneet käyttämään PEDA.NET-opiskeluympäristöä. Koulussa on käytössä Wilma-järjestelmä. Oppilaiden käytössä olevaa laitekantaa on voimakkaasti laajennettu ja uudistettu.