Prosessimetallurgian projektit

Tutkimuksen painopisteinä ovat:
a) pelkistimet ja pelkistysmetallurgia,
b) primääri- ja sekundäärimetallurgia,
c) kierrätys ja kestävät metallurgiset prosessit sekä
d) uudet mittaus- ja käsittelymenetelmät metallurgiassa.
Researcher writes notes.

Projektit

Projektin nimi Lyhenne Kesto Yhteyshenkilö
Alustatalous metallinjalostuksessa 
Lisätietoja projektista löydät täältä
AMET
 
2019-2021 Tuomas Alatarvas
tuomas.alatarvas@oulu.fi
Towards carbon-neutral steelmaking through hydrogen-reduction and application of clean steels
Lisätietoja projektista löydät täältä
CLEAN2STEEL
 
2021-2024 Tuomas Alatarvas
tuomas.alatarvas@oulu.fi
Circular residue usage in the metallurgical industry
Lisätietoja projektista löydät täältä
CIRRUS
 
2017-2020 Eetu-Pekka Heikkinen
eetu.heikkinen@oulu.fi
Fines2EAF
Lisätietoja projektista löydät täältä
Fines2EAF
 
42 months Matti Aula
matti.aula@oulu.fi
Toward Fossil-free Steel
Lisätietoja projektista löydät täältä
FFS 2021-2023 Petri Sulasalmi
petri.sulasalmi@oulu.fi
High potential inorganic side streams
Lisätietoja projektista löydät täältä
MIMEPRO
 
2020-2021 Timo Fabritius
timo.fabritius@oulu.fi
Reuse of slags from integrated steelmaking
Lisätietoja projektista löydät täältä
SLAGREUS
 
42 months Mamdouh Omran
mamdouh.omran@oulu.fi
Towards Carbon Neutral Metals
Lisätietoja projektista löydät täältä
TOCANEM
 
2020-2023 Aleksi Laukka
aleksi.laukka@oulu.fi

 

CASR:n projektit

Nämä ja muut Terästutkimuskeskuksen tutkimusprojektit löytyvät täältä