Englannin kielen asiantuntija haluaa markkinoida hyviä asioita

Englantilaista filologiaa (nyk. englannin kieli) opiskellut Jukka Aalho on työskennellyt markkinoinnin asiantuntijana monien kansainvälisesti menestyneiden brändien parissa. Hänen intohimonaan on luoda tarinoita erityisesti kansainvälistyville terveysteknologian startupeille.
Englannin kielen alumni Jukka Alaho kävelee käytävällä.

Oikealla polulla

Suomalaiset terveysteknologiapiirit ovat englannin kieleen ja markkinointiin erikoistuneelle Jukka Aalholle tuttuja. Työkokemus muun muassa Polarilla ja Ourassa on antanut varmuuden oikeasta polusta. Tällä hetkellä Aalho työskentelee Nucun markkinoinnin konsulttina, Vire Healthin markkinointipäällikkönä ja auttaa konsulttina myös muita kansainvälistyviä startupeja yrityksensä Aalho Median kautta. Matka markkinoinnin ja luovien sisältöjen taituriksi rakentui päättäväisyyden ja onnekkaiden sattumustenkin kautta.

Mainostoimistosta kannukset uralle

Aalho aloitti uransa valmistumisen jälkeen mainostoimistossa copywriterin tehtävissä. Häntä lykästi, sillä hän sai työkavereikseen pitkään alalla olleita markkinoinnin ja mainonnan osaajia.

”Mainostoimistossa oli vahva mestari-kisälli -meininki ja kokeneemmat opettivat käytännön kautta uraansa aloittelevia. Sitten, kun pääsi sisään siihen ja kokemusta alkoi kertyä, syntyneet verkostot ovat auttaneet uralla eteenpäin”, Aalho kiittelee.

Ennen mainostoimistoa Aalholle ei ollut juurikaan kertynyt oman alan työkokemusta. Se, miten hän alun perin keksi oman suuntansa kirjoittajana, on säilynyt kirkkaana mielessä.

”Lueskelin yliopistolla suomen kielen opiskelijoiden toimittamaa Ura-Täppä -lehteä, jossa kerrottiin alan eri tehtävistä ja niiden palkoista. Tutkailin palkkataulukkoa ja hoksasin sieltä tehtävänimikkeen ”Copywriter”, ja että niillä on aika hyvät palkat. Seuraavaksi aloinkin selvittää, miten pääsee Copywriteriksi”, Aalho muistelee nauraen.

Humanistinen tiedekunta oli ainoa vaihtoehto

Koulussa Jukka Aalho oli aina menestynyt vieraissa kielissä, viestinnässä ja kirjoittamisessa. Hänelle oli selvää, että hän haluaa opiskelemaan humanistisia aloja ja erityisesti kieliä. Oulun yliopistossa kirjallisuutta opiskelevan veljensä esimerkkiä seuraten hän haki samaan tiedekuntaan opiskelemaan, mutta ei samaa pääainetta, vaan englantilaista filologiaa (nyk. englannin kieli).

Opiskeluajoilta yksi rakkaimpia muistoja liittyy englanninkieliseen opiskelijateatteriin, jota Aalho alkoi harrastaa toisena opiskeluvuonna englantia äidinkielenään puhuvan opettajan johdolla.

”Kaikkein pysyvimmät ystävyyssuhteet tulivat teatteriharrastuksen kautta ja oli hauskaa, kun sitä tehtiin englanniksi. Jollain tapaa se oli kaikista eniten työelämään valmistavaa, koska siinä harjoiteltiin esiintymistä ja työelämäkin on omanlaista teatteria tiettyine vuorosanoineen ja rooleineen”, Aalho toteaa pilke silmäkulmassa.

Sivuaineiksi Aalho valitsi suomen kielen ja klassisia kieliä latinaa ja kreikkaa. Kaupallista osaamista vahvistaakseen hän halusi opiskella lisäksi markkinointia. Nykytietämyksellä Aalho kannustaisi markkinoinnin alalle pyrkivää humanistia valitsemaan kursseja myös tilastotieteestä tai liiketoiminnan analytiikasta.

”Nykyään markkinoinnissa mitattavuudella ja numeroilla on iso rooli ja perustason ymmärryksestä, miten asioita kerrotaan strukturoidusti, on suuri hyöty”

Jukka Aalho on tottunut äänenkäyttäjä. Esiintymiseen hän on saanut oppia muun muassa teatteriharrastuksesta sekä laulutunneilta. Kuvassa Aalho kertoo näkemyksiään brändistä Oulun yliopiston alumnipäivän paneelissa.

Johdonmukaista urakehitystä

Mainostoimiston jälkeen Aalho pääsi vanhempainvapaan sijaiseksi Polarille, missä hän pääsi syventymään kansainväliseen kuluttuja- ja hakukonemarkkinointiin. Polarilta matka jatkui Ouraan, joka silloin oli vasta aloittelemassa toimintaansa. Aalhon tehtävänä oli vastata sisällöntuotannosta, markkinoinnista ja hakukoneoptimoinnista. Ouran menestystarina avasi hänelle paljon uusia yhteyksiä ja jätti vaikuttavan jäljen ansioluetteloon.

”Ouran kasvaessa hyppäsin yrittäjäksi tekemään aikaisen vaiheen startupien konsultointia. Olen kokenut, että siinä vaiheessa omalla työllä ja panoksella on ollut eniten merkitystä”

Uuden aloittaminen ja luova prosessi on aina kiinnostanut Aalhoa. Hän on edennyt johdonmukaisesti urallaan aina uusien terveysteknologian startupien tueksi: viimeisimpänä vauvojen moniaistisia unialustoja valmistavan Nucun markkinoinnin ja viestinnän konsultiksi sekä vuorokauden kehontoimintoja mittaavan teknologian Vire Healthin markkinointipäälliköksi. Uuden, kehon liikkeitä ja toimintoja mittaavan teknologian tuottaman datan avulla pyritään tukemaan metabolista terveyttä.

”Haluan tehdä osaamisellani töitä semmoisten asioiden eteen, jotka tuottavat maailmaan hyvää, esimerkiksi tietoa ihmisten terveyden tueksi. Markkinoinnin tehtävä on kuitenkin vaikuttaa ihmisten ostokäyttäytymiseen, joten voin ajatella, että työssäni tarkoitus pyhittää keinot”, Aalho pohtii.

Kansainvälisillä markkinoilla Aalho tekee sisältöjä pääosin englanniksi. Työkieleksi on muodostunut ”global English”, ja sisällöt käännetään tai jatketaan suomeksi. Hän näkee paljon yhtäläisyyksiä markkinoijan ja insinöörin työssä.

”Markkinoinnissa on tietyt palikat, joilla tehdään ja tietyt tavoitteet, joihin yritetään päästä. Kaikki niiden välillä on vielä hieman epäselvää ja siinä välissä saa paitsi luoda idean mutta myös toteutuksen. Lopuksi nähdään toimiko suunnitelma ja voidaan tehdä tarvittaessa uudenlaiset laskelmat ja hypoteesit.”

Kohti loppuelämän kotia

Markkinoinnin lisäksi Aalho työstää omia luovia sisältöjä kirjoittamisen ja monimediaisten projektien kautta. Hän on vuosien varrella saanut tunnustusta novelleillaan erilaisissa kirjoituskilpailuissa. Viime vuonna ilmestyi myös esikoisromaani. Viimeisimpänä Aalho on innostunut julkaisemaan rentouttavia äänimaisemia ja tarinoita metsäretkillään.

”Olen ryhtynyt tekemään sisältöä eri kanavissa kaunokirjallisuutta ja ääntä yhdistävien keinojen avulla. Haluan olla vähemmän koneella ja tehdä semmoista, joka tuottaa maailmaan hyviä asioita ja auttaa ihmisiä arjessa. Markkinoinnissa voin tehdä tätä tekemällä töitä sellaisille yrityksille, jotka onnistuessaan parantavat maailmaa”, Aalho havainnollistaa.

Yrittäjänä toimiminen on ollut Aalholle henkisen hyvinvoinnin lähde, jonka kautta hän on voinut luoda omat työelämänsä säännöt ja toteuttaa ”hyvien asioiden” projektejaan. Tulevaisuudessa hän haluaisi luoda jotakin omaa ja kestävää. Tavoitteena olisi löytää sieltä loppuelämän koti – ”forever home”.

Teksti: Riitta Arffman. Kuvat: Mikko Törmänen.

Jukka Aalhon kolme vinkkiä tarinankerronnasta ja sisällöntuotannosta innostuneille

  • Aloita. Mitään ei tapahdu, jos mitään ei tee. Vasta kun aloittaa, voi oppia ja tavoitteesta tulee totta.
  • Ole oma itsesi. Jos joudut muuttamaan itseäsi ihmisenä ja et voi nauttia lopputuloksesta, kannattaa pohtia tavoitteen mielekkyyttä.
  • Älä lopeta. Alkuvaihe on yleensä innostavin, mutta jos tekemisen lopettaa liian aikaisin, ei pääse nauttimaan pitkän työn tuomista hedelmistä. Jaksa jatkaa ja uskalla nauttia pitkään.

Jukka Aalho

  • Filosofian maisteri, englantilainen filologia (nyk. englannin kieli). Sivuaineet: markkinointi, suomen kieli ja kreikan ja latinan kielet.
  • Markkinointipäällikkö Vire Health, markkinoinnin konsultti Nucu, yrittäjä Aalho Media.
  • Vaihto-opiskelu Newcastlen yliopistossa Australiassa ja Bolognan yliopistossa Italiassa.
  • Harrastukset: Kirjoittaminen ja monimediainen luova sisällöntuotanto, teatteriharrastus ja yksinlaulutunnit, urheilu sekä vuodenaikojen mukainen luonnosta nauttiminen.
  • Esikuvat: Filosofi Esa Saarinen, jonka läpikotaisin aito olemus teki Aalhoon eräässä tilaisuudessa suuren vaikutuksen. Ouran perustajat, kollegat sekä Aalhon esihenkilönä toiminut Marjo Piirto.

Tutustu Englannin kielen opiskeluun

Englannin kielen opiskelu antaa ymmärryksen siitä, miten kieltä käytetään niin ihmisten välisessä monikielisessä vuorovaikutuksessa kuin eri medioissa tai populaarikulttuurissa. Voit opiskella englannin kieltä kandidaattiohjelmassa tai hakea suoraan maisteriohjelmaan.