Prosessimetallurgian projektit

Tutkimuksen painopisteinä ovat:
a) pelkistimet ja pelkistysmetallurgia,
b) primääri- ja sekundäärimetallurgia,
c) kierrätys ja kestävät metallurgiset prosessit sekä
d) uudet mittaus- ja käsittelymenetelmät metallurgiassa.
Researcher writes notes.

Projektit

Projektin nimi Lyhenne Kesto Yhteyshenkilö
Towards carbon-neutral steelmaking through hydrogen-reduction and application of clean steels
Lisätietoja projektista löydät täältä
CLEAN2STEEL 2021-2024 Tuomas Alatarvas
tuomas.alatarvas@oulu.fi
Toward Fossil-free Steel
Lisätietoja projektista löydät täältä
FFS 2021-2023 Petri Sulasalmi
petri.sulasalmi@oulu.fi
Minimisation of CO2 Emissions from the BF by hydrogen containing injectants and use of DRI/HBI during transition to new Ironmaking processes until 2030
Lisätietoja projektista löytyy täältä
H2transBF2030
 
2022-2025 Mikko Iljana
mikko.iljana@oulu.fi
Hydrogen technologies for decarbonization of industrial heating processes
Lisätietoja projektista löytyy täältä
HyInHeat
 
2023-2026 Henri Pauna
henri.pauna@oulu.fi
High potential inorganic side streams
 
MIMEPRO
 
2020-2022 Timo Fabritius
timo.fabritius@oulu.fi
Reuse of slags from integrated steelmaking
 
SLAGREUSE 2019-2022 Mamdouh Omran
mamdouh.omran@oulu.fi
Towards Carbon Neutral Metals
Lisätietoja projektista löytyy täältä
 
TOCANEM
 
2020-2023 Ville-Valtteri Visuri
ville-valtteri.visuri@oulu.fi
Digital TWINs for Green HYdrogen transition in steel industry
Lisätietoja projektista löytyy täältä
TWINGHY 2023-2027 Ville-Valtteri Visuri
ville-valtteri.visuri@oulu.fi